Yaz Ayı Kırtasiye Esnafını Üzdü

Güncel 24 Temmuz 2018 16:12
Videoyu Aç  Yaz Ayı Kırtasiye Esnafını Üzdü
A
a

Kırşehir’ de de okulların kapanması kırtasiyecileri olumsuz etkiledi Okulların kapanmasıyla birlikte kırtasiyecilerin işleri azaldı. Konuyla ilgili Gazetemiz Yeni Aşıkpaşa’ya açıklamalarda bulunan Kırşehir esnaflarından Mini Kırtasiye sahibi Gürsel Güler, okulların kapanması nedeniyle işlerimizde durgunluk söz konusu. Bizim asıl işimiz okullar açıldığında başlayacak” ifadelerini kullandı.

Okulların kapanması tabi işlerimizi etkiledi Kırşehir Kırtasiye esnafı Gürsel Güler; “Eskiden bir sezon olurdu kırtasiye esnafı sezona hazırlık yapardı.  Eylül ayında, o sezona yönelik alışverişler yapılırdı bizim içinde iyi bir satış olurdu. Kırtasiyecilerin ayakta durması için bu Eylül ayı bel kemiğiydi. Tabi dolayısı ile sezon eskisi gibi değil bitti sayılır.  Vatandaşımız şuan tatilde para harcama alanları da değişti, kırtasiye ürününü istediği yerden alabiliyor. Eski klasik kırtasiye satışları kalmadı. Ancak gözle görülür elit bir şey olduğu zaman vatandaş ona yöneliyor. İşlerimiz ileriki zamanlar da daha iyi olur diye temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
EN CANLI AY ‘EYLÜL’
Kırtasiye sektörünün en canlı olduğu dönemin her yılın eylül ayı olduğunu belirten Gürsel Güler, “Eylül ayı bizin için sezon ayıdır. Okulların başlaması ile birlikte işlerimizin en yoğun olduğu aydır. Eylül ayından sonra işlerimiz rutine döner. Şubat sömestr tatilinin gelmesi ile birlikte sektörde bir durgunluk yaşanır. Ayrıca temmuz ve ağustos aylarında da okulların tatil olması nedeni ile işlerin en düşük olduğu aylardır” diye konuştu.
KALİTELİ ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİ
Kırtasiye ürünlerini satarken çok dikkatli davrandıklarını vurgulayan Güler, “Belirli markaların dışına çıkmıyoruz. Sağlığa zararlı olmayan, belli firmaların ürünlerini satarız. Merdiven altlarında üretilen kalitesiz, sağlıksız ürünlerin satışını yapmayız. Ailelere de kırtasiye malzemesi alırken lisanslı ürün almalarını öneriyoruz. Nihayetinde aldıkları ürünleri çocukları kullanacak ve burada onların sağlığı söz konusu. Ne alırsan 1 lira mantığı ile hareket eden bir yer değiliz. Ailelerinde kırtasiye malzemesi alırken dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle aldıkları ürünlerin üzerinde sağlığa zararlı değildir ibaresi veya Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmiş olan ürünler tercih edilmeli. Biz marka olmayan, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıklı olduğu tescillenmemiş ürünlerin satışını yapmıyoruz. Pahalı da olsa kaliteli ürün satmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
KIRTASİYE ALIŞVERİŞİ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT
Kırşehir Mini Kırtasiye sahibi Gürsel Güler açıklamalarında alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken kuralları açıklayarak: “Bilinçli alışveriş yapın, sadece güvenli ve kaliteli kırtasiye ürünleri alın. Bunun için en doğru adres kırtasiyelerdir.
Merdiven altından, ne olduğu belli olmayan, ucuz ürünler almayın. Çünkü bunlar sağlıksız ürünlerdir. Markasız ürün alarak çocuğunuzun hayatını riske atmayın.
Aldığınız ürünün barkoduna bakın. Ambalajlı, ithalatçısı ya da üreticisi belli olan, etiketli yani kimliği olan, sağlıklı ürünleri satın alın.
Çocuğunuzun kullanacağı şişe, beslenme çantası ve mataraların kalite standartlarına uygun olmasına dikkat edin.
Kırtasiye ürünleri alırken üzerinde TSE damgası bulunan, 'CE' belgesi olan ürünleri tercih edin.” dedi
SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Kırtasiye sahibi Gürsel Güler özellikle marketlerde satılmaya başlanan malzemelerin işlerini kötü yönde etkilediğini belirterek: “ Artık marketlerde de kırtasiye malzemeleri satılıyor. Maalesef bu duruma bir önlem alınamıyor. Kırtasiyecilerimiz para kazanamıyor. Çünkü büyük bir rekabet ortamının içerisindeler. Büyük balık her zaman küçük balığı yutuyor. Bizim esnaflarımız bitme noktasında. Çünkü kırtasiyecilerimizin karşısında büyük marketler var. Büyük marketler ürünleri oldukça düşük fiyatlara alıyor dolayısıyla da ucuz fiyatlara satıyorlar. Ama bizim küçük esnafımızın böyle bir gücü yok. Bu durum bütün umudunu sezona bağlayan kırtasiyecilerimizi sıkıntıya sokuyor. Maddi durumu iyi olan kırtasiyecilerimizin de buna ne kadar dayanabileceğini zaman gösterecek. Biz yıllardır büyük marketlere karşı yaşadığımız sıkıntıyı dile getiriyoruz. Küçük esnaflar ölüyor. Market dediğiniz zaman gıda ürünleri, temizlik ürünleri tarzında ürünlerin satılması akla geliyor. Ama bu gün bakıldığında büyük marketler televizyondan, cep telefonuna, çorabına kadar her şeyi satıyorlar. Branşı dışında her şeyi satıyorlar. Aldıkları ürünleri tırla alıyorlar. Bu da küçük esnafı bitiriyor. Bize, ya bu işi yapmayın kapatın bu dükkanları desinler yada bir öneri sunsunlar" ifadelerine yer verdi. ( Canan Arıöz)
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri