Su

A
a
  ( 22 Mart Dünya Su Günü )
Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda ilk kez 1992 tarihinde önerilen Dünya Su Günü, hem Birleşmiş Millet Üyeleri hem de diğer dünya ülkeleri tarafından kabul edildi.
Su, bireylerin en temel gereksinimi olma ve başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır.
Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir.
Su, hayatın kaynağı, dünyanın 3/4′ü; vücudumuzun % 80′i su. Kana kana içtiğimiz, duş yaptığımız, yağmur olup yağdığında sevdiğimiz ama sel olup aktığında korktuğumuz su.
Yaşantımız da her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, hayati önem taşıyan su;  sel, tufan gibi pozisyonlarda bizlere ve doğaya zarar vermektedir.
Küresel ısınmanın da etkisi ile bazı bölgelerimiz aşırı derecede kuraklık çekerek zarar görürken, bazı bölgeler de sellerin etkisi ile zarar görmektedir.
• Dünyadaki tatlı suyun %80 i buzul olarak kutuplardadır.
• Yaklaşık 1,1 milyar insan temiz içme veya kullanım suyundan yoksundur.
• Her yıl yaklaşık 5 milyon insan temiz su ile ilgili hastalıklardan dolayı ölmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde her bir dakikada bir bebeğin güvenli su ve temiz bir ortam olmaması nedeniyle öldüğünü açıkladı.
• Dünyadaki nehirlerin yaklaşık 2/3ü (yaklaşık 300 nehir) sınır ötesi su olarak bir kaç komşu ülke tarafından paylaşılmaktadır.
Bu ortak paylaşımlar komşu ülkeler arası birlik ve beraberlik sağlaması gerekirken, neredeyse tamamı komşu ülkeler arası sorunlara yol açmaktadır.
Bu sorunlar suyun değeri arttıkça savaşlara kadar gidecektir. İnşallah bu savaşların seviyesi çocukluğumuzda su tabancası ile birbirimizi ıslattığımız oyun savaşlarını geçmez. .
Su insan için ne kadar önemli ise diğer canlılar için de o kadar önemlidir.
Kırşehir’imizin, Mucur’umuzun bir doğa harikası olan Seyfe Gölü Kuş Cennetinde yaşayan kuşlarımız için de su çok önemli. Bu yüzden 187 çeşit kuş türünün ve binlerce kuşun barındığı Seyfe Gölünün kurumasına müsaade etmeyelim.
 Göle su girişi sağlayan pınarlardaki tehditleri ortadan kaldırıp canlıların yaşamlarını sürdürmelerine katkı sağlayalım.
Göldeki su miktarını artırarak hem canlıların yaşam hakkını hem de doğal güzelliğimizi koruyalım.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri