Turpçu, Rüştü Akar'a Plaket Takdim Etti

Güncel 20 Eylül 2018 15:35
Videoyu Aç Turpçu, Rüştü Akar'a Plaket Takdim Etti
A
a

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Vekili Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu'nunda katıldığı 31. Ahilik Haftası Kutlamalarında Cacabey Meydanında Bosna Hersek Kültür Sanat Derneği ve Anadolu Folklor Vakfı ekiplerince Halk Oyunları gösterisini seyirciye sundular. Turpçu, Anadolu Folklor Vakfı Başkanı Rüştü Akar'a çiçek ve plaket takdim etti.

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Vekili Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu'nunda katıldığı  31. Ahilik Haftası Kutlamalarında Cacabey Meydanında Bosna Hersek Kültür Sanat Derneği ve Anadolu Folklor Vakfı ekiplerince Halk Oyunları gösterisini seyirciye sundular.  Turpçu, Anadolu Folklor Vakfı Başkanı Rüştü Akar'a çiçek ve plaket takdim etti.
ANADOLU FOLKLOR VAKFI
 Vakıf binlerce yıldan bu yana Türk Tarihi’nin her safhasında yer alan halk kültürü kaynakları araştırmak, halkımızın geleneksel kültür değerlerini ele alarak geçmişten geleceğe insanların sağlam bir köprü kurmasını sağlamak bu çalışmalarımızı yaparken köken değerlerinden saptırılmaksızın günümüz bilim, bilgi ve teknolojik olanaklarından yararlanılarak ve onları çağdaş bir anlayışla işleyerek her yönde ilerleyen ve gelişen Türkiye Cumhuriyeti’ne halk kültürü alanında hizmet verebilmek için 2 Ekim 1981 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Vakıf  kuruluş amaçları doğrultusunda ve olanakları ölçüsünde Türk Halk Kültürü’nün değişik konularında çok başarılı çalışmaları gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Bu çalışmaları daha geniş kitlelere yaymak ve gelecek kuşaklara da kalmasını sağlayabilmek için çıkardığı Anadolu Folkloru isimli Halk Kültürü Dergimiz 3. cildini tamamlamış ve 4. cildi yayına başlamıştır.Ankara, Edirne, Samsun ve Zonguldak illerimizde kurulmuş olan halk Oyunları Grupları nezdinde bugüne kadar 9340 Türk genci halk dansları konusunda eğitilmiştir. Bu konuda halen 1400 faal üye mevcuttur. Maddi halk kültürü değerlerimizden olan kilim, bakır, çorap, çevre, baston, kadın takıları orijinal ve yöresel kadın ve erkek giysileri arşiv koleksiyonları oluşturulmuş ve buna bağlı olarak 9 kez Anadolu Halk Sanatları Sergileri açılmıştır. Yurdun çeşitli il ve ilçelerinde “ Anadolu’nun İçinden halk oyunları ve türküleri Şölenleri “ ile “ Folklor Pınarımız” isimli Vakfımız faaliyetleri 25 kez başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri