Yazınsal yapıtın gerçek yazarı kimdir?

A
a
     Bana göre bu soruyu araştırmak için öncelikle, yazarın kendisi için mi, yoksa bir topluluk için mi yazdığını sorgulamak gerekir. Arkasından da okuyucu eserde kendi seslerini mi, yoksa derin ve tedirgin edici, bir başkasının seslerini mi duymak ister, bunu araştırmak lazımdır.
     Kimileri okuyucu,sadece okumakla yapıtı yaratır diyorlar; yani yapıtın bir yazarı da, okuyucudur demeye getiriyorlar. Sanırım bu doğru bir tespit. Yapıt yazarın ilk elden kendisinin yapmış olduğu bir şeydir ama her okuyucu, bunu sonradan kendi evreninde değiştirerek, hayal gücü unsurlarıyla, farklı biçimlerde yeniden tasarlamaz mı?
     Örneğin Madam Bovary’i okurken ana karakter Emma’nın fiziksel yapısı kesin çizgileriyle verilmez. Fakat okuyucu olarak biz, Emma’nın çok güzel ve duygulu bir genç hanım olduğunu sezeriz. Çünkü etrafında geçen hadiseler ve tutkularının aldığı istikamet, bizi buna inandırır hemen. Gustave Flaubert tarafından 1856'da yazılmış olan ve mantıktan çok, duyguları ile hareket eden bir kadının başından geçenleri ele alan bu roman, yazarının ismini bile geride bırakarak, hafızalarımıza kazınmıştır. Buna sebep de, sanırım, yazarın ölümsüz karakterler yaratabilmesidir. Flaubert romanında, okuyucunun hayal gücüne müdahale etmemek için özellikle kesin çizgiler vermekten kaçınmıştır ki, okuyucu, karakterlerini dilediği gibi hayal dünyasında kendisi yaratsın…
     Burada okuyucuyu hesaba katan şu yazara bakarak, kendisinden ziyade okuyucu için yazıyor denebilir. Yani yazar okuyucuların yapıtıyla ilgilendiğini görüyor ve aslında iç evrenini dile getiren eserinde, sonradan müdahalelere izin veriyor. Okuyucu da bu izinden memnun olarak, hayal gücünü özgürce işletebiliyor.
     Peki diğer soruya geçersek, okuyucu eserde zaten bildiği bir ses ve evreni değil de, kendisini inandırmak koşuluyla, aynı zamanda yadırgatacak kadar derin ve gerçek olan, bir başka ses ve evren duymak isteyince ne olacak? Şimdi tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan hadisesine dönüyor ve şaşırtıcı bir sınanmaya giriyoruz…
    Kanaatimce ben, yazarken, okuyucunun her okumada eseri yeni baştan yaratacağını hesaba katmakla birlikte, gene de bir işaret direği gibi, temel bir yol göstericilik işlevi gördüğüme inanıyorum. O sebepten de yazınsal yapıtın gerçek yazarı olduğumu düşünüyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri