Ürdün İzlenimleri2

A
a
Otelde bir süre dinlendikten sonra o günün akşamı kaldığımız otele gelen Ürdün Türkoloji bölümünde görev yapan akademisyenler ile staj için Amman’da bulunan dört kaymakam adayımızla çay içip sohbet etme imkânımız oldu ve günü bu şekilde tamamladık.
Ertesi gün5 Şubat Pazartesi. Bu gün ziyaret edeceğimiz üniversiteler Amman’ın kuzeyinde Ürdün’ün Yermük bölgesinde. Programımızda iki üniversite var. Bunlar Yermük üniversitesi ve Bilim ve Teknoloji üniversitesi.
Amman’dan sabah saat 11 gibi ayrıldık. Ürdün’ün kuzeyine doğru yola çıktık. Yolculuğumuz yaklaşık 1,5 saat sürdü. Amman’dan çıkıp kuzeye doğru yol aldıkça yeşilliğin arttığını görüyorsunuz. Zaman zaman düz zaman zaman engebeli dağlık araziler.
Saat 13’de Yermük’de ilk durağımız şehrin içinde kalmış yeşillikler içerisinde geniş araziye sahip Yermuk üniversitesi oldu. Yermük bölgesi Amman’a nazaran çok daha yeşil. Bol zeytinlikler mevcut. Bu bölgede yaşayan ve karşılaştığımız herkes Türkiye’yi çok seviyor.
Ziyaret ettiğimiz üniversite, Ürdün’deki 28 üniversite içerisinde ikinci büyük üniversite imiş. 1976’da kurulmuş. 11 fakülte ve 73 bölüm mevcut. Ayrıca bölümler dışında birçok programa da sahip. Kampüs çok geniş.Kampüsteki binalar ağaçlar arasında kalmış. Son derece güzel bir yerleşke. Birçok bölümde mastır ve doktora programları var. Fakülteler içerisinde İslami İlimler ile yabancılara Arapça öğretme bölümleri ön plana çıkmış. Dünya’nın birçok yerinden gelen öğrenciler burada Arapça öğreniyorlar. Sosyal bilimler ağırlıklı bir üniversite.
Başta üniversite yönetimi olmak üzere üniversitede karşılaştığımız herkesin samimi ve içten davrandıkları hem konuşmalarından hem hallerinden belli oluyor. İkili antlaşmalar imzalandı ve öğle yemeğini üniversite rektörü verdi. Ürdün de kaldığımız süre içerisinde yemeklerden hiç sıkıntı çekmedik. Yemekleri çok iyi. Hatay, Gaziantep ve Urfa’nın yemeklerini andırıyor.
Üniversite rektörü ve ekibi son derece sıcak ve kardeşlik ruhuyla heyetimizi karşıladı ve içtenlikle bir misafirperverlik gösterdi. Kırşehir’e iade-i ziyaret sözü verdi.
Üniversite ziyaretlerindeki son durağımız saat 15.00’dayine Yermük bölgesinde ve şehre 15 km kadar uzaklıkta kurulmuş “Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” oldu.
Burası 1985 yılında kurulmuş. Önde gelen birimleri arasında Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Ziraat Fakültesini sayabiliriz. Fiziki yapılanma ve eğitimin kalitesi, araştırma ve yayın konusunda son derece kaliteli bir üniversite olduğu anlaşılıyor. Dünya’daki ilk beş yüz üniversite içerisine girmiş bir üniversite haline gelmiş. Sanayi ile ilişkilere önem veriliyor. Veteriner fakültesi Ürdün’de sadece burada varmış.
Burada da heyet olarak çok sıcak karşılandığımızı belirtmek isterim. Erasmus ve Mevlana çerçevesinde hoca-öğrenci değişiminin yanı sıra iki üniversite arasında ortak projeler yapılabileceği, ortak bilimsel etkinlikler gerçekleştirebileceği konusunda görüş birliği oluştu.Ayrıca üniversitemizin Türkiye’de 41 üniversite içerisinde 5 pilot üniversiteden biri olması hasebiyle öncelikli konu ve projelerimiz anlatılarak bu konularda işbirliği imkânları üzerinde duruldu.
Bilim ve Teknoloji üniversitesi ziyaret edeceğimiz son üniversite idi. Saat 16.30’da üniversiteden ayrıldık. Amman’a hareket etmeden önce, Yermük üniversitesi ile Bilim ve Teknoloji üniversitesinde Türkoloji’de çalışan bazı akademisyenler, Türkiye kökenli Ürdün vatandaşı bir aile ve Türkiye’den mezun bir kaç akademisyenden oluşan bir ekiple ( onların ısrarlı davetleri üzerine) tekrar Yermük’e dönüp uygun bir mekânda 1,5 saat kadar çay-kahve, içip sohbet etme imkânımız oldu. Samimi bir ortamda son derece yararlı bir sohbet ortamı olduğunu belirtmek isterim. Özellikle rektörümüzün bizi davet eden bu topluluğa samimi bir şekilde verdiği mesajlar yerinde idi.
Amman’a döneceğimiz için saat 18 gibi izin alarak Yermük’ten ayrıldık. Saat 19.30’da Amman’daki otelimize geldik. Kısa bir dinlenmeden sonra saat 21 gibi Yunus Emre temsilcimiz Cengiz Bey yine otelimize geldi ve onunla gece yarısına kadar başta Ürdün olmak üzere Ortadoğu’yu ilgilendiren çeşitli konularda yaptığımız sohbeti unutmam mümkün değil.
Ertesi gün (6 Şubat Salı) dönüş günümüzdü. Uçağımız saat 15.40 idi. Kahvaltıdan sonra sabah saat 09.30’da Amman büyükelçiliğimizde görev yapan konsolosumuz Mücahit Bey, otelimizde bizi ziyaret etti. Büyükelçiliğimizi biz heyet olarak bizzat ziyaret etmek istedik ancak elçilik bunu (sanırım programlarına uymadığı için) ayarlayamadı. Büyükelçimizle görüşme imkânımız olmadı. Heyetimizin elçilik ziyareti gerçekleşemeyince sanırım konsolosumuz otele gelerek en azından bu eksikliği gidermek istedi kanaatindeyim. Çok sık yurt dışına çıkan birisi olarak şunu belirtmek isterim ki hala dış ülkelerde ülkemizi temsil eden kadroların önemli bir kısmı üzerine düşen misyonu yerine getirme çabasında değiller. Hariciye de daha yapacak çok işimiz var. Hem dil ve bilimsel alt yapı bakımından donanımlı, hem de gece gündüz adeta yatmayıp. Ülkemizin menfaatleri için koşuşturan ruha sahip kadrolara ve insanlara ihtiyacımız var.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri