Muhammed Mazhar Şahin

Yeni Bir Fırat Operasyonuna Doğru

A
a
24 Ağustos 2017 itibariyle şanlı ve başarılı bir operasyonun birinci yılını geride bıraktık. Tam bir yıl evvel sabah saatlerinde önce savaş uçakları peşinden tanklar ve nihayet Türk ordusu Suriye’ye girmişti. Hedef; EL BAB’a doğru inmek ve PKK/PYD’nin Akdeniz’e ulaşan terör koridorunu çökertmekti. İlk önce Cerablus, ardından Dabık, ardından Er-Rai ve Azez-Mare hattı. Aylar süren zorlu operasyonun ardından alınan en stratejik merkez, EL BAB… Türk ordusu ilk operasyonundan itibaren aldığı bölgelere Suriyeli vatandaşları yerleştirmeye başlamıştı bile. Bir yandan alınan bölgelerin güvenliğini sağlayan şanlı Türk ordusu, diğer yandan canla başla savaştı ve terör yuvalarını bir bir yok etti. Fırat Kalkanı yalnızca Suriyelileri korumak için değil; aynı zamanda ülkemizin toprak bütünlüğüne karşı açılmış savaşa bir cevap için gerçekleştirilmiş operasyondur. Türk ordusu dünyaya bizzat Başkomutanının ağzından şu mesajı vermiştir:
“Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin Kuzeyinde bir Kürt devletinin kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse her gücü ve her ülkeyi karşımıza alabilecek güçte ve nitelikteyiz.”
Fırat Kalkanı tarihimizde şanlı bir zafer olarak yerini almış durumda. Bilançosu belki bizler için ağır oldu ama terör hedefleri tamamen yok edildi. Operasyon kapsamında 600 ÖSO, 67 Türk askeri şehit olurken, 5 bini aşkın terörist öldürüldü. Yaklaşık üç bin kilometrekarelik alan terör örgütünün elinden alındı. Şehitlerimize Allah’tan tekrar rahmet diliyorum. Türk ordusu, yaşadığı 15 Temmuz darbesinin kırk gün sonrasında böyle bir operasyon yaparak ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdi.
Suriye şu anda çok bilinmeyenli bir denklem gibi. Kim ne amaç güdüyor belli değil. Türkiye hariç hedefini ve kırmızı çizgisini açıklayan başka bir ülke yok. Amerika’nın terör örgütüne tırlar dolusu yardım yapması maalesef bizim toprak bütünlüğümüzü tehlike altına almaktadır. Her gece topçularımız ile Afrin’i vurmamız yeterli değil. İkinci bir Fırat operasyonu gereklidir. Bu operasyon İdlib’i de kapsamalıdır. Aksi takdirde bir sonraki hedefleri evvela Fırat Kalkanı bölgesi olacaktır. Amerika, İdlib’te El Kaide var diyerek orayı vurmak istiyor. Maksatları ise Akdeniz’e inebilmek. Türkiye geç kalmadan bu operasyonu yapmalı. İdlib halkı Türk ordusunun özgürlük getirmesini beklerken bizim ordumuzun henüz hareketlenmemesi ise can sıkıcı bir durum. Amerika PYD ile buraya da saldırırsa iki milyonu aşkın İdlib halkı ülkemize sığınmak zorunda kalacak ve büyük bir göç dalgası ülkemize gelecek. İdlib ve Afrin, ordumuzun operasyonuna gebe haldedir. En kısa sürede operasyon, zaruriyettir.
Yakın zamanda gerçekleşecek olan operasyon için şimdiden ordumuza başarı dileklerimi iletiyor, Rabbim yardımcıları olsun diyorum.
Rabbim! İslam sancaktarı olan Türk ordusunu ve Türk milletini emin ve muzaffer kıl.
Rabbim! Düşmanlarımızı hezimete uğratma gücünü bizlere bahşet.
Rabbim! Mehmetçiklerimizi ve ülkemizi her türlü beladan, musibetten koru.
AMİN, AMİN, AMİN…
Selam ve dua ile…
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri