Yemin

A
a
            İnsanlarımız ne için yemin ederler.
Her zaman yemin etmek doğru mudur?
            Yemin ettiğimiz de ne kadar inanılır oluyoruz.
      Maalesef birbirimizle konuşurken çok sık yemin ediyoruz. Belirli bir noktadan sonra da bir anlamı kalmıyor.
      Karşımızdaki şahıs söylediğimiz bir söze yemin et diyor ise, özetle sen yalancının birisin yemin çekersen sana inanırım anlamı taşıyor.
     Eğer kendisi bir sözünden sonra yemin ediyor ise, ben yalancının birisiyim ilk defa doğru söylüyorum anlamına geliyor.
     Bu durumları yaşamamak için sıklıkla yemin etmemeliyiz. Yalan yere yemin etmek büyük bir günahtır. Doğru da olsa çok yemin etmek uygun olmuyor.Allahütealanın ismine ve yemine kıymet vermemiş oluyoruz.
İnsanlar bazen yemin ettiğinin farkında bile değil konuşmasının arasında sıklıkla yemin ediyor. İkaz ettiğinizde de ağız alışkanlığı diye cevap alabiliyorsunuz.
Bazen de değişik kelimeler söyleyerek yemin ediliyor. Bunun açıklamasını da aslında ben yemin etmedim söylediğim sözler yemin sayılmaz karşımdakini inandırmak için böyle söyledim diyenlerimiz de oluyor.
Önemli olan bizim ne söylediğimiz veya nasıl söylediğimiz değil karşımızdakini inandırmamızdır. Karşımızdakini inandırıyor isek yemin etmiş sayılırız.
Bazı insanlarımız o kadar çok sıklıkla yemin ediyorlar ki gerçek yeminlerinin de bir anlamı kalmıyor. Bu konuma gelmemek için yemin konusunda duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum.
      Bu konu benim uzmanlık alanım değil ama dikkatimi çektiği ve bu konuda rahatsız olduğum için böyle bir yazı yazmak ihtiyacı duydum.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri