Türkoğlu, Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu

Güncel 7 Şubat 2018 15:13
Videoyu Aç Türkoğlu, Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu
A
a

Kırşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Türkoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, karbonmonoksit zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanabileceğine dikkat çekerek, hayati tehlikeler ve kalıcı hasarlar veren sonuçlar ortaya çıkardığını söyledi.
Yanlış kullanım veya ihmal yüzünden soba, şofben, bacadan sızan karbonmonoksit gazı ile her yıl onlarca insanın zehirlendiğini anımsatan Türkoğlu, şunları kaydetti:
"Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Zehirlenmeler sıklıkla, kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir."
Zehirlenmelere karşı her türlü ısıtma cihazının ve kullanılan yakıtın standartlara uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiğine işaret eden Türkoğlu, açıklamasının devamında şunlara yer verdi:
"Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalıdır. Şofbenler mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan şofben asla çalıştırılmamalıdır. 
Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalı, yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak söndürülmeli, doğalgaz kaçaklarına karşı dikkat edilmeli, tedbirler alınmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 numaralı telefondan Acil Yardım Servisi aranmalıdır."(AA)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri