Şahin, Hayvancılıkta Verilen Destekleri Açıkladı

Güncel 5 Ekim 2017 16:46
Videoyu Aç Şahin, Hayvancılıkta Verilen Destekleri Açıkladı
A
a

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Gazetemiz muhabirlerinden Ceren Öncül ve Dilek Köysüren’e Kırşehir’deki hayvancılık ve hayvancılığa verilen destekler yapılan ve yapım aşamasında olan çalışmalar hakkında bilgiler vererek soruları yanıtladı…

İlimizde toplam büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı ne kadardır?
-Kırşehir’de hayvan sayısı:
Büyükbaş: 176.000 Adet
Küçükbaş: 200.000 Adet
Kayıtlı mandıra sayısı ne kadardır?
-Kırşehir’de değişik hayvan sayısına sahip farklı büyüklüklerde 9000 civarında işletme bulunmaktadır. 100 baş ve üzerinde hayvan ve kapasiteye sahip 251 adet işletme bulunmaktadır.
Hayvan hastalıkları şap hastalığı ile ilgili mücadele yeterli mi? Ne gibi önlemler alınıyor?
- Kırşehir’de Şap hastalığı ile mücadele yıl boyu devam etmektedir. Yılda 2 kere programlı, isteğe bağlı olarak yıl boyu aşılama faaliyetlerimiz devam etmektedir. Yurt dışından gelen ithal hayvanlarda geldiği ilk hafta ve sonrasında 1 ay içerisinde 2 kere aşılanmaktadır. Şuan ilimizde aktif şap hastalığı mihrakı bulunmaktadır.
Küçük ve büyükbaş hayvanlarda pazarlama sorunu var mıdır?
- Kırşehir’de küçük ve büyükbaş hayvanların pazarlama ve satışı büyük oranda ilimizde bulunan hayvan borsasında yapılmaktadır. Bunun dışında ilimizdeki hayvancılık besi ağırlıklı olduğu için bu işletmelerdeki hayvanların pazarlanması ilimizde bulunan mezbahalarda kesimleri takiben karkas halinde diğer büyük iller nakillerini bu şekilde gerçekleştirmektedir.
Hayvancılığın ihtiyacını karşılayacak şekilde yem bitkileri, ekimi ve sılaj ekimi yapılıyor mu?
- Kırşehir’de yem bitkisi ekilişi vardır ancak ilimizin ihtiyacını karşılamamaktadır. Bu ihtiyaç diğer illerden karşılanmaktadır.
Et kombine merkezi kurulacak mı?
- Kırşehir’de 3 adet ve inşa halinde 1 adet kesimhane bulunmaktadır. Et süt kurumunun kombinasının kurulması için çalışmalar devam etmektedir.
Hastalıklı hayvanların imhası nasıl tespit ediliyor? Hayvan sahipleri ile nasıl iletişime geçiliyor?
- Hastalık tespit edilen hayvanlar ( Tüberküloz, Brucella)  şarta tabi kesilebilecek bir hastalık ise kavurma merkezi olan bir kesimhanede kesimhane de kesilip kavurma işlemine tabi tutularak piyasaya arzı sağlanmıyor. Piyasaya arzı mümkün olmayan Sığır Çiçek  (LSD) ya da kuduz gibi hastalıklarda ise itlaf edildikten sonra çukur açılarak kireçlenip gömülerek imhası sağlanmaktadır.
Hayvancılıkta verilen destekler hakkında ayrıntılı açıklar mısınız?
- Hayvancılık Desteklemeleri
Buzağı Malak Desteği: Programlı aşıları yaptırılmış ve kayıt altına alınmış buzağı ve malak sahiplerine buzağı başına 350-750 TL destek verilmektedir.
- Anaç Koyun-Keçi Desteği: Damızlık koyun keçi birliğine üye yetiştiricilere kayıtlı anaç koyun ve keçilerine koyun başı 25 TL verilmektedir.
- Düve alımı %30 hibe desteği: 20 ve 200 baş arası 8-13 aylık yada gebe düve alımlarında bakanlığın belirlediği birim fiyatın %30’u hibe olarak ödenmektedir.
- Süt Desteği: Ürettiği sütü faturalı olarak satan yetiştiricilere sıcak ve soğuk süte farklı fiyatlarda olmak üzere litre başına ödeme yapılmaktadır.
-Arıcılık Desteği: Arıcılık birliğine üye üreticilere kovan başı ödeme yapılmaktadır.
- Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği: Sürü yöneticisi kursuna katılmış çoban istihdam eden hayvan sahiplerine yılda bir kez olmak üzere 5000 TL hibe ödenir.
-Halk Elinde Islah Projesi: İlimizde 2 adet Akkaraman ırkı hayvanların ıslah projesi bulunmakta. Projedeki yetiştiricilerimize koyun ve kuzularına hayvan başı 40 TL ödeme yapılmaktadır.
HABER: DİLEK KÖYSÜREN-CEREN ÖNCÜL
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri