Şeker’in tadını kaçırmayın

Güncel 7 Mart 2018 16:42
Videoyu Aç Şeker’in tadını kaçırmayın
A
a

Şeker Fabrikasına Talip Olan Yok mu?
Kırşehir’deki vatandaşlar “Kırşehir’deki yatırımcıları ve STK’ları güç birliğine davet ediyoruz” dediler.
Şeker Fabrikasının satışına geri adım atılmadığı takdirde şeker fabrikasını Kırşehir’de ki yatırımcıların ve STK’ların alabileceğini söyleyen vatandaşlar Aşıkpaşa Gazetesi’ne önerilerde bulundu. Şeker Fabrikasının satışının iptal olmaması durumunda Kırşehir Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Kefalet ve Kooperatifi, Çağlayanlar, ÇEMAŞ, PETLAS, Yurttaşlar, Ziraat Odası ve Kırşehir’in akil insanları Kırşehir için Şeker Fabrikasına talip olarak bu memlekete sahip çıkın” dediler. Vatandaşlar aynı zamanda Türkiye’de ki şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin yanı sıra Niğde Bor Şeker Fabrikası da satışa çıktı Aksaray iş adamları ve Ticaret Borsası şeker fabrikasına talip olurken neden Kırşehir’de ki iş adamları, yatırımcılar, STK’lar bir oluşum içerisine girip Kırşehir Şeker Fabrikasına talip olmuyorlar.
Kırşehir’de PETLAS Fabrikası’ da zamanında devletteydi lakin özelleştirilme kararı alınarak satıldı. Bu gün Kırşehir’de PETLAS çok büyük bir fabrika haline geldi ve gün geçtikçe daha da büyüyerek binlerce kişiye ekmek kapısı oldu.  Aynı şekilde bugün Kırşehir Şeker Fabrikası’nın da satılması halinde Kırşehir’deki yatırımcıların sahip çıkmasını ve aynı PETLAS örneği gibi Şeker Fabrikası’nın da üretiminin kapanmadan devam etmesini Kırşehirli vatandaşlar talep ederek şekerin tadını kaçırmayın dediler.
Vatandaşlar, Kırşehir Milletvekilleri Salih Çetinkaya ve Mikail Arslan’ın da öncülüğünde bir oluşumla Kırşehir Şeker Fabrikası’nın Kırşehirlilerin satın almasını ve işletmesini ve kapatılmadan fabrikanın faal olarak çalıştırmasını istediler.
 
Kırşehir’de binlerce vatandaşın geçim kaynağı olan Şeker Fabrikasının özelleşmemesi için tek yürek olunurken imzalar toplandı, şeker fabrikası özelleşmesin çağrısında bulunuldu.
Şeker Fabrikasının kapanmaması için 5 Günde 10 bin imza toplandı
Geçtiğimiz günlerde Şeker-İş Sendikası tarafından Şeker Fabrikasının kapatılmaması için 5 günde 10 bin imza topladı.  Anıt Meydanın da düzenlenen imza kampanyasına 10 bine yakın imza atan Kırşehirli vatandaşlar Kırşehir’de önemli bir geçim kaynağı olan Şeker Fabrikasının kapanmaması için tek yürek oldular.
“Şeker fabrikasını yaşatmak için ne gerekiyorsa yapacağız”
Kırşehir'de, bazı kurum, kuruluş ve siyasi parti temsilcileri, Kırşehir Şeker Fabrikasının geleceğiyle ilgili kentte "ortak yerel yapılanma" oluşturulması için bir araya geldi.
CHP Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, İyi Parti İl Başkanı Müfit Göçen, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkan Selahattin Ekicioğlu ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ziraat Odası, Pancar Ekicileri Kooperatifi, Şeker-İş Sendikası ve MÜSİAD şube başkanı ve yöneticileri, Kırşehir TSO'da bir araya gelerek, Kırşehir Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine karşı ortak basın açıklaması yapmışlardı.
Aynı zamanda Kırşehir’e bağlı 62 köyde şeker pancarı üretimi yaklaşık olarak 70 bin dönüm arazide toplam 650 bin ton pancar üretimi yapılıyor. Yılda 90 bin ton kristal kaliteli şeker üretiliyor. Ülkemizde yaklaşık olarak 2,5 milyon ton şeker üretilmekte olup yurt içine ve yurt dışına satışları yapılarak ekonomimize ciddi anlamda katkıları olmaktadır.
Kırşehir Şeker Fabrikası Türkiye’de toplam maliyet kâr alanında ilk 3 fabrikadan birisidir. Kayıtlı çiftçi sayısı 4 bin 400 kişidir. Kırşehir Şeker Fabrikasında 2016 yıllarına ait üretilen kristal şekerin satışı 3,20 kuruştur. Şekerin maliyeti ise 2.10 kuruştur. 2016 yılında üretilen şeker miktarı yaklaşık olarak 78 bin tondur. Zarar ettiği söylenen kurumun Kırşehir ekonomisine katkısı yılda 240 milyondur. Eski parayla 240 trilyondur. Kırşehirimiz tarım ve hayvancılığa dayanan bir ekonomiye sahiptir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri