Yaban Hayatı

A
a
         Birleşmiş Milletlerce “ Nesli tehlike altında olan yabani hayvan ve bitki türlerinin uluslararası ticaretine ilişkin sözleşme ( CITES ) “ 3 Mart 1973 tarihinde imzalanmış ve “3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü” olarak kabul edilmiştir.
         Dünya Yaban Hayatı Günü 3 Mart 2014 yılından bu yana kutlanmaktadır. Kutlamalardaki amaç yabani hayvan ve bitki türlerine dikkat çekmek ve korunmalarına yönelik çalışmalar yapmaktır.
         Yaban hayatına dikkat çekmek ve daha etkin olması için her yıl değişik temalar belirlenmektedir.
         2015 yılının ana teması “Yaban hayat suçlarını ciddiye almanın zamanı geldi” olarak belirlenmişti.
         2016 yılının ana teması “Yaban hayatının geleceği bizim ellerimizde” olmuştur.
         2017 yılının ana teması ise “Yaban hayatı için sen de bir şey yap gençlere kulak ver” olarak belirlenmiş ve gençlerin bilinçlenmesine önem verilmesi amaçlanmıştır.
         Seyfe Gölü Kuş Cennetimiz de nesli tükenmekte olan yirmi yedi kuş çeşidini bünyesinde barındırması, endemik bitkileri ve diğer etkenleri ile önemli bir yaban hayatı alanıdır.
         Mucurumuzun, Kırşehir’imizin hem yaban hayatı olarak ve hem de doğal güzellikleri açısından çok önemli olan Seyfe Gölü Kuş Cennetine gereken önemi vererek korunmasını sağlamalıyız.
         Yaban Hayatını korumak için bilhassa nesli tükenmekte olan türlerin avlanmasına, yok edilmesine engel olunmalı üreme ve yaşam alanlarının korunmasına ve iyileştirilmesine önem verilmelidir.
         Doğal hayattaki fauna ve floranın korunması, iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde yöreye ait bitkisel değerlerin korunması ile birlikte diğer canlılara barınma, korunma ve üreme alanı sağlamış oluruz.
         Yaban hayatı; ekolojik, genetik, sosyal, ekonomik, bilimsel, eğitsel, kültürel ve görsel yollarla insan sağlığına, yaşam kalitesine ve mutluğuna önemli bir katkı sağlamaktadır.
         Günümüzde çok sayıda canlının nesli tükeniyor. Ülkemizin doğal zenginliği çok olmasına rağmen tehdit altında olduğu için her geçen gün biraz daha azalıyor. Bu nedenle de canlılar yaşamlarını sürdürmekte ve beslenmekte zorluk çekiyorlar.
         Yaban hayatını, insan müdahalesi olmadan yaşayan bitki ve hayvan topluluklarının oluşturduğu hayat birliliği olarak da adlandırabiliriz. Yaban hayvanları denince akla tabii yaşam ortamlarında serbestçe yaşayabilen ve evcil olmayan hayvan toplulukları gelmektedir.
         Fakat bizler yaban hayvanlarını kendi hallerine bırakmamış beslenme, giyinme ve tıbbi anlamda masum gösterilebilinecek amaçlarla müdahale etmişizdir.
         Masum istekleri de aşarak kürkleri, derileri, dişleri, değerli giyim eşyaları ve aksesuarlar için yok ediyoruz. Kaçakçılık, yasa dışı avcılık ve yaban hayatına karşı işlenen suçlarla daha çok mücadele etmeliyiz.
         Bilgilendirme, bilinçlendirme, mücadele ve eğitim konularına ağırlık vererek yaban hayatının tüm insanların ve gelecek nesillerimizin ortak kazanımı olduğunu vurgulamalıyız.
         Kırşehir’imiz, doğamız ve Seyfe Gölü Kuş Cennetimiz için;
“Yabani hayvan ve bitkilerinin çok çeşitli ve güzel biçimleriyle yeryüzünün doğal sistemlerinin yeri doldurulamaz bir parçası olduğunu ve gerek mevcut gerekse gelecek kuşaklar için korunmasının zorunlu olduğunu; toplumların ve devletlerin kendi yabani hayvan ve bitki varlıklarının en iyi koruyucularının yine kendilerinin olduğunu ve olması gerektiğini” kabul edelim ve bu yöndeki çalışmalarımıza hız verelim.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri