USTAYI ANDIK !

A
a
Büyük Usta, UNESCO’nun YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ, Anadolu halk kültürünün efsane ismi, Anadolu Türkmen müzik geleneğinin büyük ustası, İTÜ tarafından "Fahrî Doktor" unvanı verilen, “GÖLGEYE GİRENİN GÖLGESİ OLMAZ, ADAM OLAN ÇIKAR GÜNEŞE, KENDİ GÖLGESİNİ YARATIR” diyen,
“İNSANLAR GENDİNİ BİLEBİLSEYDİ,
DÜNYA’DA HAKSIZLIK KAVGA OLMAZDI.
İNSAN DOĞAN YİNE İNSAN ÖLSEYDİ,
BELKİDE DÜNYA’DA HAYVAN GALMAZDI’ diyerek insanlık dersleri veren;
Neşet Ustanın aramızdan ayrıldığı gün 25 Eylül.
Önceki gün aramızdan ayrılalı, sevenlerini bırakıp gideli 6 yıl oldu. Geride bıraktığımız 6 yılda olduğu gibi bu yılda mezarı yine ziyaretçileri ile doldu taştı.
İşte geldim, işte gittim,
Yaz çiçeği gibi bittim,
Yalan dünyada ne tuttum,
Günüm geldi, geçti gitti.
Diyen, son nefesinde sazını Ustaya emanet eden en büyük usta Baba ERTAŞ’la birlikte yatıyorlar Bağbaşı mezarlığnda ayaklı-başlı.
6 yıldır sazlar eskisi gibi çalmıyor, 6 yıldır Bozlak çığırılmıyor, 6 yıldır türkü söylenmiyor yada söyleniyor bizler eskisi gibi dinleyemiyoruz. Sazlar çalmıyor çünkü kollar yetim, bozlak çığırılmıyor çünkü diller yetim, türkü söylenmiyor çünkü sanatçılar, söyleyiciler, dinleyiciler hepsi öksüz, hepsi yetim. Usta gibi çalan, usta gibi çığıran olmadı, olmaz, olmayacak. Bir anma gününde Sayın Bayram Bilgi TOKEL hocamız dile getirmişti ve demişti ki “ Belki sazı Ustadan daha teknik daha düzgün çalanlar olur, belki bozlakları türküleri ondan daha iyi çığıranlar olur, gönlümüz de onu ister ama onun gibisi olmaz.”
Bu yılda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çok şeyler söylendi, çok şeyler yazıldı-çizildi, anma etkinlikleri düzenlendi, bundan sonra da devam edecektir. Hele hele 25 Eylül günü sosyal paylaşım siteleri tamamen ustaya ayrılmıştı neredeyse. Kırşehir dışında bir çok ilde anma etkinlikleri, konserler düzenlendi. Antalya/Muratpaşa da Heykeli dikildi, bizim ustaların katılımıyla konser düzenlendi. O gün akşam Muratpaşa meydanı “Biter Kırşehir’in Gülleri Biter” diye inlemiş. Antalya Kırşehir’liler Derneği öncülüğünde bütün hemşeriler meydanda birleşmişler.TRT bir program yayınladı. Sanırım eski bir programı tekrar etti. Bir kısım özel Televizyonlar gündüz yayınlarında yer vermişler ustaya.
Ama halen sanki bir yerlerde eksiklik var gibi geliyor bana. Hayattayken UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edildi ve ödüllendirildi, aramızdan ayrıldıktan sonra adına bir kez ödül verildi, 2013 yılında Ahi Evran Üniversitemiz ile UNESCO işbirliğinde ULUSLARARASI BOZKIRIN TEZENESİ NEŞET ERTAŞ SEMPOZYUMU düzenlendi. Sempozyuma 80 Yurtiçi, 7 Yurtdışı olmak üzere 87 bildiri sunuldu, 100’ün üzerinde de bilim adamı katıldı, belki kimseye nasip olmayacak anma etkinlikleri düzenlendi, başta Kırşehir olmak üzere bir kısım illerimizde ismi okullara, salonlara verildi ama ben yinede eksik bir şeyler var diye düşünüyorum nedense. 6 yıldır bu düşüncem bir türlü değişmedi, değişmeyecek.
Değerli okurlarım, sevgili Kırşehir’liler.
Bence eksiklik Usta adına kalıcı bir MÜZİK ÜDÜLÜ konulmalı. Adı ne olur bilmem ama mutlaka bu yöndeki bir ödül ona daha çok yakışacaktır diye düşünüyorum. Kalıcı ve sürekli olmalı. Bu işe Belediyemiz, Üniversitemiz yada Kent Konseyi öncülük edebilir diye düşünüyorum. 2013 yılındaki Sempozyum muhteşemdi. Katılan herkes aynı görüşteydi. Bakın Sempozyuma katılan değerli bir hocamız Prof.Dr. Sayın Ali DURMAZ o gün ne söylemişti; “Sempozyumda hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Büyük şehirlerde gördüğümüz,
yaşadığımız aksaklıkları, sıkıntıları burada yaşamadık. Neşet ERTAŞ’ın memleketinde, onun türkülerindeki sıcaklık ve sevgiyi Kırşehir insanında gördük ve yaşadık. Bu yönüyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”
Bu düzeydeki bir organizasyonu en üst seviyede yapan Üniversitemiz bu işi sahiplenebilir. Yada Belediyemiz, Kent Konseyimiz ödül işine el atmalı. Şimdiden gerekli alt yapı hazırlanıp önümüzdeki yıl ve daha sonraki yıllar için uzun vadeli program yürürlüğe konulmalı. Bunları söylerken konunun geniş bir alanda değerlendirilmesi, ele alınması, bütün yönlerinin tartışılarak görüşülerek sağlıklı bir yapı oluşturulması yönünde bir temenni benimki.
Neşet baba ne demişti. “GÖLGEYE GİRENİN GÖLGESİ OLMAZ. ADAM OLAN ÇIKAR GÜNEŞE, KENDİ GÖLGESİNİ YARATIR.” Bizde Kırşehir olarak kendi gölgemizi yaratabiliriz diye düşünüyorum.
Galın sağlıcakla.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri