Uzm. Dr. Vasvi Tanju, Kızılay Haftası’nı anlattı

Güncel 28 Ekim 2017 15:01
Videoyu Aç Uzm. Dr. Vasvi Tanju, Kızılay Haftası’nı anlattı
A
a
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Vasvi Tanju’nun Kırşehir Hastane Televizyonu’na “Kızılay Haftası” konulu basın açıklamasında bulundu. Tanju: “ Kızılay Haftası her yılın 29 Ekim ve 4 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır. Kızılay hakkında genel bilgiler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vereceğim. 11 Haziran 1868 tarihinde Osmanlı yaralı ve hasta askerlere yardım cemiyeti adıyla kurulmuştur. İlk kuruluş amacı savaş alanında yaralanan veya hastalanan hastalara hiç bir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur.
1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",
1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",
1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve
1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir.
Kızılay'ın amacı her nerede görülür ise Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise , hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.
Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.

Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur. Türk Kızılay'ı kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak yoksul ve muhtaç insanlara barınma beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için kan afet uluslararası yardım göç ve mülteci hizmetleri sosyal hizmetler sağlık ilk yardım eğitimleri hastane olarak tabi bizi en çok ilgilendiren kan ile ilgili olan politikaları ve düzenlemeleri şu anda Türk Kızılay' ı bölge kan bağış merkezleri ve hobi kan bağış ağaçları ile ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli olarak karşılamayı hedeflemektedir. İhtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamak için ulusal kan temini projesini yönetiyor. Şu an ile ülke genelinde 17 bölge kan merkezi, 64 kan bağış merkezi,  hizmet vermektedir. Hastanın bağışladığı her kanı testlere tabi tutar ve kanı ihtiyacı olan kişilere verilmek üzere hastanelere ulaştırır. Ülkemizde Kan transfüzyonun başlangıcı ve ilk çalışmalar 1921 yılında başlamıştır. 1957'de ise İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı bölge kan merkezleri açılarak hizmet verilmeye başlanmıştır. Ayrıca 1974 yılında kurulan kan bağışçı organizasyonu ile hizmetlerin devamlılığı sağlanmıştır.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri