Şahin; Türkiye’nin toplam nohut üretiminin yaklaşık %10’nunu karşılıyoruz!

Güncel 11 Haziran 2018 16:27
Videoyu Aç Şahin; Türkiye’nin toplam nohut üretiminin yaklaşık %10’nunu karşılıyoruz!
A
a

Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin: Türkiye’nin Toplam Nohut Üretiminin Yaklaşık %10’nunu Karşılıyoruz Dedi.

Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin konuşmasın şunları söyledi. Kırşehir’de yaklaşık 500.000 dekar alana nohut ekilirken, bu yıl nohut ekimiyle birlikte ciddi manada nohut rekoltesinde artış gözleniyor. 
 
Nohut üretiminde Türkiye’nin  toplam nohut üretiminin  yaklaşık %10’nunu Kırşehir'in karşıladığını belirten Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin; “Ülkemiz Baklagil bitkilerinden olan nohut üretiminde gerek üretim açığı, gerek piyasa fiyat endeksi gerekse ihracatçı ülke konumunda olması sebebiyle son yıllarda İlimiz başta olmak üzere ülke genelinde ciddi artış göstermiştir. Bakanlığımızda bu konuda NAD ( Nadas Alanların Daraltılması ) projesiyle bu üretimdeki artışı desteklemiştir. 
2018 üretim sezonu içerisinde ilimizde takriben yaklaşık 500.000 dekar alanda nohut üretimi yapılmaktadır. Bu alanlarda ekilen nohut çeşidi genelde Askan çeşididir. Hasadı da  biçerdöverle yapılabilmektedir. Bu sene Kırşehir, Türkiye’de  nohut üreten  iller içerisinde çok  önemli bir yere geldi ve  nohut ekiminden kaynaklı ciddi manada da bir rekolte artışı oldu. Biz Kırşehir olarak  şuanda nohut üretiminde Ülkemiz üretiminin   yaklaşık olarak %10’nunu karşılamaktayız. İnşallah çiftçimizin yüzü bu verimli ürünlerle gülecektir” dedi.
 
Antraknoz’a karşıda çiftçileri uyaran Kenan Şahin; İlimizde kurak geçen bir Nisan ayının ardından Mayıs ayında meydana gelen peş peşe yağışlardan sonra nohutlarda en fazla zarar meydana getiren Antraknoz hastalığı rastlanabiliyor. Bu hastalık etmeni 24-25  °C sıcaklık ve (%80-90)  nem bulunduğu takdirde hastalık meydana gelme yayılma eğiliminde olur.  Yoğun bulaşmalarda ise  yapraklarda kuruma, saplarda kırılma ve kavuzda siyahlaşma şeklinde bazen %100’lere varan zararlara neden olabilmektedir. 
Bu nedenle üreticilerimiz arazilerini sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir. Hastalığın tespit edilmesi durumunda İl ve İlçe müdürlüklerimizden teknik destek alarak Antraknoz hastalığına karşı mücadele etmeleri önem arz ediyor.
Bu vesile ile tüm üreticilerimizin bol mahsullü ve  bereketli bir yıl geçirmelerini diliyorum” dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri