Uzman ve Başöğretmenlik Sınavları Tarih Mi Oluyor? İşte Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda İptal Edilen Hükümler

featured

Geçen yıl yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenliği kariyer mesleği olarak öngörmekteydi. Ancak Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından değerlendirilen başvuru sonucunda kanunun bazı hükümleri iptal edildi ve yürürlüğü durduruldu. Bu süreçte, başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavının durumu da merak konusu oldu. Peki başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavı gerçekten kaldırıldı mı? Hangi maddeler iptal edildi? Şimdi detaylarını öğrenelim.

Mahkeme Kararı İle İptal Edilen Maddeler

İptal edilen maddeler arasında atama ve kıdeme dair bazı hükümler bulunmaktadır. Ancak başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavının devam edeceği belirlendi. İptal edilen hükümler arasında aday öğretmenlerin Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucu mesleğe atanması, Aday Öğretmen Yetiştirme Programına mazeretsiz katılmayanlar ve bu program sonunda başarısız olanların atanamayacağına dair hükümler yer alıyor.

Öğretmenlerin adaylık sürecinde yetiştirilmelerine esas teşkil eden Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Adaylık Değerlendirme Komisyonunun oluşumu ile aday öğretmenlik sürecine ilişkin diğer usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesi, ayrıca öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesine dair hükümler de iptal edilmiştir.

Mahkeme ayrıca 6. madde kapsamında uzman öğretmenlere yönelik “mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan” ifadesi ile aynı kanunun 6. maddesinin 2 numaralı fıkrasında başöğretmenlere yönelik “ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları tamamlayanlar” ibaresinin iptaline karar verdi.

 

 

 

 

Uzman ve Başöğretmenlik Sınavları Tarih Mi Oluyor? İşte Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda İptal Edilen Hükümler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir