Rektör Karakaya'dan Aşıkpaşa Gazetesine Ziyaret

Güncel 7 Şubat 2018 17:06
Videoyu Aç Rektör Karakaya'dan Aşıkpaşa Gazetesine Ziyaret
A
a

Basının önemini her fırsatta dile getiren ve şehrimizdeki basın temsilcileri ile sık sık bir araya gelen Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Aşıkpaşa Gazetesi ziyaret etti.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya,  beraberinde Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Öğr. Gör. Mehmet Özdemir’le birlikte gazeteniz Aşıkpaşa'yı ziyaret etti.  
Yerel medyayı önemseyen ve yerel medya ile kesintisiz iletişim kuran Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Aşıkpaşa Gazetesini ziyaret etti. Aşıkpaşa Gazetesi Sahibi Hüsnü Arıöz ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu'ya ziyaret gerçekleştiren Rektör Karakaya’ya, Ahi Evran Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Öğr. Gör. Mehmet Özdemir eşlik etti.
Prof. Dr. Vatan Karakaya: “Orta Doğunun Bizden Beklentileri Var”
İslam Coğrafyasının içinde bulunduğu duruma ve yaşadığı zulme dikkat çeken Prof. Dr. Vatan Karakaya, Türk Milleti olarak bu sorumluğu paylaşmamız gerektiğini söyledi. İkili iş birlikleri ve yeni projelerle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Ürdün’de temaslarda bulunan Rektör Karakaya, “Türkiye, Orta Doğu için inancı ve kültürü ile bir model olmuştur.” dedi. Rektör Karakaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Orta Doğunun bizden beklentileri var. Onlara model olan bir ülkeyiz ve onların yardım taleplerine kulaklarımızı kapatamayız.”
Rektör Karakaya: “Ahilik; Kırşehir, Türkiye ve Dünya İçin Önemli Bir Değerdir”
Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasında büyük rol oynayan; dini, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi boyutları olan Ahilik felsefesinin Kırşehir’de doğmuş olmasının şehrimiz için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Ahilik; Kırşehir, Türkiye ve Dünya için çok önemli bir değerdir.” dedi.  Ahiliğin üniversitemizde ders olarak okutulması ile ilgili bilgiler veren Rektör Karakaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ahi Evran Üniversitesinde eğitim gören her öğrencinin Ahiliği bilerek mezun olmasını istiyoruz. Bu nedenle Ahilik Kültürü ve Medeniyeti Dersini zorunlu dersler kapsamına aldık ve öğrencilerimize ders olarak Ahilik okutuluyor. Ahiliğin doğuşu, süreçleri ve gerekleri hakkında tüm öğrencilerimiz bilgi sahibi olsun istiyoruz. Öğrencilerimiz Ahi Evran Üniversitesinden mezun olurken onlara şed kuşatıyoruz. Ahiliği öğrenen öğrenci, şed kuşanmanın da önemini öğrenmiş oluyor. Ahiliği insan yetiştirmede önemli bir model olarak görüyoruz.”
Şehrin ve Halkın İhtiyaçlarına Yönelik Projeler
Rektör Karakaya, basın temsilcileri ile üniversitemizdeki gelişmeleri paylaşırken bu projelerin şehre yapacağı katkıları anlattı. Ahi Evran Üniversitesinin bilim üreten, ürettiği bilgiyi halkla paylaşan pilot üniversite projelerine değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu projelerin şehre marka değeri katkısında bulunacağını sözlerine ekledi. Üniversitemizin pilot üniversite olarak seçilmesi ile başlayan süreçten itibaren basın temsilcileri ile görüşmelerin aralıksız devam ettiğini belirten Rektör Karakaya, bu projelerin basın temsilcileri aracılığı ile kamuoyuna duyurulduğunu söyledi. Göreve başladığı günden bu yana şehirle bütünleşik bir yapıya önem verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz yaptığımız işleri hiçbir zaman şehirden ve halkımızdan ayrı görmedik. Üniversitede öğrencilerimize nitelikli eğitim vererek yetişmiş insanın üzerinde durduk. Bunun yanı sıra üniversitenin bilimsel faaliyetlerini şehrin ve halkın faydasına da sunmayı amaç edindik. Pilot üniversite olarak şehrin ve halkın ihtiyaçlarına göre projeler belirledik ve bunları hayata geçiriyoruz. Kırşehir artık tarım ve jeotermal konularında adından söz ettirecek. İstihdamı da sağlayacak olan projelerimizle bölgesel kalkınmaya da destek vereceğiz.”
Üniversitenin kalite süreçleri hakkında da basın temsilcilerine detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, basınla olan görüşmelerin her zaman devam edeceğini belirterek basın temsilcilerine çalışmalarında başarılar diledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri