Metin Alpaslan, Yangını Önleyici Tedbirleri Açıkladı

Güncel 27 Ağustos 2018 14:42
Videoyu Aç Metin Alpaslan, Yangını Önleyici Tedbirleri Açıkladı
A
a

Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan yangınlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurum, kuruluş ve iş yerlerinde yangını önleyici tedbirler hakkında bilgiler veren Metin Alpaslan açıklamalarında: Kurum, kuruluş ve iş yerlerinde yangını önleyici tedbirler iki kısımda ele alınır;
Birincisi yapısal bakımdan yangından korunma:Yapılarda yanmaz veya yanması güç yapı malzemeleri kullanılmalıdır. Yangının yayılmasını önlemek amacıyla, yangın bölümleri oluşturulmalıdır. Dumanın yayılmasını önlemek için duvardan sızmaları önleyici tedbirler alınmalıdır. Yangının etkilerinden korunmuş kısa yangın çıkış yolları sağlanmalıdır. Ateşleyici ve yanıcı malzeme kaynakları birbirinden ayrı yerlerde depolanmalıdır. Her an çıkabilecek yangınlar için yangın söndürme cihazları çalışır durumda bulundurulmalıdır.
İkincisi ise organizasyon bakımından yangından korunma:Yangınlara karşı iyi bir bina yönetimi olmalıdır. Yangınlara karşı gerekli yasaklar konulmalıdır. Sabit elektrik tesisatı sık sık kontrolden geçirilmelidir. Sık sık yangın tatbikatları yapılmalıdır. Yangın çıkışları açık tutulmalı, acil ışıklandırma sistemleri kurulmalıdır. Gereksiz yangın yükü kaldırılmalıdır. Korunma sistemi ve tahliye planı kontrol edilmeli ve güncellenmelidir.Her türlü işyerinde yangın söndürme tüpü bulundurulmalı, düzenli bakımları yaptırılmalı ve nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir.” Dedi.
KONUTLARDA YANGINI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER
Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan Konutlarda yangını önleyici tedbirler hakkında yaptığı açıklamada: Tavan arası ve bodrumlar temiz tutulmalıdır. Çocukların ateşle oynamasına izin verilmemelidir. Soba, kalorifer ve mutfak ocakları dikkatli kullanılmalıdır. Yanıcı maddeler konutun uygun yerinde saklanılmalıdır. Elektrik tesisatından çıkabilecek yangınlara karşı tesisatın düzenli bakımı yaptırılmalıdır. Sıvasız, çatlak, hatalı inşa edilmiş ve dolmuş bacalar kullanılmamalıdır. Konutlarda da yangın söndürme tüpü bulundurulmalı, düzenli bakımları yaptırılmalı ve nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir.Konut Yangınlarında tahliye zamanı çok kısıtlıdır, bu nedenle konutlar için tahliye planı yapılmalıdır.Yangınlarda erken uyarı çok önemlidir, bu nedenle her konutta mümkünse bir kaç tane duman dedektörü bulundurulmalı, bunların düzenli olarak kontrolleri yapılmalıdır.” İfadelerine yer verdi.
YANGIN SÖNDÜRMEDE KULLANILAN YÖNTEMLER
Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan yangın söndürmede kullanılan önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.Yangın söndürmede kullanılan 5 yöntem hakkında açıklamalarda bulunan Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan açıklamalarında: “Su ile Soğutma: Yanıcı maddeyi boğma ve yanıcı maddeden ısı alarak yangının söndürülmesinde en büyük etken olmaktadır.
Yanıcı Maddeyi Dağıtma: Yanan maddenin dağıtılmasıyla yangın nedeni olan yüksek ısı bölünür, bölünen ısı düşer ve yangı yavaş yavaş söner.
Kuvvetli Üfleme: Yanan madde üzerinde kuvvetli olarak üflenen hava alevin sönmesine ve yanan maddenin ısısının düşmesine neden olmaktadır.
Soğutarak söndürme ilkesi ile başlangıç yangınlarında başarıya ulaşılabilir.
Örtme: Katı maddeler (kum, toprak, halı, kilim vb) ve kimyasal bileşikler (köpük, klor, azot vb) kullanılarak yanan maddenin oksijen ile temasının kesilmesi ile yapılan söndürmedir. Akaryakıt yangınlarına örtü oluşturan kimyasal kullanılmaktadır.
Boğma: Yangının oksijenle temasının kesilmesi veya azaltılması amacıyla yapılan işlemdir. Özellikle kapalı yerlerde oluşan yangınlara uygulanır.
Yanıcı Maddenin Ortadan Kaldırılması: Yanma koşullarından olan yanıcı maddenin ortadan kalkması sonucu yangının söndürülmesidir.” İfadelerine yer verdi.
SÖNDÜRÜCÜ MADDELER NELERDİR?
Söndürücü maddeler hakkında bilgiler veren Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan“Su: Ateşi söndüren maddeler arasında en önemlisi sudur. Su özellikle A tipi yangınlar için (katı) mükemmel bir söndürücüdür.Kum: Yanıcı maddelerin oksijenle ilişkisinin kesilerek söndürülmesinde kullanılır.Karbondioksit Gazı (CO2): Yanan maddenin üzerini kaplayan karbondioksit gazı yanıcı maddeyi oksijensiz bırakarak yangının söndürülmesi olayıdır.
Kuru Kimyevi Tozlar: Kimyasal tozların cinslerine göre A,B,C sınıfı yangınlar etkin bir şekilde söndürülebilmektedir.Köpük: Köpük yanan yüzeyi tamamen kaplar. Bunun sonucu olarak da hava ile teması keser ve ayrıca soğutma özelliğinin bulunması nedeniyle de yangın söndürücü olarak kullanılır.” dedi
YANGIN ANINDA YAPILMASI GEREKENLER
Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan yangın anında telaş edilmeden hareket edilmesi gerektiğini belirterek: Telaşa kapılmadan çevrede yangın ihbar düğmesi varsa ona basılmalıdır,110 nolu telefondan yangın itfaiyeye bildirilmelidir. Yangının adresi en kısa ve doğru şekilde mümkünse yangının cinsi ile birlikte (bina, benzin, ahşap, araç vb)bildirilmelidir.İtfaiye gelinceye kadar mümkünse yangını söndürmek için eldeki mevcut imkânlardan yararlanılmalıdır.Yangın kapalı alandaysa yayılmasını önlemek için kapı ve pencereler kapatılmalıdır. Bunlar yapılırken kendimiz ve başkaları tehlikeye atılmamalıdır. Eğer alevler çoğalmışsa ve binadan çıkış olanaksızsa, yatak altlarına dolaplara saklanılmamalı, pencereden dışarıdakilerle iletişim kurulmaya çalışılmalıdır,
Dumandan boğulmamak için yardım gelene kadar eğilerek ve sürünerek hareket edilmeli, ağız ve burun ıslak bez ya da mendille kapatılarak nefes alınmalıdır. Duman ve yanık kokusu başka odadan geliyorsa kapılar açılmamalı, kapıya dokunulmamalıdır.Kıyafetiniz alev almışsa; koşmadan durup yere yatarak yuvarlanılmalıdır. Battaniye türü örtüler alınarak alevler boğulmaya çalışılmalıdır.Eğer vücudumuzda yanık varsa, hemen soğuk suya tutulmalıdır.
ORMAN YANGINLARI
Orman Yangınları hakkında açıklamalarda bulunan Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan: Orman yangınlarının nedenleri şu şekildedir: “İhmal ve dikkatsizlik nedeniyle çıkan orman yangınları:Ormanda güvenlik tedbiri alınmadan ateş yakılması. Yakılan ateşin söndürmeden bırakılması.
Sönmemiş sigara izmariti ve kibritin yere atılması.Orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen ot veya anızın yakılması,Gece aydınlatma için ormanda ateşle dolaşılması,Cam ve cam kırıklarının ormanda bırakılması,Çocukların orman içinde ateşle oynamaları.
Kasıtlı çıkarılan orman yangınları:Tarla veya otlakları genişletmek için ormanın bilerek yakılması,
Orman içinde yapılan kanunsuz işleri gizlemek için yangın çıkarılması,Birilerinden intikam almak veya bir şeyi sabote etmek için yangın çıkarılması,Yabani hayvanları uzaklaştırmak için yangın çıkarılması.” Dedi. (Haber Merkezi)
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri