Yaşlılarımız

A
a
          Kırşehir’de koşullarımız gereği zorunlu olarak canımızdan çok sevdiğimiz küçücük evlatlarımızı bir yerlere bırakmak zorunda kalabiliyoruz. Çoğu zaman bir kreş bile bulabildiğimize şükrediyoruz.
          Yine yaşam koşulları gereği canımız kadar sevdiğimiz, bizim yıllarca kahrımızı ve cefamızı çekmiş yaşlılarımızı, huzur evleri ve yaşlı bakım evleri gibi yerlere bırakmak zorunda kalanlarımız var.
          Huzur evlerinin ve yaşlı bakım evlerinin fonksiyonunu ve önemini yok saymak da mümkün değil.
          Küçücük çocuklarımızı kısa süreli bıraktığımız yerlere tamamen teslim etmeyip, şartlarımız uygun olup eve geldiğimiz de tekrar beraber oluyoruz.
          Nine-Dede pozisyonundaki insanlarımızı da yaşam şartlarımıza göre belirli bir süre bıraktığımız yerlerden tekrar alalım.
          Böyle bir sosyal projeye önderlik edecek ve manevi değerlere önem veren büyüklerimiz var.Kırşehir’de Sayın valimiz ve milletvekillerimiz bu konuda çok duyarlı yetkililerimiz.    
          Kırşehir belediye başkanımız birçok sosyal projeye başarı ile imza attı. Böyle bir sosyal projeye de imza atar umudundayım.
          Yavrularımızı hem zorunlu olduğumuz hem de kabiliyetlerini artırsınlar diye kreşlere bırakıyoruz.
          Yaşlılarımızı da bir yerlere göndermek zorunlu isek “Huzur evi veya yaşlı bakımevi” yerine “Nine-Dede Okulu” na göndererek mutsuzluklarını, mutluluğa dönüştürebiliriz.
           Nedir “Nine –Dede okulu”
           Nine ve Dedelerimizin mutlu olmaları, sağlıklı ve güvenli bir ortamda zaman geçirebilmeli için bir okul.
           Sağlık ekibinin ve konusunda uzman öğretmenlerin olduğu, tam donanımlı, sevgi dolu bir yaşam alanı olan okulumuz.
     *Dersler on dakika teneffüsler otuz dakika,
     *Ödevleri ise diğer arkadaşlarını dinlemek ve onlara moral vermek olmalı.
          Çocuklar da olduğu gibi onların da servisi olmalı. Araçlar yaşlarına göre biraz donanımlı. Onlar da okula giderken ve eve dönerken heyecan duyarlar. Günlük monoton hayattan kurtulurlar.
          Mevsimine göre bazı dersler kırda, bahçede doğal ortamda yapılmalı. Bazı dersler de tarihi ve kültürel yerlere gidilmeli. Doğal güzellikleri olan yerlere geziler düzenlenmeli. Onlara mümkün olduğunca tatlı anılar ve anıları yaşatılmalı.
        *Devam zorunluluğu olmalı fakat yoklama yapılmamalı
        *Sağlıksal ve bedensel dersler zorunlu, diğer dersler seçmeli olup isteklerine göre sınıf oluşturulmalı.
          Bazı özel derslere velileri de katılmalı. Karşılıklı istekler konuşulup tartışılmalı ve genel bir mutabakat sağlanmalı.
          Hobi bahçeleri, stres atma alanları oluşturulmalı. Yeteneklerini devam ettirecekleri veya yeteneklerini ortaya çıkaracak çalışmalar yapılmalı.
          Yemek menüleri özel olmalı, vitamin değeri yüksek ve fiziki durumlarına uygun. Ara sıra da geçmiş dönemleri yansıtan mazide kalmış yemek çeşitleri.
          Dini ve Milli günlerde özel programlar ve etkinlikler yapılıp çalışmalara katılımları sağlanmalı. Onların mutluluğunun bizleri mutlu, mutsuzluklarının da bizleri de mutsuz edeceği hissettirilmeli. 
          Orta yaştaki insanlarımız hem alt yaş grubunu, hem de üst yaş grubunu mutlu etmek için çaba sarf ediyorlar. Sanırım bu dönem, dönüşümlü olarak devam edecek.
           Bizlerde onlar gibi olacağız. Nasıl bir yaşam sürdürürsek mutlu oluruz sorusuna cevap vererek hareket edelim. Mutluluğumuzu onlarda görecek şekilde hareket edelim.
         
   
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri