YENİ BAHAR

A
a

Yolumuz kesişti senle o sokağın başında! 
Senin elinde aşk, bende ise bir buket gül. 
Yaklaştık uzaktan uzağa yolun ortasında, 
Senin gözlerin de Nisan, bende ise Eylül.  

 

Güzel  bir Nisan şiirinin ilk dörtlüğü ile başlamak istedim bu hafta. Yarın Mart ayının son günü. Dolayısıyla 2018 yılının dörtte birini de tamamlıyoruz. Mevsimlere göre kış da bitiyor. Gerçi bu yıl kış biteli bayağı oldu. Neredeyse bütün ağaçlar çiçek açtı, tabiat iyice canlandı, börtü-böcek, kurt-kuş, yılan-çıyan toprak altında yuvası olanlar çıktılar dışarılara yeni bahara hazırlanıyorlar. 

Katılırmısınız bilmem ama, baharın en güzel ayı Nisan diye düşünüyorum. Mevsimin güzelliklerinin başlangıcıdır. Bahar duyguların öne çıktığı mevsimdir; yeniden doğuş, tazelik ve canlılık demektir. Hayata tutunmaktır bahar, yaşamın olağanüstü güzelliklerini görebilmektir. Aşk mevsimidir bahar, aşıkların mevsimi. Bahar, sıcacık bir duygudur, insanın içini ısıtan. Gerçi bu yıl kar ne görmedik ama yinede eriyen karların ışığı, akan derelerin şırıltısıdır bahar. Yeni filizlenmiş ağaçlar, topraktan başını çıkarıp güzelliklerini sergilen Çiğdemler gibi, kır çiçekleri gibi açılır insanın gönlü bahar aylarında. Yeni bir umut, yeni bir hayal canlanır insanın gönlünde. Tertemiz Nisan yağmurunun mis gibi havasını teneffüs ettiğinizde insanın içinde de çiçekler açar. İnsan ömrünün ilk gençlik çağlarıdır bahar. Yeni filizlenmeye başlayan ağaç, henüz yeni yeşermeye başlayan fidandır. Yani hayata, yaşama atılan ilk adımdır bahar.  Yeni kararlar alma, hayata yeniden başlama, yeni uğraşlar bulma ve hayattan zevk almaktır bahar. Kısacası bahar hayatımızın önemli dönüm noktası gibidir,  güzel bir rüyadır bahar, geliiirrrr ve gider.  

Değerli okurlarım, sevgili Kırşehir’liler; 

Büyük usta Neşet ERTAŞ ne diyor bahar için; 

 
Güller sinesini açmış yellere  
Güneş doğmuş hayat vermiş güllere  
Bülbül gül aşkına düşmüş dillere  
Baharda gül, gül baharda ne güzel. 

Sizlerde gelip-giden bahar rüyası bitmeden, bu güzel rüyadan uyanmadan bu günlerin kıymetini bilin. Yukarıda belirttim yılın ilk üç ayı bitti bile. Nasıl geçti biliyormusunuz? Birçoğumuz farkında bile değiliz inanın.  Hani  hep söyleriz ya herkes bir dünya telaşında kimsenin kimseden haberi yok. Dün sosyal medyada dolaşan bir yazı vardı. Bende paylaştım. Çok hoşuma gitti, bu günde siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Tamda anlattığım konuya uyuyor. 

- Evler büyüdü ama aileler küçüldü. 

- Zeka arttı ama vicdan azaldı. 

- Uzay yakın ama komşu uzak oldu. 

-İletişim araçları attı ama muhabbet azaldı. 

-İlaçlar arttı ama Kanser çoğaldı. 

- Bilgi arttı ama güven azaldı. 

-Ben’ler büyüdü ama Biz’ler azaldı. 

Allah sonumuzu hayır etsin. 

Maalesef durum bu değerli okurlarım. Onun için diyorum ki baharın bu ilk günlerini iyi değerlendirelim ve bahar ayları gibi yeni umutlar yeşersin içinizde. 
              Bu yıl kar yağmadığından bahsetmiştim. Kar yağmadı ama maşallah bu yılda güzel yağmur yağdı.  Çevre o kadar güzel oldu ki insanın içi açılıyor. İnşallah bahar aylarında, özellikle Nisan ve Mayıs aylarında da yeterli yağışı alırsak üründe çok güzel olacak gibi görünüyor. Köylü-çiftçi, eken-diken, üreten insanlarımız çok mutlular. Böyle devam eder diye umuyorum. Umudu da kesmemek lazım. Nefes alıyorsak umut var demektir.“  

Bahar dedik, Gül dedik, Yağmur dedik ve baharın güzelliklerinden bahsettik hep. Bu güzellikleri yaşamak ve yaşatmak lazım. Bir çok şey bize bağlı. Biz sahip çıkarsak Güller açar, bir sahip çıkarsak çimenler yeşerir, bir sahip çıkarsak ağaçlar dallanır budaklanır, bu dallarda bülbüller öter. Hani bir Malatya Türküsü vardır, “Yüksek eyvanlarda bülbüller öter Bülbülün figanı aleme yeter” diye devam eden bir türkü. Yüksek eyvanlarda bülbüllerin ötmelerini sağlayalım. Dün yine sosyal medyada dolaşan bir resim vardı. Birçoğunuzun dikkatini çekmiştir diye düşünüyorum. Leylek Apartmanı yazmışlar. Leylekler yüksek gerilim hattı direğini mesken tutmuş. Onlarca leylek yuvası var. Yorumlarda güzeldi. Manzaraya bakınca üzülüyor insan. Leyleklerin yuva yapacakları mekan kalmadı, kendi elimize yok ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bugün oraya yuva yapmışlar, yarın belki yaşam alanlarını tümden yok edince ki gidiş onu gösteriyor, bu hayvanlarında sonunu hazırlayacağız. Dolayısıyla da kendi sonumuzu. 

 Bakın yağışlar da çok güzel. Tam zamanı çevremizi güzelleştirmenin. Herkes gücü oranında, imkanları dahilinde çevresini güzelleştirmek için bir şeyler yapmalı. Hiçbir şey bulamazsak evimizin balkonuna, pençenin kenarına bir yada birkaç saksı ile çiçek diksek katkımız olur diye düşünüyorum. 

Geçen haftaki yazımda da belirttim. Bu yıl bahar çok erken geldi. Yani baharı biraz daha uzun yaşama şansımız var. Haydi, bu hafta sonundan erkeni yok. Bu hafta sonu kendiniz için, çocuklarınız, torunlarınız için, konu-komşu, eş-dost-yakınlarınız için bir şeyler yapın. Çevrenizi güzelleştirmek için projeler üretin ve hayata geçirin. Gelecek için, geleceğimize bırakacağımız bir şeyler olması için küçük de olsa bir çaba sarf edin. İnanın mutlu olursunuz. Sizinde içinizde bahar gülleri açar. Bu bahar sizin için YEHİ BAHAR olsun.  

Galın sağlıcakla. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri