Mavi Kod Tatbikatı Gerçekleşti

Sağlık 31 Ekim 2017 11:01
Videoyu Aç Mavi Kod Tatbikatı Gerçekleşti
A
a

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık hizmet kalite standartları çerçevesinde Mavi Kod tatbikatı gerçekleştirildi.

Çocuk Servisinde gerçekleşen Mavi Kod tatbikatı Hastane Müdür Yrd. Serap Atak'ın koordinesinde başarıyla gerçekleşti.

Mavi Kod Nedir?

Kod Sistemleri genel olarak, sağlık kurumlarında, acil uzman müdahalesi gerektiren olaylarda uzmanlarınızın hızlı müdahalelerine imkan veren erken diğer adlarıyla acil uyarı, acil çağrı ve yönlendirme sistemleridir. Bu sistemlerin ana amacı, olay anında kısa sürede yapılması gerekenler için ortak bir kurum anlayışı sağlamaktır.

Mavi Kod Sistemi, bir hastanın ya da kurum personelinin solunumsal veya kardiyak arresti durumunda, eldeki çok kısıtlı zamanı hastaya en hızlı ve verimli resüsitasyonu sağlamayı amaçlar. En başarılı mavi kod resüsitasyon sonuçları için kullanacağınız uyarı sistemi teknolojisi kadar, mavi kod sorumlularınız, prosedürünüz, kullanılacak ekipmanınız ve tüm personelinizin eğitimi ve bilgilendirilmesi de önemlidir.  T.C. Sağlık Bakanlığı Performans ve Kalite Daire Başkanlığının yayınladığı Hizmet Kalite Rehberinde hastanenizin mavi kod çözümü için su noktaların dikkate alınması gerektiği belirtiliyor:

Mavi Kod Prosedürü, kalite birimi tarafından hastane yapısına göre ve tercih edilen mavi kod sistemine göre hazırlanmalıdır. Mavi Kod Ekibi, hastanede KardiyoPulmanerResüsitasyon (CPR) konusunda deneyimli ve eğitimli uzman hekim ve hemşirelerden oluşur. Mavi Kod ekibi, Anestezi uzmanı, Kardiyolog uzmanı (veya dahiliye uzmanı) ve acil servis hemşiresinden oluşabilir.

Acil Müdahale Ekipmanını içeren acil müdahale arabalarının doğru ve hızlı ulaşılabilir noktalarda olması gerekir. Mavi Kod Sistemi (olay kayıtları ve performans raporlamalarına sahip) sistemin kalbini oluşturur. Seçilecek olan sistem genel anlayışı sağlar ve prosedüre yön verir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri