Vatandaşın Ekmeğiyle Oynamayın

Güncel 1 Şubat 2018 16:53
Videoyu Aç Vatandaşın Ekmeğiyle Oynamayın
A
a

250 gram ekmeğin fiyatının 85 kuruştan 1 liraya çıkarılması kararlaştırılmıştı. Ancak Ekmek fiyatları neden her yerde sabit değil. Kırşehir Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, “Kahveciler, Otelciler ve Fırıncılar Odamız, ekmeğe zam yapılması için talepte bulundu. Yönetim kurulu olarak talebi değerlendirdik.

Çevre illerden de ekmek fiyatlarıyla ilgili bilgi aldık. Yakın illerimizde ekmeğin fiyatı 1 lira ve üzerinde. Mazot, un ve maya fiyatlarına gelen zamlar da göz önünde bulundurularak 250 gram ekmeğin fiyatı 1 lira olarak belirlenmiştir.” diye konuşmuştu.
 O zaman 250 gram ekmek satış noktalarında 1 TL'den değil de farklı fiyatlardan satışa sunuluyor. Yapmış olduğumuz araştırmaya göre çevre illerdeki fiyat oynamalarından sonra fırınlar ve marketler arası rekabetle fiyatların 50 kuruşa kadar indiği gördük. Bu işin sonu ne olacak vatandaş ekmeği farklı satış noktalarından 50 kuruşa mı? 85 kuruşa mı? yoksa düzenlenen fiyat ile 1 liraya mı alacak? Bunun cevabını bekliyoruz yetkililerden neden 250 gram ekmeği farklı satış noktalarından farklı fiyatlara almak zorunda kalıyoruz. Vatandaş ile dalga mı geçiyorsunuz?
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulunarak olaya açıklık getirmek istedi.Balcı,  "Kamuoyuna yanlış bilgilendirmeler oluyor. 2015 yılının Ocak ayında da aynı şekilde açıklamalar yapılmıştı. Yıl 2017... İstanbul'da 250 gram ekmeğin 1.5 TL olmadığını görüyoruz. 2018 yılının 6. ayına kadar fiyatın üzerinde olması söz konusu değil. 200 gram ekmek üreten esnafımız 1 TL'den ekmeği satacak. Kilogram fiyatı 5 TL ve değişmeyecektir." diye konuşmuştu.
O zaman artık net bir karar almanın zamanı geldi de geçmiyor mu? Vatandaşın her gün evine götürdüğü ekmeğin son durumu ne olacak ? Ortak bir karar alınacak mı yoksa bu kararsızlıklar ve rekabet devam mı edecek ?
 
 ( Dilek KÖYSÜREN)

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri