Tarihi Müze açıldı

Güncel 25 Kasım 2017 13:13
Videoyu Aç Tarihi Müze açıldı
A
a

Kırşehir ile birlikte 81 ilde düzenlenen İl Eğitim Tarihi Müze Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açıldı.

Gerçekleşen açılışa Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Ekemenokul müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk ise yaptığı açıklama şu bilgilere yer verdi: “81 ilde olduğu gibi Kırşehir’de de tarihi müzemizin açılışını gerçekleştirdik. Bizim için Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde olması çok daha anlamlıdır. Çünkü 1952 yılında açılan bir okulumuzdur. Kırşehir’in en eski liselerinden bir tanesidir. Uzun yıllar memleketimize hizmet etmiş bir okuldur. Burada öğrenci, sanayici, sanayiye eleman yetiştirmiş, mühendisler, teknisyenler, teknikerler yetiştirmiş bir okuldur. Yani ülkenin sanayileşmesi, kalkınmasında önemli görevler üstlenmiştir. Tarihi müzenin bizim için anlamı var. 1952 yılında kullanılan teknoloji neymiş, bugün hangi teknoloji kullanılıyor. 1952 yılında çocuklar ne ile çalışıyormuş, bugün ne ile çalışılıyor. Çok ilkel deney araçlarından bugünkü modern araçlara ulaşıyoruz. Buda bizim ülkemizin eğitimde kat ettiği mesafeyi anlatıyor. Eski tabir ile nereden nereye gelmişiz onu gösteriyor. Çok anlamlı ve nostaljik bir müze. Hem Kırşehir’in geçmişini göstermesi bakımından hem de öğretici olması bakımından son derece önemli bir müze. Doğrusu çok heyecanla müzemizi açtık. Güzel bir hizmet oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum”dedi.
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Yolal ise Aşıkpaşa Gazetesi Muhabirine şu açıklamaları yaptı: “81 ilde İl Eğitim Tarih Müzesi kuruldu. Kırşehir’de de Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde belirlendi.93 tane envanter ile açılışını gerçekleştirdik.24 Kasım Öğretmenler Günü’nde açılması bizim için de oldukça önemliydi. Buradan tüm 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre Tarihi Müze ile ilgili şu açıklamalar yapıldı: “Gençlerin; milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi milli değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş  bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi”nin oluşturulması planlanmış, bu katkı ve çabalar doğrultusunda Milli Eğitim Müdürümüz ve okullarımızdan yılları içerisinde eğitimde kullanılan malzemelerden İl Eğitim Tarih Müzesi oluşturulmuştur.
Bu planlama çerçevesinde oluşturulan “ Eğitim Tarihi Müzeleri” ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı haline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler il milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen okul veya kurumlarda toplanmış ve planlama kapsamında Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde İl Eğitim Tarih Müzesi kurulmuştur”
(HABER: SEMRA YILMAZ)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri