Ulu Çınar Karagüllü, ömrünü Ahiliğe adadı

Röportaj30 Aralık 2014 08:30
Ulu Çınar Karagüllü, ömrünü Ahiliğe adadı
A
a
Kırşehir’in Ulu Çınarı:
Mustafa KARAGÜLLÜ
Dile kolay, yarım asırdan fazla süreyle, hem de aralıksız olarak Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nde başkan olarak görev yapmak.
Dile kolay, yarım asır süreyle Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi’nde başkanlık görevini sürdürmek.
Dile kolay, 1963’te Ahilik ve Esnaf Bayramı kutlamasına start vermek ve yarım asra yakın kutlamalara omuz vermek.
Dile kolay, yüzlerce toplantı düzenlemek suretiyle Ahi Evran- Veli hazretlerini anlatmak.
İşte bu kişi, Kırşehir’de “Ahi Baba” olarak bilinen 86 yaşındaki Mustafa Karagüllü.
Bugün, sizlere Ahi Baba’yı bilinen ve bilinmeyen yönleriyle tanıtacağız.
Burcu ÖZTÜRK
 
 
Burcu Öztürk: Öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Ahilik ve esnaf teşkilatlarındaki çalışmalarınıza geçmeden önce, bize Ahi Baba’nın kim olduğunu anlatır mısınız?
Mustafa Karagüllü:1928 yılında, Kırşehir Medrese Mahallesi’nde doğdum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Sanat Okulu’ndan mezun oldum. 1950 yılında vatani görevimden sonra 1951 yılında Türkiye Esnaf Teşkilatı’nın yeniden oluşması için kolları sıvadım. 1952 yılında kurulan Kırşehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nde de 50 yıldan fazla görev yaptım.
Yarım asrı geçkin Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi, Ahilik ve Esnaf Kültürünü Araştırma Merkezi, İl Kültür ve Turizm Derneği, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Ahilik Vakfı başkanlıkları görevlerini sürdürdüm. 1972 yılında Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kooperatifler Merkez ve Ankara Bölge Birliği Kurucu üyesi ve yönetiminde uzun yıllar görevlerde bulundum.
Kırşehir'de, bilgi ve birikimimle uzun yıllar esnafımızın ve çevrenin sevgisini kazanmaya çalıştım. Bu çabalarım sonucu, somut olmayan kültürel mirası koruma çerçevesinde, UNESCO tarafından verilen 'Yaşayan İnsan Hazineleri' ödülüne aday gösterildim.
Burcu Öztürk: Türkiye'nin Osmanlı geleneğinden günümüze kalan tek Ahisi olarak biliniyorsunuz. 'Yaşayan İnsan Hazineleri' ödülüne aday gösterilmeniz için Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bir dosyanın sunulduğunu öğrendik? Nedir bu Ahilik ve Ahi Babalık?
Mustafa Karagüllü: Ahiliğin ve Ahilik değerlerinin Kırşehir’de ve yurt genelinde tanıtılması ve geliştirilmesi için 50 yıl önce başlattığım çalışmalarım hedefine ulaşmaya başladı. 1964’te Ahilik ve Esnaf Bayramı olarak başlatılan kutlamalar, şimdi Ahilik Kültür Haftası olarak devlet eliyle kutlanmaya başlandı. Ayrıca Esnaf Bayramı etkinlikleri de düzenleniyor. Ahiliğin gelişimini sağlamak üzere "Ahi Baba Ahiliği Öğretiyor" isimli proje İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sektörün ve üniversite temsilcilerinin katılımlarıyla geliştirilen ve mesleki ve teknik örgün eğitim okullarında uygulanan alan/dal öğretim programlarının beceri haritalarının oluşturulması amacıyla 42 değişik ilden Kırşehir’e gelen 100 katılımcıya Kırşehir Öğretmenevi’nde Ahilik ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptım. Toplantıda Ahiliğin tarihi, ortaya çıkışı, Pir Ahi Evran Veli'nin kurduğu teşkilatlanması, Osmanlının temellerinin ortaya konulması, Fatma Bacı hakkında bilgiler sundum.
Burcu Öztürk: İlerleyen yaşınıza rağmen, nerede Ahilik ile ilgili bir etkinlik yapılsa, siz oradasınız. Bu Ahilik aşkı nasıl doğdu?
Mustafa Karagüllü: Kendimi bu işe tümüyle adayınca, Ahilikle yatıp Ahilikle kalkmaya başladım. Ülkemizin değişik yerlerinden davet alınca katılma mecburiyeti duyuyorum. Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde bir okul bünyesinde oluşturulan proje kapsamında Ahilikle ilgili bir programa davet edildim. Öğrencilere Ahilik'in Türk- İslam kültürü açısından önemini anlatırken duygu dolu anlar yaşadım. Ahilik kültürünü tüm Anadolu'da yeniden yeşertmenin mümkün olduğunu bir kez daha gördüm. Bir yıl boyunca Ahilik eğitimi alan lise öğrencilerine yılsonu programıyla diplomalarını sundum. Kırşehir’deki öğrencilerin tüm etkinliklerini kaçırmamaya çalışıyorum. Onları Ahi Çarşısı’nın üst katındaki yerimde ağırlıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İnsan Kaynakları Başkanlığı tarafından Etik Haftası kapsamında ‘Türk Kültüründe İş Ahlakı ve Ahilik Müessesesi’ konulu konferans düzenlendi. Meclis kürsüsünde Ahiliği anlattım.  
50 yıla yakın bir süredir Kırşehir'de Ahilik ve Esnaf Bayramı kutlanmaktadır. Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ve Turgut Özal, Kırşehir’deki kutlamalara katılarak Ahilik kültürünün yayılmasına önemli katkı sağladılar. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan da Kırşehir’deki etkinliklere katıldı. Etkinliklere katılanlara tarafımdan şed kuşatıldı.
13. yüzyıldan beri Ahiliğin merkezi olan Kırşehir, devlet yöneticileri tarafından değeri ortaya konuldu. Ahi Evran’ın yaktığı meşale Anadolu insanını aydınlatmaktadır. Şimdilerde devletimizin gündemine Ahilik bir dünya projesi olarak oturmuştur.
Burcu Öztürk: Ahiliği birkaç cümleyle anlatmaya kalkışsanız neler söylerdiniz?
Mustafa Karagüllü: Ahilik, insanlığı erdemli kılan, insanlığın en önemli unsurudur. Sanatını usta-çırak ilişkisi ile öğrenen, bilgi ve becerisini uygulamada üstün, konusunda ender bulunan bilgilere sahip, kendini yaptığı işe adayan, bilgi ve becerilerini çırağına aktarma becerisi olan kişilere usta denir. Ustanın bunu öğretmesi için Ahiliği iyi bilmesi gerekir. Bu nedenle Ahiliğin önemini anlatıyor ve bilinmesini istiyorum.
Ahilik ve Esnaf kültürünü araştırmak, Ahilik ile ilgili bir merkez oluşturmak Kırşehir’in turizmine katkı sağlamak amacıyla Ahilik ve Esnaf Kültürünü Araştırma Merkezi ve Turizm Derneği’ni kurdum. Dernek, Ahilik kültürünün geliştirilmesi için etkinlikler yapmak, faaliyetler geliştirmek, araştırmalar yapmak, kurs, seminer, konferanslar ve paneller düzenlemek ve eğitim çalışmalarını organize etmek, Ahiliğin tanıtılması ve benimsetilmesi için bilgi, belge, yayın ve doküman hazırlamak, gazete ve dergi çıkarmak gibi hizmetler sunmak için çalışıyor.
Burcu Öztürk: Ahilik ve esnaflar için bu kadar çaba göstermenize rağmen, manevi olarak karşılığını alabiliyor musunuz?
Mustafa Karagüllü: Kendimi Ahiliğe adayan bir kişiyim. Herhangi bir maddi beklentim olmadı. Hatta geçmişte çarşı olarak kullanılan 50 işyerinin bulunduğu yerimi bu yolda tükettim.
Elbette manevi haz ve takdiri almak isterim. Kırşehir eski Belediye Başkanı Dr. Cahit Gürses, 1991 Ahilik Törenleri’nde ‘Büyüğümüz, Ağabeyimiz Mustafa Karagüllü, Ahiliğin Arkeolog’dur. Allah geçinden versin vefatı halinde kabri Ahi Evran Türbesi’nin  ya içinde ya da hemen dışında olacaktır’ sözü, beni duygulandırdı.  
Ahi kenti Kırşehir’de metfun Türk büyüklerinin; hassaten: Pir Ahi Evran’ın yüce adı ve anısına 1960’lı yılların başında Kırşehir’de yaktığım Ahiliğin, milli meşalesinin ecdadımızın kanları ile yoğrulan kutsal topraklarımızın, ülkemizin 81 İlinde hem de yüce devletimiz adına Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın irade sahibi, ilkeli usta ellerinde ve yönetiminde milli birlik ve büyük bir coşku ile kutlanıyor olmasının önemini görüyorum. Ahilikle alakalı gayretlerim, hemen hemen her valimizin tebrik ve takdirlerine mazhar oldu. 1971 yılında Kırşehir’de valilik görevinde bulunan, Mustafa Bezirgan, bana gönderdiği mektupta ‘İzmir esnaf ve sanatkârları Ahi Evran’ı kabullenmişler, hep konuşur olmuşlardır. Çalışmalarınız kararlı tutum ve davranışlarınız sayesinde Ahi Evran cihanşümul bir boyut kazanacaktır’ demesi, bütün yorgunluklarımı unutturmaktadır. Kırşehir’de ve il dışındaki ortamlarda bu övgüyü görüyorum. Bunda, siz basının emekleri, azmi, ısrarlı ve devamlı çalışma talepleri en büyük rolü ifa etmektedir. Bunu Kırşehir ve Kırşehir i seven bir insan olarak fakat tarafsız ve samimi bir kişi olarak ifade ediyorum.
Kırşehir eski Valisi Lütfullah Bilgin, Mayıs 2009 Ahilik İl Kutlama Komitesi’nin de başkanı sıfatıyla komite toplantısında: “Ahi Baba Mustafa Karagüllü, bizim büyüğümüzdür. Ahilik ve Kırşehir’in ali menfaatleri için yıllardan beri varını yoğunu  bu milli davamıza vakfetmişlerdir” diye buyurmuştur. 
Burcu Öztürk: Bu kadar tanınan ve sevilen bir kişi olarak siyaseti hiç düşündünüz mü?
Mustafa Karagüllü: Umumi arzu üzerine 1973 Milletvekili Genel Seçimleri’nde Bağımsız Milletvekili Adayı oldum. Bağımsız oy pusulasına kasten mühür vurulduğu için milletvekilliği adaylığım iptal edildi. Daha sonra düşünmedim. Yaptığım iş ve bulunduğum görevi daha kutsal olarak gördüm. Esnaf Teşkilatı’nın içinde ve başında yarım asırdan fazla durdum. Bu dönemde hiçbir şaibeye bulaşmadım. Hiçbir zaman kongre öncesinde görev talebinde bulunmadım. Bu göreve esnaflarımızın teklifleriyle seçildim. Görev yaptığım süre içerisinde makam aracı almadım ve kullanmadım. Teşkilatta 50 yıldan fazla görev yapmak herkese nasip olacak kolay bir şey değildir. Bu görevi namusumla, şerefimle ve gururla sırtımda taşıyarak bugünlere geldim. Namusun, dürüstlüğün başarının tapusu işte budur. Gönlüm Kırşehir aşkı ve sevdası ile doludur. Kırşehir’e hizmet için milletvekili olmaya gerek yoktur.
Burcu Öztürk: En büyük hayaliniz nedir? Bunu görmek için neler yapılması gerekir?
Mustafa Karagüllü: En büyük isteğim ve hayalim, Ahi Külliyesi’nin bitmesi ve Ahi ismini taşıyacak bir Esnaf Sarayı’nın yapılmasıdır. Külliye bitmek üzere. Elbette eksikleri olacaktır. Bunlar zamanla düzelir. Ahi Esnaf Sarayı’nın yapılmasını da arzu ediyorum. İnşallah bu da gerçekleşir.
Burcu Öztürk: Unutamadığınız bir anınız var mı?
Mustafa Karagüllü: Unutamadığım çok sayıda anım var. Eşim İsmet Hanım ile tanıştığım ilk günü unutamıyorum. Eşimin doğum günümde bana ev ve araba almasını da hiç unutamam.  Ayrıca, Isparta Esnaf Odaları’nın 1970’li yıllardaki başkanının, ‘Kırşehirliler, gülünüze sahip çıkmadınız, biz aldık. Halınıza sahip çıkmadınız, biz aldık. Ahi Evran’a sahip çıkmazsanız, onu da elinizden alırız’ sözü, hâlâ kulaklarımda çınlıyor. Bu sözden sonra Ahiliğe ve Ahi Evran-ı Veli Hazretlerine daha çok sahiplenmemiz gerektiğini anladım ve çalışmalarımı hızlandırdım.
Hiç unutamadığım bir anım da, Aksaray’da lise bir öğrencisinin ulusal bir kanalda, Ahi Evran-ı Veli’yi anlatıyormuşum. Kader Bekmezci isimli öğrenci, bu programdan sonra öğretmenine Ahilikle alakalı bir ödev hazırlatmasını istiyor. Öğretmeninin olumsuz cevabına rağmen, öğrenciliği araştırmak üzere bana mektup yazdı. Kendisine gerekli bilgileri ulaştırdım. Hatta, o kadar ileri gitti ki, Bilkent’i kazan bu öğrenci üniversiteyi kazandıktan üç ay sonra Ahilik ile ilgili konferans verdi.
Burcu Öztürk: Sayın Ahi Baba! Sizin masanızda bulunan ilginç masa takvimi, dikkatimizi çekti. Bunu hangi düşünceyle yola çıkarak hazırladınız?
Mustafa Karagüllü: Başkan olduğum dönemlerde binlerce tebrik kartı alıyordum. Çoğunu sadece kimin gönderdiğine baktıktan sonra çöpe atıyordum. Ben kalıcı ve Ahiliği tanıtacak bir tebrik kartı hazırlamayı düşündüm. Gördüğünüz bu masa takvimi ortaya çıktı. Bir yıl boyunca masanın üzerinde duran bu takvim, aynı zamanda Ahilik ile ilgili önemli mesajlar vermektedir.
Burcu Öztürk: Bu kadar yoğun işiniz arasında eşiniz İsmet Karagüllü’ye nasıl vakit ayırıyorsunuz?
Mustafa Karagüllü: Hani bir deyim var. Her başarılı erkeğin arkasında akıllı bir kadın vardır diye. İsmet Hanım ile bizim durumumuz aynı öyle. Örneğin, il dışına çıkacaksam, İsmet Hanım erkenden kalkar ve gerekli hazırlıkları yapar. Neler giyeceğime karar verir. Yolda yanımda nelerin bulunması gerektiğini kararlaştırır. Kolay kolay tartışmayız. Kızdığım zaman cevap vermez. Öfkem geçtikten sonra beni eleştirir. Tartışmalarımız tamamen sosyal işlerimizle ilgilidir. Evliliğimizi ilgilendiren hiçbir tartışmamız veya kavgamız olmamıştır. Bu açıdan eşime sonsuz minnettarım. Kendisine aşkım diye hitap ederim. O da aynı şekilde bana hitap eder. Önceden de belirttiğim gibi, ben kiralık evde oturuyordum. Hanımımın ekonomik durumu iyi olduğu için bana ev ve araba aldı.
Burcu Öztürk: Bu kadar yoğun işleriniz arasında bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Önümüzdeki günlerde sizinle başka bir röportajda buluşmak üzere hoşça kalın.
Mustafa Karagüllü: Ben de sizlere teşekkür ederim. Basının önemini ve değerini bilen kişiyim. Basının yaşaması için hepimize önemli görevler düşmektedir. Sizlere de başarılar diliyorum.
 
 
İşte “Ahi Baba” Belgesi
            Kırşehir Esnaf Teşkilatı’nın Ahiliğin kurucusu Mustafa Karagüllü’ye verdiği “Ahi Baba” tescil kararı:   
 
Ahi şehri Kırşehir’in  Esnaf Teşkilatı  Başkanlar Meclisi 2001 tarihli toplantısında:
            “Türk Esnaf ve Sanatkârı’nın Piri Ahi Evran-ı Veli Hazretleri ve ilimizin tanıtılması yolunda hiçbir fedakârlıktan kaçmadan bir ömür boyu büyük meşakatlar içinde sürdürdüğünüz  mücadeleniz  tüm Türkiye Ahileri tarafından takdir ve minnetle karşılanmaktadır.
            Birlik Başkanlar Kurulumuz, tüm Ülkemizin Merkez Ahi Babası olarak  tescilinize Oy Birliği ile karar almıştır.                                                                   BİRLİK BAŞKANLAR MECLİSİ
 
 
 
Bekdikli Halk Ozanı
İbrahim DÜĞER
 
Ulu Çınar
Ahiliğin ateşiyle kavruldun,
Alperenler rüzgârıyla savruldun,
Loncaların hamuruyla yoğruldun,
Yaktığım meşale ebedi yanar,
Ahiler babası ey ulu çınar.
 
Ahilik yolunda önde yürüdün,
Bu sancağı burca diken eridin,
Esnaflara fikir veren ser idin,
Dostların gönlüne su serpen pınar,
Ahiler babası ey ulu çınar.
 
Anlatarak Ahiliğin özünü,
Sildirmedin Kırşehir’den izini,
Belgelerle hazırlattın tezini,
Tarih sizleri de övgüyle anar,
Ahiler babası ey ulu çınar.
 
Yarım asır hizmet kolay mı dile,
Tutturdun mayayı çaldığın göle,
Meyvesini verdi çektiğin çile,
Tarih sizleri de övgüyle anar,
Ahiler babası ey ulu çınar.
 
Bazıları evvelini bilmiyo,
Sizin eseriniz bugün külliye,
Teşekkürler Sayın Karagüllü’ye,
İbrahim de size saygılar sunar,
Ahiler babası ey ulu çınar.
 
1000
icon
ahilik 23 Ekim 2015 01:51

ahilik deyince iki kazan pilavdan baska birsey gormedim.

0 0 Cevap Yaz
Adınız soyadınız 9 Ekim 2015 13:56

1

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri