Türkiye Kent Konseyleri Birliği heyeti Kırşehir’de

Güncel 7 Kasım 2017 15:19
Videoyu Aç Türkiye Kent Konseyleri Birliği heyeti Kırşehir’de
A
a

Türkiye Kent Konseyleri Birliğinden gelen bir heyet Kırşehir ve Türkiye’de yaşayan Engellilerin Sorunlarını Dinlemek ve problemleri yerinde tespit etmek için Kırşehir Kent Konseyi Salonunda toplantı gerçekleştirdi.

“Kentim İçin, Kendim İçin Hakkımı İstiyorum” Projesi için yapılan toplantıya Türkiye Kent Konseyleri Birliğinden Yürütme Kurulu Üyesi Saim Yavuz, Proje Danışmanları Hasan Kaya ve Gülay Sarışen, Kırşehir Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, Genel Sekreter Osman İlhan, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Aliye Sapmaz, Kırşehir Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, Gündüz Bakım Evi Müdürü Halil İbrahim Ak, Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri ile engelli anneleri aileleri katıldı.

Proje hakkında konuşan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Üyeleri Proje hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak proje için Burdur, Kırşehir ve Çankırı’nın pilot il seçildiklerini bu illerde ön çalışma yaptıklarını,  projenin amacının toplumda engelli bireyler ve engellilerle ilgili çalışan kamu kurum ve kuruluşları arasında var olan iletişim eksikliğinden kaynaklanan sıkıntı ve ön yargıların ortadan kaldırılması, engelli bireylerin özel alanlarından çıkarak kamusal alanlarda daha fazla görünür olmalarını sağlamak ve kent yaşamına eşit ve özgürce katılımlarını gerçekleştirmektir. Tüm kentlilerin engellilere yönelik sorunlar karşısında engelli ya da engelsiz ayırt etmeden sorunların çözümünde sorumluluk alarak, erişebilirliğin sağlanması olduğunu belirttiler.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği heyeti

Projenin Konusu / Hedefi hakkında da

1.aşama da

Engelli hakları ve bu hakların kullanılması ve uygulanmasıyla ilgili toplumda farkındalık ve bilinç yaratacak çalışmaların yapılması.

- Engellilerin Kent Yaşamına etkin ve eşit katılımını sağlamak,

- Engellilerin Kent Yaşamına katılımı önündeki engellerin kalkması, sürdürülebilir ve kaliteli olmasını sağlamak,

- Engellilere sunulan hizmetler hakkındaki yasal mevzuatlar ve politikalar hakkında engelli bireylerin anlaşılabilir bir dille bilgilendirilmelerini sağlamak,

- Toplumun bilinçlendirilerek, engelli bireylerin daha yakından tanınması, insan onuruna ve haysiyetine uygun saygının güçlendirilmesini ve engellilerin hayatın her alanında toplumdan eşit davranış görebilmesini sağlamak,

- Engelli bireylere hizmet veren birey, kurum ve kuruluşların engelli bireylerin hakları konusunda bilgi sahibi olmaları ve gerçekleştirilecek çalışmalarda koordinasyon ve eylem bütünlüğünü sağlamak,

- Engellilerin kentte sunulan hizmetlere ve fırsatlara erişimleri için, gerekli politika çalışmaları, alt yapı çalışmaları, sağlık, eğitim, sosyo-kültürel faaliyetlerinin düzenli olarak planlanması ve gerçekleştirilmesini sağlamak,

- Proje çalışmasıyla Kent Konseylerinin kapasitelerinin güçlendirilerek, kentli tarafından bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlanmak.

2. aşama da

Engelli hakları ve hak arama mekanizmalarına yönelik farkındalık çıktısı olarak “Engelli Danışma Merkezleri” oluşturulması.

Projenin Hedef Kitlesi: Engelli STK’ları, Engelli Konusunda çalışma yapan tüm kamu kurum ve kuruluşları.

Proje Uygulayıcısı ve Uygulama Süreci: T.Kent Konseyleri Birliği koordinasyonunda pilot 3 kentte, Eskişehir Anadolu Üniversitesi otaklığında ve belirlenecek Kent Konseyi ve Engelli Meclisinin organizasyonuyla; kentteki engelli STK’ları, Belediye, engellilerle ilgili sorumlu ve çalışan kurum-kuruluşlar ile Üniversite’den katılımlarla “Engelli Hakları” temalı paydaş toplantıları yapılacak.

Toplantılarda; engelli haklarının kaynakları, kullanımı ve korunmasıyla ilgili bilgilendirme, yapılarak;

Hakların kullanımı ve korunmasıyla ilgili engellilerin ve kurumların karşılaştıkları olumsuzlukların paylaşımı ve envanteri çıkarılacak,

Engellilerin karşılaştıkları zorlukların (ekonomik-sosyal-kültürel-çevresel erişim ve iletişim sıkıntılarının) çözümünde bir öneri olarak “Danışma Merkezi” fikrinin gerekliliği hakkında somut veriler elde edilmeye çalışılacaktır.

“Arama Konferansı” tarzında yürütülecek bu çalışmaların sonuçları raporlaştırılarak projeyle ilgili ilk bölüm tamamlanmış olacaktır.

Elde edilen bu rapordan sonra proje ekibi/çalışanları tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda “Engelliler Danışma Merkezi” fikrinin akıbeti belirleneceğini belirterek  ileriki günlerde Kırşehir’de daha geniş kapsamlı bir toplantı yapacaklarını  söylediler.

Toplantıda söz alan Kırşehir Kent Konseyi Başkanı  Tahsin Üçgül ise Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin projeleri kapsamında Kırşehir’i seçtiklerinden dolayı teşekkür ederek proje için ellerinden gelen her türlü desteğin  verileceğini ve çalışmaalrın yapılacağını söyledi.

Kırşehir Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, Kent Konseyi Engelliler  Meclisi Başkanı Aliye Sapmaz v Gündüz Bakım Evi Müdürü Halil İbrahim Ak’ ta engellilerin sorunlarını, yapılabilecekleri, yapılması gerekenleri de dile getirerek proje için her türlü desteği vereceklerini belirttiler.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri