Yeni Romanım Ve Otobiyografik Roman Türüne Dair (1)

A
a
ROMANMIN KONUSU: 25 yaşında, yeni mezun bir doktor olan Yağmur’un kendisinden 15 yaş büyük olan kuzeni Rüzgâr’a, çocukluğundan beri ilgi beslemesi (aşk) ve beraberliğe dönüşmeyen bu ilginin/aşkın getirdiği sıkıntı ve heyecanlardan dolayı girdiği bir iç hesaplaşma, romanın konusunu teşkil etmektedir.
ANLATICI VE BAKIŞ AÇISI: Yeni romanım (ismi henüz net olarak belli değil) otobiyografik türe dâhil bir mektup romandır. Romanda hikâyesine ağırlıklı bir şekilde yer verilen kişi, yirmi beş yaşında genç bir doktor kızdır. “Kahraman –anlatıcı” olarak da adlandırabileceğimiz bu genç kız, eserdeki rolü gereği, hem anlatıcı(gözleyen), hem de anlatılan(gözlenen) konumundadır.  Okuyucu, onun “bakış açısından” olaylara ve kişilere bakar, onun zihin ve görüş alanına giren noktalar hakkında bilgi sahibi olur. Onun görmediğini, bilmediğini, okuyucu da görmez, bilmez.
     Ünal Aytür “Otobiyografik anlatım yönteminde romanın konusu da anlatıcısı da aynı kişi olduğundan, bakış açısı çok dardır.” der. Böylece, özelliği itibariyle “dar” çerçevede kalan romanımdaki otobiyografik bakış açısında, yazarın, yani benim yaratma özgürlüğüm önemli ölçüde kısılmıştır ve o tek cepheli bakış açısına bağlı kalmışımdır.
     Beri yandan bu türe dâhil romanlarda olduğu gibi karşımıza mesafe
(distance) sorunu da gelir. Doğrusu, bu tür romanlarda yazarla (Tuncay Aymelek) anlatıcı (bizim romanımızda Yağmur Hanım) arasındaki mesafeyi korumak, daha açıkçası makul ve mantıklı bir düzeyde tutmak oldukça güçtür. Bahsettiğimiz “kinaye mesafesi”nin romanda dediğimiz gibi makul düzeyde tutulamaması halinde anlatıcı (Yağmur hanım) kuşkusuz bundan zarar görecektir. Çünkü bilinen bir gerçektir ki bu tarz romanlarda okuyucu, bahsettiğimiz yazar-anlatıcı mesafesinin ayarlanamadığını sezdiği anda romandan kopmakta, yani anlatıcıya (Yağmur Hanım’a) olan güvenini kaybetmektedir. Burada en önemli husus, seçtiğimiz anlatıcının (Yağmur Hanım) kültürüne, bilgisine-görgüsüne ve yaşına uygun bir şekilde okuyucumuzun karşısına çıkarılmasıdır. Metnimizin yapısı üzerinde bu anlatıcının psikolojik yapısı, karakteri ve kültür düzeyi gibi pek çok husus belirleyici olacaktır çünkü.
                                                                                                           Tuncay AYMELEK
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri