Özel Kırşehir Bil Okulları’ndan EMDR ve Travma Semineri Verildi

Güncel 25 Haziran 2018 16:29
Videoyu Aç Özel Kırşehir Bil Okulları’ndan EMDR ve Travma Semineri Verildi
A
a

Özel Kırşehir Bil Okulları’nda Rehber öğretmenlere yönelik EMDR (göz hareketleri yoluyla duyarsızlaştırma ve yeniden işleme tekniği) konusunda Uluslarararsı Kıbrıs Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gürcan Seçim tarafından 22 Haziran 2018 tarihinde saat 13:00 da Özel Kırşehir Bil Koleji’nde seminer gerçekleştirildi.

Yapılan seminere Kırşehir’in çeşitli okullarında görev yapan Psikolojik Danışman ve Rehberlik ( PDR ) öğretmenleri etkin katılım gösterdi.Seminer sonunda Özel Kırşehir Bil Koleji kurucu müdürü Mustafa Çelik tarafından Doç. Dr. Gürcan SEÇİM’e teşekkür plaketi takdim edildi.
EMDR (EyeMovement Desensitizationand Reprocessing/ Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme), travmatik deneyimler ve bunlara bağlı psikolojik problemlerin tedavisinde kullanılan, 1987 yılında Amerikalı psikolog FrancineShapiro tarafından keşfedilen, sonraki yıllarda yapılan çalışmalar ve araştırmalarla olumlu etkileri MR görüntüleri ile kanıtlanmış ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da kabul görmüş bir yöntemdir.
EMDR, ilaç ve hipnoz kullanılmadan yapılan bir psikoterapi uygulamasıdır. Terapist, çift yönlü uyarımla beynin her iki yarımküresini hafifçe uyarır. Bunu göz hareketleri ile, dokunarak ya da çeşitli araçlarla da yapabilir. Çift yönlü uyarımla beyinin iki yarımküresi arasında daha önceden işlenmemiş anının işlenmesi sağlanır.
EMDR terapisini danışanlara anlatmak için birçok yol mevcuttur. Ancak en çok akılda kalan tanımlama yöntemi, aynı zamanda Bilişsel Davranışçı Terapist olan Mike Davison’un zihni bir fabrikaya benzeterek görevinin yaşanılan olayları, hazmı daha mümkün anılara dönüşecek şekilde işlemesi olduğunu anlattığı yöntemdir.
Yaşanan birçok olay sıradandır ve herhangi bir sorun olmadan hafızaya işlenir. Ancak bazen travma yaşanır ve travmayı anıya dönüştürmek için zihin işlemesi, aktive olan yoğun duygular nedeniyle mümkün olmayabilir. İşlenmediği için de olayın bir anıya dönüşmesi, bir diğer deyişle anlamlandırabilmesi önlenir. Bu durum da olayın devamlı bir sorun hale gelmesine sebep olur. Orjinaltravmayı hatırlatan mevcut durum veya olaylar kişinin, orjinal travmada hissettiği duyguları ve fiziksel duyumları yeniden yaşamasına neden olur. Bu tür sıkıntı zamanlarında fabrikanın ‘DUR’ düğmesine basmaya çalışılır, flashback’ler yaşatan ve fabrikayı işlemeye zorlayan durumlardan da kaçınma davranışı gösterilir.
EMDR aracılığıyla, travmatik olayın etkin tedavisi ve fabrikanın anıyı hafızaya işleme süreci yeniden başlatılır, kişinin travmatik olayı düşünmeye, hayal etmeye ve normal koşullarda, belki çok da tercih edilmeyecek bir yüzleşmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Bu süreçte kişinin şimdiki zamanda kalması, yaşanan travmaların geçmişte olduğunu unutmaması çok önemlidir. Etkin bir şekilde yönetilen EMDR terapisi sonrasında danışanın zihninin olayı işleyip olayın anı kutusuna aktarılması sağlanır. Olay hala vardır ancak rahatsız ediciliği ciddi anlamda azaltılmıştır.
EMDR terapisi yaklaşık 30 yıldır binlerce terapist tarafından yüzbinlerce danışana uygulanmış ve etkin sonuçlar alınmıştır. EMDR terapisi, yalnızca travmatik konularla ilgili değil kişilerin sorun olarak getirdiği çeşitli durumların arkadasında ki anıları çalışmak için de kullanılabilir. Uygulamanın yetkin bir terapist tarafından uygulanması, işlemleme sürecine gelmeden önce büyük hassasiyet gerektiren adımların uygulanması ve danışan hazır olduğunda terapistin kontrolünde EMDR’ye başlanması oldukça önemlidir. EMDR sırasında karşılaşılabilecek çeşitli yoğun duygulanım tepkilerinde uzmanın yetkinliği ve desteği büyük bir önem taşır. Bu amaç ve bilgiler doğrultusunda Özel Kırşehir Bil Koleji’nde seminer düzenlenmiştir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri