Yıldırım Kaya, 24 Haziran İçin Bir Değerlendirme Yaptı

Güncel 27 Haziran 2018 15:16
Videoyu Aç Yıldırım Kaya, 24 Haziran İçin  Bir Değerlendirme Yaptı
A
a

Ankara 2. bölge 2. sıra CHP’den aday olan ve 27. Dönem Milletvekili seçilen Yıldırım Kaya, 24 Haziran seçimlerini değerlendirdi.

. Kırşehirli eğitimci Yıldırım Kaya şunları söyledi: AKP ve MHP ittifakının ortak planı İYİ PARTİ’yi seçime sokmama üzerine kurulmuştu. HDP’nin ise baraj altında bırakılması oyunun diğer bir parçasıydı.
 
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ilmik ilmik dokuduğu toplumsal barış politikasıyla, attığı cesur adımlar “olmaz” denilenlerin olmasını sağladı. 15 milletvekili hamlesiyle İYİ PARTİ’yi seçime sokmama oyununu bozdu. İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile “söz konusu vatansa gerisi teferruat” diyerek, “Millet İttifakı” kurulması, toplumun kucaklaşması için büyük bir heyecan yarattı. Bu seçimin önemli bir ayrıntısı da başta CHP seçmeni olmak üzere, toplumun farklı kesimlerinin, HDP’ye baraj altında kalmaması için destek vermiş olmasıdır.
 
CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu aldığı cesur kararla hem İYİ PARTİ’nin, hem de HDP’nin meclise girmesini sağlamıştır. “Millet İttifakı” meclis çoğunluğunu alamasa da AKP meclis çoğunluğunu kaybetmiştir.
 
İYİ PARTİ ve HDP’nin meclise girmesi toplumsal barışımız ve demokrasimiz için büyük bir kazançtır. HDP baraj altında kalsın, İYİ PARTİ’yi de seçime sokmayalım, onların oylarının üzerine çöreklenelim diyenlerin hevesleri kursaklarında kalmıştır. İYİ PARTİ 43, HDP 67 milletvekili çıkartarak meclisteki dengeleri tamamen değiştirmiştir.
 
İYİ PARTİ ve HDP meclise girememiş olsaydı aldıkları 100 milletvekili büyük oranda AKP’ye geçecekti. AKP mecliste denetlenmesi imkansız ezici bir çoğunluğa ulaşmış olacaktı.
 
Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı yapılması, toplumun her kesiminden büyük bir coşku yarattı. Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem ince de adaylığının açıklandığı gün milyonların önünde CHP rozetini çıkartarak, “Hepinizin Cumhurbaşkanı adayıyım” dedi. Her kesimden insanımız da onu “herkesin” Cumhurbaşkanı adayı olarak bağrına bastı.
 
Örgütümüz büyük bir hassasiyet ve özveri göstererek Cumhurbaşkanı adayımızın mitinglerinde sadece Türk bayrağı dalgalandırdı, parti bayrağını kullanmadı.
 
Cumhurbaşkanı adayımız da sözünü tutu, mitinglerinde ne CHP’ye oy istedi ne de canla başla çalışan CHP milletvekili adaylarıyla gövde gösterisi yaptı. Genel Başkanımız da bu politika kapsamında hep geri planda, bir adım geri de durarak çalışmalarını yürüttü.
 
Örgütümüz ve milletvekili adaylarımız Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin yanında oldu. Afiş astı, broşür dağıttı, pankart taşıdı, kapı kapı, sokak sokak çalıştı büyük emek harcadı. Sandıklara canla başla sahip çıktı. OHAL’in tüm olumsuz koşullarına rağmen, en ücra köşelere sandık görevlisi, müşahitler görevlendirdi. Dövüldüler, kovuldular ama sandıkları asla terk etmediler.
 
Bu seçimdeki en büyük eksikliğimiz, parlamento çoğunluğu olmazsa bu işin olamayacağını propagandasını yüksek sesle yapmamamız oldu. Toplumun her kesiminden Cumhurbaşkanı adayımıza gelen oyları “Millet İttifakı”na ya da CHP’ye yönlendiremedik.
 
Diğer bir eksikliğimiz ise, Genel Başkanımızın çizdiği politik hat örgütümüz tarafından yeterince kavranamadı. Yeni bir örgütlenme, mücadele anlayışı ve çalışma tarzına ihtiyacımız vardır. Buna uygun kadrolarımızı oluşturma görevi önümüzde duruyor.
 
Ekmeleddin İhsanoğlunu da, Muharrem İnceyi de Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu aday göstermiştir.
 
10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde;
Recep Tayyip Erdoğan %51,79
Ekmeleddin İhsanoğlu %38,44
Selahattin Demirtaş %9,76
 
24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde;
Recep Tayyip Erdoğan %52,58
Muharrem İnce %30,64
Selahattin Demirtaş %8,39
Meral Akşener %7,30
 
CHP ve MHP 10 Ağustos 2014 yılında Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ortak aday gösterdiğinde aldığı oy oranı %38,44 oldu. 2011 Genel Seçimlerinde CHP’nin oy oranı %25,9, MHP’nin oy oranı ise %12,9 idi. CHP ve MHP oy oranlarının toplamı, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aldığı oy oranına çok yakın, %38,8. O dönem, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi, CHP tabanından tepki almış ve bir kısım CHP’linin sandığa gitmediği de iddia edilmişti.
 
AKP 1 Kasım genel seçimlerinde %49,5 oy alırken, 24 Haziran’da %7 oy kaybederek, oy oranı %42,5’e geriledi.
 
24 Haziran seçimlerinde elini taşın altına koyan CHP, İYİ PARTİ ve HDP’nin meclise girmesi için demokrasi mücadelesi vermiştir. Bu iki partiye de oy akışı olduğunu bile bile her iki partinin de meclise girmesini sağlamıştır. Bu seçimde %22,6 oranında oy alan CHP, uyguladığı politikalarla AKP’nin meclisteki çoğunluğuna da son vermiştir.
 
Bu seçimde kazanan Türkiye demokrasisi oldu.
Yılmak yok, yorulmak yok!
Demokrasi, hak, hukuk, adalet yürüyüşümüz devam ediyor. Fiili ve meşru mücadelemiz, bu topraklara barış, huzur, adalet ve refah gelene kadar sürecek...
YILDIRIM KAYA KİMDİR?
7 Kasım 1958 yılında Kırşehir Merkez, Kartalkaya Köyü’nde doğdu. İlkokulu Kırşehir Kartalkaya köyünde, Ortaokul ve Liseyi Kırşehir’de okudu. 1979 yılında Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliğini bitirdi. 1979 yılında Konya Cihanbeyli Gölyazı’da öğretmenlik mesleğine başladı. 1990 yılında Eğit-Sen’in kurucuları arasında yer aldı.
1990-1994 yılları arasında Eğit-Sen Kırşehir Şube Başkanlığı yaptı. 23 Ocak 1995 yılında Eğitim İş ve Eğit Sen’in birleşmesiyle kurulan Eğitim Sen’in kurucusu ve ilk Genel Başkanlığını yaptı. 2014 yılında CHP Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu’nun yardımcılığı görevini üstlendi.
2014 yılında CHP Parti Okulu Eğitmeni ve daha sonra da Parti İçi Eğitim Birimi (PİEB) üyesi oldu. Hala bu görevi devam ediyor. 18 Ocak 2016’da CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nda CHP Parti Meclisine seçildi. 2016 yılından itibaren, Örgütlenme Birimi ve Emek Büroları’nda üstlendiği çalışmaları devam ediyor. 20 Temmuz 2016 darbesinden sonra CHP OHAL Komisyonu’nda üstlendiği görevi hala devam diyor. 3-4 Şubat 2018 tarihinde yapılan, CHP Olağan Kurultayı'nda 3. sıradan yeniden CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. Evli ve iki çocuk babasıdır.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri