Sağlık Personellerine Umke Faaliyetleri Anlatıldı

Güncel 14 Şubat 2018 15:43
Videoyu Aç Sağlık Personellerine Umke Faaliyetleri Anlatıldı
A
a

Umke Birimi Tarafından Sağlık Personellerine Umke Faaliyetleri Anlatıldı

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren UMKE ekibi tarafından AEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Sağlık Personellerine UMKE faaliyetleri anlatılarak farkındalık eğitimi verildi.

Umke Nedir?

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen, Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında 2004 yılında Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Kurulan ve yaygınlaştırılarak devam eden Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) afet bölgesinde görev yapabilecek özellikte, yeterli tıbbi donanıma ve müdahale becerisine sahip sağlık personelinden oluşmaktadır. Amaç afete maruz kalmış kişilere doğru ve çabuk müdahale etmek, ölü ve yaralı sayısını kabul edilebilir rakamlara indirgemektir.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gönüllü sağlık personellerinden oluşan, özel eğitim almış sağlık ekipleridir. Amacı; her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek, yurt ve dünya çapında afetzedelere yardım etmektir.

Depremlerdeki ölümlerin % 80’inin ilk saatler içinde olduğu düşünüldüğünde doğru ekip, doğru müdahale önem kazanmakta olup bu işi eğitim almış, donanımlı UMKE timleri gerçekleştirecektir.

Her yıl seçilen bir ilimizde yıllık UMKE tatbikatları düzenlenerek oluşum sürekli canlı tutulmaya çalışılmaktadır.

Ayrıca ülkemizde bulunan 7 Sivil Savunma Bölge Müdürlüğünün konuşlanması baz alınarak, her bölgeden koordinatör bir il seçilerek eğitim ve tatbikatlar koordinatör illerce yürütülmektedir.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri