Ölçü ve Tartı Aletlerinde Periyodik Muayene İşlemleri

Güncel 16 Ocak 2018 16:20
Videoyu Aç Ölçü ve Tartı Aletlerinde Periyodik Muayene İşlemleri
A
a

Kırşehir Valiliği ölçü ve tartı aletleri periyodik muayene işlemlerinin 28 Şubatta sona ereceğini açıkladılar.

Ölçü ve Tartı Aletlerinin Periyodik Muayene müracaatları 28 Şubat 2017 tarihinde sona ereceği bildirildi. Kırşehir Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre şu bilgilere yer verildi: “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütülmektedir.
Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2017 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2017 günü Salı günü mesai bitiminde sona erecektir.
Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt ve LPG sayaçları, tartım kapasitesi 2.000 kg'ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile kantar ve basküllerin periyodik muayene müracaatları İl Müdürlüğüne yapılacaktır.
Kırşehir ve Kaman Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğunda yapılacak.
Tartım kapasitesi 2000 kg'a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan III üncü ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg'a kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları Kırşehir ve Kaman Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğuna yapılacaktır.
Otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2000 kg'a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III üncü ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile I nci ve II nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ve taksimetrelerin periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.
2.101.00 (İki bin yüz bir Türk Lirası) idari para cezası uygulanacak.
İki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesine göre 2.101.00 (İki bin yüz bir ) Türk Lirası) idari para cezası uygulanacaktır.
Ayrıca İdari para cezası uygulanan ve tutanakla tespit edilen uygunsuzluğun tebliğ tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içerisinde ortadan kaldırılmaması halinde bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.
Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının, ileride mağdur duruma düşmemeleri bakımından ilgili kuruluşlara en geç 28 Şubat 2018 Salı günü mesai bitimine kadar periyodik muayene müracaatlarını yapmaları zorunlu bulunmaktadır.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri