Orman Bakımından Fakir Şehir “Kırşehir”

Güncel 1 Ocak 2018 12:16
Videoyu Aç Orman Bakımından Fakir Şehir “Kırşehir”
A
a


 

Kırşehir Orman ve Su İşleri Müdürü Reşat Karaca Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir'de orman bakımından fakir olan bir şehirdir.

Kırşehir'de 12 ayrı projede yaklaşık on sekiz bin dönüm arazide yaklaşık bin iki yüze yakın fidan ile buluşturduk diyerek sözlerine şöyle devam etti.

Diktiğimiz fidanların içerisinde özellikle gelir getirici fidanlar olan ve Bakanlığımızın büyük projeleri olan 12 köye badem, çeviz ve mahlep Ağacı gibi gelir getirici türleri kura ile köy halkına dağıttık.

Bu bağlamda ilimiz Savcılı'da Türkiye'de devlet eliyle yapılan ve vatandaşa dağıtılan gelir getirici türden olan Kaman cevizi olarak 900 dönüm arazide yaklaşık iki buçuk dönüm kişi başı olmak kaydıyla 250 kişiye kura ile ortalama ceviz ağacı dağıtımı yaptık.

Aynı zamanda şu anda damlama sulama sistemleri de yapıldı 2018'in Mart ayı sonuna kadarda su deposu ve su depolarına su basma işine gerçekleştirmiş olacağız.

Bu yıl Bakanlığımızın ve Türkiye'nin en büyük projelerinden biri gerçekleşmiş olacak bu projeleri bakanlığımız takip etmektedir.

Bizler yaklaşık üç trilyona yakın bir maliyetle çalıştık o sahada ve devletimize mal oldu ama gelecekte Kırşehir ve o yöre halkına çok büyük gelir getirecek ve Kaman cevizinin çok büyük bir aşaması olacaktır.

Bunun dışında ilimiz kurak bir memleket anız yangınları, orman yangılarıyla beraber yaptığımız çalışmalar büyük zarar görmektedir onun için öncelikli olarak Boztepe yolu üzerinde en yüksek yere yangın kulesi ve gözetleme kulesi yaptık yazın yangınlar daha çok olduğu için oradan daha iyi gözetleme yapabilecek çalışan personellerimiz.

Ayrıca telsizden haberleşme yapamıyorduk ekiplerimizle bizler için çok büyük sorun oluyordu ve Boztepe yolu üzerine yapmış olduğumuz kule üzerinden gerekli telsiz ekipmanları kurarak sahada çalışan ekiplerimizle daha kolay irtibata geçmiş bulunmaktayız.

Bunun dışında yangın ekibimizi ikiye çıkardık bundan önce yangın ekibi ve yangın arazözü bir adetti şu anda bu sayıya Çiçekdağı'ylı beraber iki ye çıkarmış bulunmaktayız.

Olası bir yangında ilimizi ikiye bölerek Çiçekdağı'ndaki ekiplerimizle birleşerek yangına daha hızlı bir müdahale ederek çalışmalarımız bulunmaktadır.

Ülke genelinde 81 ilde belirlenen yerlerde sembolik ağaç belirlenme çalışmaları yapıldı ilimizde ağaçlandırma çalışmalarında Kervansaray, Kındam ve Özbağ sahalarında büyük bir böcek istilası olmuştu bunla ilgili ilaçla mücadele düşünmüyoruz çünkü ilaçlarken bir tarafı tamir ederken diğer tarafı zarar verdiğimizden dolayı kimyasal ilaçlamayı düşünmüyoruz.

Bunun yerine biyolojik ilaçlama yapıyoruz bu kapsamda bu yıl tazyikli suyla mücadele yaptık ağaçlardaki böceklerin yumurtaların dökmek için.

Ayrıca dört yüz adet kuş yuvası belirlenen yerlere astık ve böcekleri yemelerini sağladık ayrıca kendi imkânlarımızla doğaya 100 tanede keklik saldık doğada çoğalarak böcek zararlarını en aza indirmelerini düşünüyoruz dedi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri