Tüp bebekte ileri yaş gebelik ve tüp bebek tedavisi

Sağlık 18 Kasım 2017 15:13
Videoyu Aç Tüp bebekte ileri yaş gebelik ve tüp bebek tedavisi
A
a

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Sait Ersoy Tüp bebek ve İleri yaş gebelik ve tüp bebek tedavisi ile İlgili Açıklama Yaptı

Bütün tedavi süreçlerini geçirmelerine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin son umudu olan tüp bebek yöntemi günden güne gelişmesini sürdürüyor. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Sait Ersoy merak edilenleri açıkladı.
Niçin Tüp Bebek?
Op. Dr. Sait Ersoy ,Çoğu zaman bütün yöntemler ve kısırlık ile ilgili tedaviler denense bile normal yollardan gebeliğe ulaşmak mümkün olmaz. Özellikle erkekte sperm sayısı ve kalitesinin düşük olduğu hallerde, tüp bebekten başka çare olduğunu söylemek zor. Tüp bebek denemesi öncesi kadının yaşı 35'in altındaysa bir yıl beklemeleri önerilir. Tabi bu noktada erkeğin spermlerini olumsuz etkileyecek herhangi bir hastalık ve bu hastalık ile yaşanan bir tedavi olup olmadığına da bakılır. 35 yaşın üzerindeki anne adayları için ise bekleme süresi 6 aydır. Kadın 38 yaşına geldiğinde ise bu süreler dikkate alınmaz. Derhal tüp bebek denemelerine başlanır.
Tüp Bebek Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Op. Dr. Sait Ersoy Tüp bebek kararı alan çiftlerin kuşkusuz en çok dikkat etmeleri gereken nokta, seçtikleri merkezin ve doktorun bu konudaki tecrübesi olmalıdır. Bu yöntemde deneyim oldukça önem taşır. Ancak iş çoğu zaman doktorla bitmez. Anne ve baba aday adayının da kendileri ilgili yapmaları gereken değişiklikler vardır. Babadan alınacak spermler ile anne adayının yumurtalarının canlandırılması için yaşam tarzında değişiklik şarttır. Ayrıca bu dönem çiftler üzerinde psikolojik baskıyı arttırsa da mümkün olduğu kadar stresten uzak kalınmalıdır. Öncelikle unutulmaması gereken, tüp bebek ile çiftlerin kendi çocuklarına sahip olacakları ve hamilelik döneminin normal yollarla oluşmuş bir gebelikten farkı olmayacağıdır.
Her iki tarafın da sağlıklı bir beslenme düzenine geçmesi önerilir. Sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet programı hazırlanabilir. Ağır sporlarla uğraşanların en az üç ay önceden, bu aktivitelerini bırakması başarı şansını yükseltir. Ayrıca tüp bebek öncesi hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan özellikle baba adayının uzak durması, spermlerin kalitesini olumlu etkileyecektir. Sigara ve alkol kullanımı kesinlikle kesilmelidir. Kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar ve kronik rahatsızlıklar konusunda doktora bilgi verilmelidir. Tüp bebek uygulamasının yapılacağı tarihten üç gün öncesinden itibaren cinsel yaşama ara verilmelidir. Daha öncesinde ise yoğun cinsel ilişki önerilmez. Randevu saat ve tarihlerinin aksatılmaması önemlidir.
‘Sağlıksız tüp bebek merkezlerine dikkat’
 
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Sait Ersoy ,Türkiye'de uygulanan tüp bebek tedavi yöntemlerinin dünya standartlarında olduğunu belirterek, sağlıksız koşullarda hizmet veren tüp bebek merkezlerine karşı da uyarılarda bulundu.
Ersoy: "Tüp bebek süreci hassasiyet isteyen bir dönemdir, kadın için özellikle… Bu konuda hasta kadar hassas ve şeffaf düşünen, güler yüzlü bir ekip, merkezlerin istatistik oranları baz alınabilir. İçerisinde genetik tanı merkezi olması, steril olması, ve kullanılan teknolojilere dikkat edilmesinde fayda var" dedi.

"İleri Yaşta Evlilik Arttı"
Kişiye özel tedavi planı çıkarılması gerektiğini vurgulayan Kaya, "İleri yaşta evlilikler giderek artıyor. Bebek sahibi olmak isteyen ailelerin yaş ortalamaları da üst seviyelere ulaşıyor. Bu durum da tedavi başarısını, sağlıklı gebelik oranlarını düşürmektedir. Ailelerin mümkün olduğu kadar erken davranmasında ve bir tüp bebek uzmanına muayene olmasında fayda görüyorum" şeklinde konuştu. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, Alacaatlı bölgesinin, şehir merkezine yakın bir konumda olması ve metro ulaşımıyla da avantajlı bir bölge olarak ön plana çıktığını belirtiyor.
İleri yaş gebelik ve tüp bebek tedavisi
Gebelik yaşının ertelendikçe kısırlık problemlerinin arttığına, gebelik süreci zorlaştığına, gebelik ve doğumun komplikasyonları arttığına dikkat çekti
Son 10 yıl içinde başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada ilk gebeliğini ileri yaşlarda yaşayan anne adaylarının sayısında önemli artışlar gözleniyor. Tıpta ileri yaş terimi 35 yaş ve sonrasında gebelik yaşayan anne adaylarını tarif etmek için kullanılıyor.
Gebelik Yaşı Ertelendikçe Kısırlık Problemi Artıyor
Kadınların eğitimlerini ileri aşamalara götürmeleri, kariyer tercihleri, etkin doğum kontrol yöntemlerinin geliştirilmesi ve infertilite (kısırlık) tedavi yöntemlerinin ilerlemiş olması bu duruma önemli katkılarda bulunmakta. Ancak Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Sait Ersoy, gebelik yaşının ertelendikçe kısırlık problemlerinin arttığına, gebelik süreci zorlaştığına, gebelik ve doğumun komplikasyonları arttığına dikkat çekti.
Biyolojik nedenlerden dolayı ileri yaşlarla birlikte hamilelik (doğurganlık) oranlarının azaldığını kaydeden Ersoy, "30 yaş altında herhangi bir ayda gebe kalabilme şansı yüzde 20 iken, 40 yaş üzerinde bu şans yalnızca yüzde 5 olarak öngörülmektedir. Doğurganlıkta olan bu değişiklikler; içinde bulunulan sağlık durumu, yumurtlama fonksiyonunda oluşan değişiklikler ve yumurtalıktan atılan yumurtanın yapısındaki değişiklikler ile açıklanabilir. Yaş ilerledikçe yumurta kalitesi düşer, bu da sperm tarafından döllenme kabiliyetlerinin azalmasına neden olur. Bu yumurtaların döllenmesi durumunda genetik bozukluklar açısından daha fazla risk söz konusudur" dedi.
İleri Yaşın Gebelik Üzerine Etkileri
İleri yaştaki kadınlarda hem infertilite ilgili sıkıntıların hem de gebe kaldıktan sonra gebelik problemlerinin artacağını belirten Op. Dr. Sait Ersoy, şunları söyledi: "Kırk yaş üzerindeki kadınların gebe kalma şanslarındaki azalma büyük oranda yumurta hücrelerinde zaman içinde oluşan problemler ve yumurta hücrelerinde artan kromozomalproblemlerve daha ileri yaşlarda menopoz ile ilgilidir. Yaşlanma ile yumurta kalitesinde meydana gelen bu bozulmayı önlemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Ayrıca tüm insanlarda yaşla birlikte bazı hastalıkların görülme sıklığında da artış olur. Bu hastalıklar arasında en önemlileri ve en sık görülenleri şeker hastalığı (diyabet) ve hipertansiyondur. Özellikle 40 yaşından sonra daha sık ortaya çıkan Tip 2 Diyabet hastalığında hastalık süresi uzadıkça kontrolsüz şeker yükselmesinin damarlara verdiği hasar da artmaktadır. Anne adayının ileri yaşlarda bir gebelik yaşaması durumunda kendisiyle ilgili risk artışı yaşın sayısal özelliğiyle değil, gebeliğe başladığı anda kendisinde kronik hastalıkların varlığı ya da yokluğu ile çok daha yakın ilişkidedir. Bebekte kromozomalanomali (Down sendromu gibi) ortaya çıkma olasılığı ise yaşla direkt ilişki göstermektedir." diye konuştu.
İleri Yaş Gebeliklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ancak Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Sait Ersoy, ileri yaş gebeliklerinde yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı:
*Rutin testlerle birlikte, adetin belli dönemlerinde yapılan FSH, LH ve östradiol (E2) ölçümleri, yumurtalıkların durumu konusunda önemli bilgiler sağlar. Sonuçlar, kadının başarı şansı konusunda ek bilgiler verir.
*Önceden saptanmayan hipertansiyon ya da şeker hastalığı gibi durumlar için mutlaka gerekli testler yapılmalı,
* Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve şeker hastalığı gibi genel sağlık problemleri varsa bunların gebelikten önce kontrol altına alınması gerekir,
*İleri yaş grubundaki kadınlar, genetik hastalık riski taşırlar. Gebelik öncesi Preimplantasyon genetik tanı (PGT) testi; gebelik sırasında ise amniosentez veya koryonvillus örneklemesi gibi girişimler genetik hastalıkları ortaya koymak açısından çok önemlidir.
*Kilo fazlası var ise verilmeli; çünkü şişman (obez) kişilerin gebeliklerinde problem yaşama riski daha da fazladır,
*Gebelik kararı ile birlikte özellikle folik asit içeren vitamin hapları alınması, bebekte gelişmesi muhtemel sinir sistemi anomalilerinin görülme sıklığını azaltacaktır,
*Son olarak perinataloloji (yüksek riskli gebelikler) konusunda deneyimli bir jinekolog (obstetrisyen) tarafından hamilelik izlemleri düzenli şekilde devam edilmeli.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri