Senin Bedenin Senin Kararların

Sağlık 10 Ekim 2017 16:08
Videoyu Aç Senin Bedenin Senin Kararların
A
a

Kırşehir’de faaliyet gösteren Beslenme ve Diyet Kliniği Sahibi Diyetisyeni Cansu Teke sağlıklı ağırlık kaybının doğru olduğunu çoğu kişinin hızlı kilo vermek uğruna sağlığından olduğunu şu cümlelerle Aşıkpaşa Gazetesi muhabirine anlattı.

Kırşehir’de havaların soğuması, okul döneminin başlaması, hayatın düzene girmesi, yaz boyu alınan kilolardan rahatsız olunmaya başladı. Doğru – yanlış birçok uygulama yapan insanlar arttı. Kimi otlara çaylara güvenir oldu, kimi spor yapmaya başladı. Hızlı kilo kaybı sağlayan programlara eğilim arttı. Şok diyetler elden ele dolaşmaya başladı. Gerek sosyal medyada gerek televizyonlarda hazır listeler kol geziyor. Kişiler uygun olup olmadığına bakmadan uygulamaya koyuluyor. Peki yapılan doğru mu ? Amacınız ne ?
Düşük kalorili diyetlerin uygulama süresi maksimum 5-7 gündür. Ancak bilinçsizce uygulanıyor. Boy, kilo, hastalık varlığı, yaşam tarzı, kullanılan ilaçlar düşünülmeden uygulanıyor.
Yapılan çalışmalar şok diyet yapıp kilo verdiğinizi düşünürken karaciğerdeki glikojen depoları azalır. Tekrar normal beslenmenize döndüğünüzde karaciğer ekstra efor sarf ederek bu depoları yenilemeye çalışır. Sık sık şok diyet yapıyorsanız karaciğeriniz bu duruma daha fazla dayanamayabilir ve karaciğer yağlanması oluşabileceğini söylüyor.
Günde 1700 kalori alırken bunu 700 kaloriye düşürürseniz bir süre sonra metabolizmanız yavaşlamaya başlar.
Yavaşlayan metabolizma nedeniyle kilo verebilmek için daha az kalori almanız gereken bir kısır döngüye girersiniz. Ayrıca bu durum, yani metabolizma hızınızın yavaşlaması şok diyeti bıraksanız bile uzun süre devam edebilir.
Şok diyetle kilo verip sonra tekrar geri almak kandaki glikozu hücrelere ulaştırmakla görevli insülin hormonunun işini zorlaştırır. Bu tekrarlayan bir duruma dönüşürse insülin direnci baş gösterir. İnsülin direnci ise tip 2 diyabetin başlıca nedenidir. Yani hızla kilo vermeye çalışırken diyabet hastası olabilirsiniz.
Bu tip diyetlerin fiziksel olduğu kadar ruhsal zararları da bulunmaktadır. Vücut açlık moduna geçtiğinde halsizlik baş gösterir. Aşırı halsizlik nedeniyle günlük işlerinizi yapamayacak konuma gelebilirsiniz. Sürekli bir sinirlilik hali ve aşırı stres oluşabilir. Stres nedeniyle salgılanan hormonlar gıdalardan gelen yağın daha fazla depolanmasına yol açar.
Genellikle bir besin grubunun (çoğunlukla karbonhidratların) tamamen bırakılmasını öneren şok diyet listeleri bu besin grubundan gelen vitamin ve minerallerin yeterince alınamamasına yol açar. Uzun süre devam eden vitamin ve mineral eksikliği ciddi hastalıklara neden olabilir.
Şok diyetlerin daha fazla kilo almanıza yol açmasının ikinci nedeni ise iştahınızın artmasıdır. Şok diyet sırasında bize tokluk hissini veren ve iştahımızı kontrol eden leptin ve peptid YY hormonlarının seviyesi düşer ve açlık hormonu olarak bilinen ghlerin hormonu artar.
Yani şok diyet sonrası iştahınız eskiye oranla daha açık olur ve elinizde olmadan daha çok kalori alırsınız.

Yavaş Kilo Vermek Neden Önemli?

Yavaş kilo vermek (aslında doğrusu sağlıklı kilo vermek) genellikle kilo almanıza neden olan beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmekle ilgilidir. Vücudunuz bu yeni duruma kendini alıştırarak stres hormonu salgılamak, daha fazla yağ depolamak, enerji kaynağı depolarını kullanmak gibi sağlığınızı bozacak şeyler yapma ihtiyacı duymaz. Vücudun alışmasıyla birlikte yeni enerji kaynağı olarak kilo vermenin asıl hedefi olan yağ depoları kullanılmaya başlanır.
Diyete başladığınız ilk birkaç gün gariplikler hissedebilirsiniz ancak bu durum geçicidir ve sistem adapte olduktan sonra enerjiniz artar, kendinizi daha dinç hissedersiniz ve diyetinizi devam ettirme isteğiniz artar.

Sağlıklı Diyet Önerileri

Kilo vermek için dengeli beslenme, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuza bağlı olarak gereken miktarda yemek yemek ve yediğiniz yemekleri çeşitlendirerek almanız gereken tüm besin öğelerini tam olarak almaktır.
Diyet yapmak sadece kalori azaltmak değildir, kalorinin hangi gıdalardan geldiği de en az kaç kalori aldığınız, hatta ondan daha önemlidir.
Daha çok sebze ve meyve yemek, tam tahıllı gıdalar tüketmek, ara sıra et mümkünse balık yemek, paketlenmiş gıda yememek, sonradan eklenmiş şekeri hayatınızdan çıkarmak sağlıklı beslenme için atacağınız ilk adımlar olabilir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kırşehir'in Güncel Haberleri