Yerli Otomobil Kırşehir’de Üretilsin

Güncel 13 Kasım 2017 15:52
Videoyu Aç Yerli Otomobil Kırşehir’de Üretilsin
A
a

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, MÜSİAD Kırşehir Şube Başkanı Hasan Eraslan ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu Kırşehir’e yerli otomobil üretilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk; Cumhurbaşkanımızın büyük arzusu, büyük isteği ve bakanlar kurulu kararı ile yerli otomobil üretileceğini söylüyorlar. Hep böyle yeniliklerde bir askeri birlik olsun değişik kurulacak fabrika olsun yeni ismi duyulanlar hep geçmişimizden bugüne kadar istedik. Kırşehirliler adına buraya yatırımların gelmesi ve vekillerimize valimize belediye başkanımıza bürokratlarımıza seslenmek istiyoruz. Böyle bir üretimin Kırşehir’e yapılmasını istiyoruz Kırşehir’de yerimiz ve arazimiz mevcut durumdadır. Kurulacak büyük fabrikaların PETLAS kurulduğunda hammadde yok nerden gelecek nerden edinilecek dediler ama ben Mustafa beyi tebrik ediyorum. Zamanında onlara da denildi hammadde yok hava yolu yok deniz yolu yok. Hammaddenin gelmesi diğer yerlerden İstanbul’da İzmir’de buna benzer yerlerde aynı ürünü yaptığında %30 daha indirimli çünkü hammadde deniz yolu tren yolu hava yolu orada olduğu için daha ucuza geleceğini söylemişlerdi. Ama direnerek de burada PETLAS lastiğini güzel şekilde ürettiler. Hammadde buraya pahalı gelmesine rağmen direnerekten çok güzel ürünler yapıyorlar. Yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor. Ay başı geldiğinde bir heyecan geliyor alışverişte bir hafta boyunca artış oluyor. 
Şimdide Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli otomobilde çok ısrarcı olduğunu görüyoruz. Bakanlar kurulunda olsun arka tanımında da olsun gerçekten böyle anlatırken de o heyecanı biz görüyoruz. Biz de bu heyecanı Kırşehir’de yaşayalım. Bu yerli otomobil fabrikasını Kırşehir’de kurulsun. Milletvekillerimiz bir girişimde bulunsun belediye başkanımız sivil toplum kuruluşlarımızın yanındayız. Biz belediye başkanımız valimiz milletvekillerimizle karşı karşıya gelmek istemeyiz.  Seçilmişin yanında olalım ki yatırım gelsin. Ama 5 yıl sonra bu seferde onun yanında oluruz. Ama mutlaka birlik beraberlik içerisinde olmalıyız. Yerli otomobili istememiz lazım. Belki bu birliği beraberliği tekrar bulamayabiliriz. Askeri birlik dedik Kaman’da bordo bereliler dediğimiz komando eğitimleri sürüyor. Bazen arada Kırşehir’e geliyorlar alışverişlerini Kaman’dan yapıyorlar. Bugün buna benzer yatırımların yapılacak yeni imalatların kurulacak fabrikaların Kırşehir’e gelmesi için elimizden geleni yapmamız lazım. Bu birliği beraberliği belki ilerde yakalamabiliriz. Bu yapılacak yeni otomobilin Kırşehir’e bir başlangıç yapıyoruz. Milletvekillerimizle, valimizle, belediye başkanımızla dışarıda ki bürokratlarımızla çok bürokratımız var yani dışarıda 250’nin üzerinde onlarında belli istekleri olurken niye olmasın yani bize bir başlangıç olur. Yerli üretim otomotiv Kırşehir’de olsun PETLAS’dan da faydalanırlar. Yani isteğimiz bu bunu belli bir yerlere getireceğiz belli bir yerlerden isteyeceğiz yani başbakanımızdan cumhurbaşkanımızdan isteyeceğiz elimizden geleni yapacağız”dedi. 
MÜSİAD Kırşehir Şube Başkanı Hasan Eraslan ise şu açıklamalarda bulundu: “Yerli otomobil Türkiye’nin neredeyse yüz yıllık bir sevdası. Daha önce de devrim otomobilini hayata geçirmişler. Türkiye’nin içeride ve dışarıda ki Türk ekonomisinin güçlenmemesini isteyen kesimler maalesef devrim arabasının seri üretime geçirememiş ancak teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız yıllardır vurguluyordu bir babayiğit bu işi yapabilecek diye, çok şükür ki 5 büyük iş adamı bir araya geldiler biz bu yerli otomobili üretiriz dediler ve üretmeye karar verdiler. İnşallah 2019’da protatifi üretilecek 2021’de de seri üretimi yapılıp satışa geçilecek. İstanbul Ticaret Odası Başkanı sayın İbrahim Çağlar açık çek verdi biz İstanbul Ticaret Odası olarak 200 bin adet yerli otomobil alarak hatta makam arabalarımızı yerli otomobil alarak değiştirmeye söz veriyoruz dedi. Bu çok güzel bir teminat bizler de Kırşehir’de daha doğrusu 81 vilayet kendi çapında yerli otomobile destek verecektir destek olacaktır. Çünkü bu bizim ekonomimizin Türkiye ekonomisinin gelişmesinde büyümesinin önemli bir taşı olacaktır. Ancak burada Kırşehir’de yapılabilmesi fabrikanın Kırşehir’e kurulabilmesi çok önemli bir konu burada kamuoyunun hassasiyet göstermesi gerekir kamuoyunun diri tutulması gerekir. Burada da hem ahi televizyonu hem de diğer basın mensuplarına önemli vazife düşmektedir. En büyük vazifede Kırşehir kamuoyunda beliren böyle bir beklentiye seçilmişlerimizin milletvekillerimizin belediye başkanımızın ve valimizin duyarlı olması hükümet nezlinde bu girişimlerin yapılabilmesi ve zaten hazır arsaların olabileceği bulunabileceğine bu konuda sayın belediye başkanımızın hassasiyet göstereceğine inanıyorum. İnşallah seçilmişlerin ve sayın valimiz el ele vererek hükümet nezlinde kamuoyundan gelen bu talebi iletirlerse başarılı olacağımız kanaatindeyim inşallah bu çalışmalarımız gayretlerimiz inşallah sonuç verir. İnşallah böyle büyük bir fabrika Kırşehir’e kazandırılır ve Kırşehir’de çok büyük bir çaba inşallah bundan sonraki süreci hep beraber takip edeceğiz.
Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ise şu ifadelere yer verdi: “Kırşehir her şeyin en iyisini hak ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil üretileceği konusunda açıklamalarda bulundu. Bizde istiyoruz ki Kırşehir’e yapılsın. Kırşehir’de yerimiz mevcut durumda arsalarımız mevcut durumdadır. Kırşehir’de PETLAS lastik fabrikası var ve yerli otomobil fabrikası kurulursa birbirlerini tamamlarlar, diye düşünüyorum ve buradan yetkililere sesleniyorum, Kırşehir’e yerli otomobil kurulmasını istiyoruz” dedi.
1000
icon
Emre 17 Kasım 2017 20:01

Manisa, izmit veya bursa da kurulacak fabrikası. Olsa güzel olurdu lakin, alt yapı orada...

0 1 Cevap Yaz
Faydalı 15 Kasım 2017 02:16

Yerli otomobil için Kırşehir çok ideal bir yer. Konumu da arazisi çok uygun. Düşünenleri tebrik ediyorum. Bu işin üzerinde ciddi durmalı.

0 0 Cevap Yaz
alp 14 Kasım 2017 07:35

Cok mantikli bir karar olur hadi hayirlisi bakalim

0 0 Cevap Yaz
Selim 13 Kasım 2017 16:36

Ahi Evran Üniversitesinden Kırşehir Merkeze RAYLI SİSTEM YAPILACAKTI HAYAL Mİ ? OLDU ?

0 0 Cevap Yaz
Halil 13 Kasım 2017 16:25

Yerli ve Milli Otomobilin Kırşehir'de üretilmesi Tüm Kırşehir'lilerin hayali. Bu süreci iyi değerlendirmek lazım. Siyasiler ve Bürokratlar şimdiye kadar bu iş üzerine çalışma yapması lazımdı. Malesef Şehir olarak bu konularda pasif kalıyoruz. Hızlı ve bütün olarak atılımlarda bulunamıyoruz. Aslan vekil Mikail bu işle neden uğraşmaz. Sürekli Bakan ve Bürokrat ziyaretinde bulunuyor Kırşehir'e cezaevi yapılması için uğraşıyor. Yerli Otomobilin Kırşehir'e yapılması için bir uğraşısı oldu mu acaba ?

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri