Tuncay Aymelek’ten İkinci Kitap

Güncel 12 Şubat 2018 16:53
Videoyu Aç Tuncay Aymelek’ten İkinci Kitap
A
a

Tuncay Aymelek’ten İkinci Kitap


Gölge Hırsızı kitabıyla gündeme gelen Kırşehirli yazar Tuncay Aymelek ikinci kitap hazırlığı yaptığını söyledi.
Geçtiğimiz Pazar günü havaların sıcak olmasından dolayı Kırşehir’de vatandaşlar çocuklarıyla, ailecek, arkadaşça dışarıda yakalamamak elde değildi. Bizde şehir turlamak istedik ve şöyle bir dolaşırken kitapçılara bakalım dedik. Ve Kırşehir Dost Sahaf Kitabevine girdik. Kırşehirli Yazar Tuncay Aymelek’i hayranlarıyla gördük ve hemen sorduk ikinci bir kitap çalışması yolda mı diye… Bakalım ünlü yazar Tuncay Aymelek, Aşıkpaşa Gazetesi’ne neler söylemiş…
“Kitabımın adını bittikten sonra belirlerim”
Aymelek: “Kitabımı yazdıktan sonra bir kişi okumalıdır diye düşünüyorum. Çünkü ikinci bir ağızdan ben ne anlatmışım öğrenmem bilmem. Kitabımı yazarken bir süre sonra kayboluyorum çünkü yazdıklarım beni kaybediyor. Elliden fazla fikirle bir araya geliyorum. Fikirlerim değişe değişe bir bataklığa düşüyorsunuz. Sonra o bataklıkta kendini göremiyorsun. Ama dışardan bir göz bir okumada seni görebiliyor.  Okuyucularımdan eleştirmelerini istiyorum. Gerekirse hediye gönderiyorum. Yorum istiyorum” dedi.
 “Birinci kitabım kurgu eserdi”
Gölge Hırsızı kitabının 6 yıllık bir çalışma sonucu hücresel bellek, dejavu konuların sorgulandığı edebi romanda kapsamlı ruh göçü ile ilgili aşk teması anlatıldığını söyleyen genç yazar Aymelek: “Gölge Hırsızı kitabım kurgu eserdi yani okuyucu bir solukta okuması gereken bir kitaptı. Bölüm bölüm olsa biraz daha farklı olabilirdi. Birkaç bölüm okuyup daha sonra devam edebilirdin. Lakin bölüm bölüm değil yani bir solukta okumak gerekiyor. Bu yüzden ikinci kitabımda parçalar halinde olacak. İkinci kitabımı mektup şeklinde hazırlıyorum” ifadelerine yer verdi.
“İkinci kitabımda ölmüş birine gönderilen mektuplar yer alıyor”
İkinci kitabı hakkında bilgiler veren Tuncay Aymelek: “Bir mektubu bırakıp diğer mektuba geçebilirsiniz belli aralıklar vererek. Dinlene dinlene okuyabilirsiniz. Hepsi birer kurgu oluşturur. Parçalarında kendi içerisinde oluşturur. Suzan Tamaro  ‘Yüreğinin Götürdüğü Yere Git’ gibi.. Ölmüş birine gönderilen mektuplar şeklinde olacak. Asla gönderilemeyecek olan mektuplardan bahsediliyor. İkinci kitabımın konusu ise aşk üzerine bir çalışmadır.  Daha önce ki kitabımda Yağmur ve Rüya var. Aynı erkeğe âşık olan iki kadın ve bu kadınlar içlerini birbirlerine döküyorlar. Geçmiş ve gelecek zamandan bahsediliyor. Her bir cümle aforizmadır” diye konuştu.
“Kendi hayatımdan esinlenerek yazdım”
Aymelek, yazdığı ikinci kitabında hayatından esinlendiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Kitabımda kendi hayatımdan çok fazla esinlenme var. Benim yaşadıklarım kabul görür mü düşüncesi var bende.  Ben yazma sanatını öğrenmiş bir kişiyim. İnsanlar hayranlıkla bakıyorlar. Oysaki bende onlar gibi biriyim. Benim farkım sadece yazma sanatını öğrenmiş olmam ve iyi bir ifade etmemden kaynaklanıyor. Aslında her insan yaşıyor ben buna gayret etmişim ve öğrenmişim bu tekniği. Farkım bu sadece” dedi.
“Balzac hayranıydım”
Aymelek: “Ben eskiden Balzac hayranıydım. Kitaplarını okurken bu insan olmaz derdim. Bir yerde yaşadığını bilsem gideceğim elini öpeceğim o derece bir hayranlığım vardı. Görsem inanamazdım onu. Orhan Pamuk’a da hayrandım. Kendisini kanıtlamış, güven vermiş bir yazardır. Daha sonra yazma sanatını öğrendikten sonra o güce bende kavuşunca anladım ki çalışma isteyen bir işlenmiş bu” ifadelerini kullandı.
“Para için yapmadım bu işi”
Kitap yazmak benim için ticari bir işlem değildir diyen Aymelek: “Asla kitap yazarsam para kazanırım düşüncesine girmedim. Para için yapmadım. Ünlü olmak içinde yazmadım. Ünlü olup sürekli biriyle görüşerek mutsuz olmakta istemedim. Tek hedefim vardı kitap yazmam da bu hedefte beni çok mutlu ediyor. Mesela ben ölsem bir eserim var şu an. Kalıcı bir eser bırakmak beni çok mutlu ediyor. Unutulmamak aslında. Mesela kitabımı alan bir kişinin rafında bu kitap ben ölsem gitsem bile kalır. Ve ölüp gitsem bile birisi beni anlar. Kitap kadar kalıcı bir şey yok. Benden uzun ömürlüdür” ifadelerini kullandı.
“Aşk hastalığına yakalandığınızda kitap okuyun”
Aymelek: “Tedavi edilemeyen tek şey aşk hastalığıdır. Kitap okuyan insanlar aslında bizlerden öğüt alıyorlar. İlişkileri düzensiz olan kişiler kitapları okurken ilişkilerindeki gerçekliği görüyorlar. Bazen aşk hastalığında doktora gittiğin zaman çözüm bulamazsın, psikologlara gittiğin zamanda çözüm bulamazsın burada devreye yazarlar girer, romancılar ve filmler girerler. Hayatın büyük bir kısmı da budur. Biz fiziksel acılar çekmiyoruz duygusal acılar çekiyoruz. Yaşadığımız hayatın anlamını merak ediyoruz. Uzun vadede bir hayatı değerlendirmek istiyoruz. 20-25 yaşına geldim hayatın anlamı nedir dendiğinde yaşamadan bilemezsin ama bir yetmiş sayfalık kitap sana bunu verebilir. Bir film daha zor verir ama bir kitap verir. Gerçeğe yakın bir deyimdir “dedi.
“Çok yakında Aşıkpaşa Gazetesi’nde yazacağım”
Aşıkpaşa Gazetesi’nde köşe yazısı yazacağını da okuyucularına duyuran Aymelek, çok yakında düşüncelerimle, fikirlerimle, hayatın bizlere gösterdiği yönde yazılarımı siz değerli Aşıkpaşa Gazetesi okuyucularıyla paylaşacağım” dedi. Kırşehirli Yazar Tuncay Aymelek’e hedefleri doğrultusunda başarılar diliyoruz.(HABER: SEMRA YILMAZ)
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri