Yunus Emre Koçak Açıkladı: Balık Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Güncel 28 Temmuz 2018 15:42
Videoyu Aç Yunus Emre Koçak Açıkladı: Balık Beslerken  Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?
A
a

Canlı renkleri ve meraklı halleri ile akvaryumumuza hareket katan japon balıklarının hem sağlıksız akvaryum koşulları hem de hijyen eksikliği sebebi ile yaşam süreleri kalitesiz ve kısa olabiliyor.

Ankara Caddesi’nde bulunan Kırşehir Pet Shop Sahibi Yunus Emre Koçak gazetemize balıklar hakkında bilgi verdi. Kırşehir Pet Sop Sahibi Yunus Emre Koçak açıklamalarında: “Sağlık açısından birçok canlıdan daha hassas olan japon balıklarının bakımında oldukça dikkatli ve hassas olunmalıdır. Japon balığı beslemek oldukça basit ve zevklidir. Japon balıkları fanuslarda yaşayabilir. Ancak fanus, balıklarınızın hem yaşam kalitesini hem de ömrünü kısaltacaktır. Ayrıca, fanuslar hijyen bakımından da uygun değildir. Geniş akvaryum tankları cam fanuslara göre çok daha iyi bir alternatiftir. Akvaryum kurulumu sırasında temin edilmesi gereken temel ekipmanlar; tank, temiz su, çakıllı kum, filtreleme sistemi, balık yemi ve canlı veya yapay bitkilerdir. Akvaryum dışında temin edilmesi gereken ekipmanlar ise; balık ağı, dip hortumu ve akvaryumun camını temizlemek içinde yosun temizleyicisidir. Balık beslerken tavsiye edilen ölçü, günde iki ya da üç kez balığınızın iki dakika içerisinde tüketebileceği miktarda yem vermektir. Balıklarda doyma hissi yoktur, bu nedenle aşırı ve sık yemlemeden kaçınılması gerekir. Ayrıca nadiren, bir ya da iki gün yem vermemek, balıkların aç kalmasına neden olmaz.
Tank temizliğinde, akvaryumunuzun ölçülerine uyumlu ve iyi donanımlı bir filtre işe yarıyor. Tankın arkasına yerleştirilen ve şelale etkisi yaratan filtreler basit yapıda ve etkilidir. Filtreler tankın boyutuna ve içindeki su miktarına göre farklılık gösterebilir. Eğer tankınız 250 litre civarında su içeriyorsa, seçeceğiniz filtre bu ölçüye uygun bir filtre olmalıdır. Akvaryumdaki suyun dörtte birini haftada bir değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun için tankın üzerinden su çekmeye yarayacak bir hortum kullanılabilir. Akvaryuma eklenecek olan su 24 saat boyunca oda sıcaklığında tutulması gerekmektedir. Bu sayede yeni eklenecek olan su akvaryumdaki suyun sıcaklığı ile aynı olacaktır.
 Ayrıca, fanusun duvarlarında büyüyen yosunlar zararsızdır. Japon balığı tankları havada yayılan kimyasallar bulunan evler veya iş yerleri haricinde her ev için uygundur. Evde veya iş yerinizde uygulanacak kimyasal deneyler veya ortama sıktığınız bazı oda kokuları akvaryumdaki suya temas edebilir, suyun formunu bozabilir ve balıkların zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle, bu işlemler öncesinde gerekli önlemleri almayı unutmayın! Ayrıca, içine su eklenen tankınız ağırlaşacaktır. Bu nedenle, akvaryumun konulacağı platformun sağlamlığını kontrol edilmeli” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri