Mümtaz Boyacıoğlu

Öğretmen Okullarının (16 Mart) 170. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlamaları Anısına

A
a
Ayfer Hanım, Kırşehir Erkek İlk Öğretmen okulunun ilk öğrencisi ve ilk mezunlarındanım. Bir Müdür, (A. Nail Türeli) bir edebiyat ve bir matematik öğretmeni ile şimdiki polis evinde açıldı okulumuz. 148 kadar ortaokul mezunu olarak sınava girdik. 100 kişi yatılı, 48 kişi de gündüzlü olarak, yanılmıyorsam 1 Kasım 1961 yılında tahta bavullarla okulumuza geldik.
Belirlenen sınıflarımıza geçtik. Öğretmenlerimiz kendileri tanıtıp okul kurallarını anlattılar. Öğle yemeği saatinde, şimdiki Adliye Sarayının güneyinde yeni yapılmış iki adet pansiyon binasına sıra ile yerleştik. Pansiyonun önünde toplanmamız duyuruldu. Sınıfımıza göre sıra olduk. Müdürümüz inşaat artıkları olan biriketlerin üzerine çıkarak çok kısa bir konuşma yaptı. Son cümlesini bugün gibi hatırlıyorum. "Çocuklar, gençler, uzun lafın kısası, beni size, sizi bana zaman tanıtacak." deyip biriketin üzerinden inip çekip gitti. Evet,  zamanla Müdürümüzü ve öğretmenlerimizi tanıdık. Okul kurallarına uyup planlı çalışmayı öğrendik. İlk yıl dışarıdan gelen öğretmenlerimizle ders açığımız kapatıldı.
 İkinci yıl meslek dersleri öğretmenlerimiz geldi. Öğretmenlik temelinin üzerinde mesleki formasyonumuzu alarak memleket sevdası ile yetişmeye başladık. Öğretmenlerimiz bizlerden çok çalışıyor, bizlerde öğretmenlerimizden fazla çalışıyorduk. O küçük binamızda atölyemiz ve laboratuvarımız bile vardı. 3. sınıfta da aynı hızla çalışıyoruz, heyecanla şehir içindeki ilkokullarda dersler vermeye başlıyoruz. Nihayet köy ilkokullarında staja başladık. Yılsonu geldi, klasik sınavlar bir ay kadar sürdü.
Biz mezun olduktan sonra okulumuz Terme yanındaki yeni binasına taşındı.1964 yılı ilk mezunları olarak Yurdumuzun her köşesinde göreve hazır olarak ilk tayin yerlerimizi bekledik. Urfa il emrine tayinim çıktı. 30 Temmuz 1964 tarihinde ilk göreve başladım. 1 Ağustos 1964 tarihinde 382,5 lira ilk maaşımı aldım. Ailemize Urfa hediyeleri ile döndüm. Ağustos sonunda tekrar Urfa'ya gittim. Siverek ilçesi, Yoğunca Köyüne atanmışım. Bir yıl burada, iki yıl Ağrı'da görev yaptıktan sonra Kırşehir ili, Kaman ilçesi İmancı köyünde üç yıl, bir yıl da Çağırkan Köyünde, ilçemiz Kaman'da da 21 yıl çalıştıktan sonra emekli oldum.
Okulumuzda aldığımız teorik bilgileri, yoksul öğrenciler ve bakımsız okullarda uygulamaya çalıştık. Yılmadık, ama başardık. İlk çalıştığım Yoğunca köyünde Türkçeyi az bilen 28 öğrencim, birleştirilmiş dört sınıfım var. Köy ise mağara örneği 27 hane idi.
Öğrencilerim ve köy halkı hala görüşürüz. Şimdilerde köy 100 haneyi geçmiş. Çatılı ve beton evler yapılmış. İlk fırsatta ilk göz ağrım YOĞUNCA Köyümü bir kez daha görmek istiyorum.
Ayfer Hanım, ÖĞRETMEN OKULLARININ 170. YILI kutlamalarına katılmayı çok isterim fakat katılamayacağım için üzgünüm. KIRŞEHİR ERKEK İLKÖĞRETMEN OKULUNUN İLK ANILARINI sizlerle paylaşmak istedim. Faydalı olabilirsem çok sevinirim.
Panelde görevli öğretmenlerime ve izleyicilere şahsınızda sevgi ve saygılarımla selamlarımı sunuyorum, değerli Öğretmenim. ( Not; Yoğunca Köyü öğrencilerimin 1965 yılına ait bir resmini de gönderiyorum.)
15 Mart 2018 Çarşamba.                                                                                                 Mümtaz (Yılmaz) Boyacıoğlu                                                                                      KIRŞEHİR ERKEK İLKÖĞRETMEN OKULU İLK MEZUNU (1964)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri