Yaz gelsin artık!

A
a
Kırşehir’de dün uyandığımızda her yere kar yağdığını gördük. Evimizden çıkıp işe gitmeyi istemiyoruz. Çarşıya çıkıp işlerimizi halletmeyi gözümüz yemiyor. Çünkü dışarısı buz. Donuyoruz. Kırşehir son yıllarda bu kadar soğuk olmamıştı diye hatırlıyorum. Kış mevsimini soğuktan dolayı sevmeyiz. Kışın tek sevdiğimiz yönü kar yağışı ve kartopu oynamaktır. Yoksa kış çekilecek gibi değildir.

Burada 25 yıldır yaşıyorum, kar yağınca havanın biraz yumuşayacağı düşünülür ama öyle olmuyor işte. Hava ayaz donuyoruz. Evden işe, işten de eve bir an önce gidip ısınmak istiyoruz. İş bitiminde sıcacık evimize gidiyoruz. Hemen doğalgazın derecesini artırıyoruz, sıcak bir şeyler yiyip içiyoruz. Isınmaya çalışıyoruz. Biz ısınıyoruz da doğalgazsız evler, yakacak kömür bulamayanlar ne yapıyor? Tabii ki soğukla mücadele etmeye çalışıyorlar. Kimisi yakacak kömür odun bulamıyor kimisi yakacak sobayı bulamıyor. Biz sıcak evlerimizde ayaklarımızı uzatıp ısınıyoruz ya onlar evlerini, kendilerini varsa çocuklarını ısıtmaya çalışıyorlar. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ Hadisi Şerifi göz önünde bulundurarak Kırşehir’de yardıma ihtiyaç duyanlara yardım etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Dinimizde yardımlaşmanın büyük bir önemi vardır. Bu önemli konuyu göz önünde bulundurarak kendimizi de onların yerine koyarak düşünelim ve evsizlere, yakacak bulamayanlara yardım edelim. Biz sıcacık evimizde otururken onlarında sıcak bir evde oturmasına vesile olalım ve güzel bir yardımlaşma örneği gösterelim. Herkese eşit olmasa bile bizim yaşamımıza yakın bir hayat yaşamalarına yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

Kırşehirli okurlarım ilk yazımla sizlere merhaba diyerek yazımı yayınlıyorum ancak bir konuyu da unutmamakta fayda olduğunu görüyorum Oda hayvanlar…Kış mevsiminde yiyecek bulamayan sokak hayvanları…Kırşehir’de belli noktalara ve kapılarımızın önüne bir kap yiyecek koyarak hayvanların yaşamalarına yardımcı olalım. Sadece yiyecek değil bir kap su da kaymayı unutmayın. Çünkü dışarı konulan sular soğuktan dolayı hemen donabiliyor. O yüzden ılık su koyarsak suların biraz daha geç donmasına neden olur ve hayvanlarda bu kaplardan su ihtiyaçlarını karşılayabilirler ve onların aç, susuz kalmasına engel olmuş oluruz.

 
 
1000
icon
Fatma ÖZDEMİR 27 Ocak 2017 22:57

Ceren Hanım; Yazınızı okuyunca çocukluğuma gittim. Benim çocukluğumda kışlar daha da çetindi; ama komşuluk ilişkileri daha iyiydi. Komşular birbirlerini iyi tanırlar ve gerektiğinde birbirlerinin hep yanında olurlardı. Yazınız bana o dostlukları ve çıkarsız ilişkileri hatırlattı. Bu kış ayazında mağdur insanlara...canlılara dikkat çektiğiniz için size teşekkür ederim. Kaleminiz çok doğal ve içimizdeki sesi destekliyor. Sizi tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.

0 0 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri