Şeker Fabrikasının Satışı Yarın İlan Edilecek

Güncel 19 Şubat 2018 08:12
Videoyu Aç Şeker Fabrikasının Satışı Yarın İlan Edilecek
A
a

Edinilen bilgiye göre; 40 yada 45 gün içerisinde ihale yapılacak ihalenin akabinde Haziran ayında ise fabrikalar yeni sahiplerine devredilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Türkiye'nin şeker pancarı üretimi için büyük önem taşıyan şeker fabrikaları, yeniden satışa çıkarılıyor. Şeker fabrikalarının özelleştirme kararının zamanlaması da dikkat çekti. ABD'li Cargill, geçtiğimiz günlerde şeker sektörü ile ilgili kapsamlı bir rapor hazırlayarak hükümete ve ilgili Bakanlara el altında vermişti. Skandal raporda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geniş yer verilmişti. Raporda aralarında Kırşehir Şeker Fabrikası'nın da bulunduğu 14fabrikanın satılması istendi. Kırşehir Şeker Fabrikası'nın satılmasının gündeme gelmesiyle birlikte fabrikada çalışan işçiler, fabrikanın Kırşehirliler ile birlikte kendilerinin de içerisinde bulunacağı bir konsorsiyum tarafından satın alınmasını istediler.
         Edinilen bilgiye göre, yazılı ve görsel basının etkin haberleri sonucu hükümet geçmişte Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi konusunda büyük bir yanlıştan geri döndürmüştü. Bu süre içinde ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının üretim, verimlilik ve rekabeti açısından hiçbir strateji belirlemeyen hükümet, şeker fabrikalarını sessiz sedasız yeniden satışa çıkarmaya hazırlanıyor.
Başbakan Binali Yıldırım’ın bölge milletvekilleri ile yaptığı görüşme sonrasında 14 tane şeker fabrikasının satışı için düğmeye basıldı.Buna göre,Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte, Afyon, Alpullu, Bor, Çorum, Elbistan, Erzincan, Burdur, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Yozgat ve Muş şeker fabrikaları satılacak.Özelleştirme adı altında yapılacak satışla birlikte Anadolu’daki bütün verimli şeker fabrikaları satılmış olacak. Bu durum şeker pancarı üretiminin de tehlikeye girmesi demek.
BAKAN NACİ AĞBAL UYARMIŞTI
Maliye Bakanı Naci Ağbal şeker fabrikalarının stratejik önemine dikkat çekerek,”Türk Telekom’u, Tüpraş’ı özeleştirebilirsiniz ama iş şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geldi mi bu konuyu 40 kere düşünmemiz lazım” demişti.Anlaşılan Bakan Naci Ağbal’ın bu değerlendirmesi de dikkate alınmamış.
AVRUPA ÜLKELERİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Türkiye Şeker Fabrikalarını satmaya hazırlanırken Avrupa ülkelerinin şeker fabrikalarını gözü gibi koruduğu ortaya çıktı.Almanya, Fransa, Hollanda ve Polonya gibi ülkeler için şeker fabrikaları çok önemli ve kesinlikle devlet bünyesinde tutuluyor.

NEDEN YENİDEN SATIŞA ÇIKIYOR?
         Peki, ne oldu da ülkenin stratejik fabrikaları yeniden satışa çıkarılacak? Kamunun elindeki 25 şeker fabrikasına yönelik hiçbir yatırım ve planlama yapmayan hükümet, fabrikaları sadece bütçeye ek gelir sağlamak için satışa çıkaracak.
Cargill'den şok rapor: Türkiye şeker pancarından zarar ediyor!

ŞEKER SEKTÖRÜ ABD'Lİ CARGİLL'E TESLİM EDİLECEK!
         Şeker fabrikalarının bilinçsiz bir şekilde özelleştirilmesinden ülke tarımı ve ekonomisi büyük bir darbe yiyecek. Avrupa'da şeker pancarı üretiminde söz sahibi olan Türkiye, özelleştirmelerin ardından bu üstünlüğünü kaybederek, şekerde de ithalatçı duruma gelecek. Şeker piyasası tamamen Cargill'in kontrolüne girecek.

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri