Neden Bu Kadar Hırçın Olduk?

A
a
Toplum barut fıçısı.
Herkes burnundan soluyor. Yolda gördüğün, parkta oturan biri ile sohbet etmek istesen,  hal hatır sormak istesen dertler şikâyetlerpeş peşe. Kırşehir’in hangi caddesinde araç park etme yüzünden tartışma yokki. Kırmızı ışıkta geçeni uyarsan suçlu sensin. Pazarda poşete çürük sebze dolduranı uyarsan suçlu sensin. Cacabey Meydanına yeni dikilen çiçekleri koparan güya Üniversiteli genci uyarsan suçlu sensin. Terme Caddesinde içtiği su petini yola atanı uyarsan suçlu sensin. Yola tüküren genci uyarsan suçlu sensin. İçtiği sigara izmaritini kaldırıma atanı uyarsan suçlu sensin. Apartmanda alt katı düşünmeden halısını çırpanı, balkonunu yıkayanı uyarsan suçlu sensin. Belediyenin tüm uyarılarına rağmen öğle vakti yola çöpünü bırakanı ikaz etsen suçlu sensin.
Verdiğimiz bu birkaç misali o kadar çoğaltabiliriz ki.
                      Toplumun bireyleri kendi dışında bu havayı birlikte teneffüs eden bir diğerini umursamaz oldu. Her konuda tartışma, karşı fikir hemen hazır. Karşı tarafın fikrine, görüşüne, yaşam tarzına saygı bitme noktasına geldi.
                       ‘’Bana değmeyen yılan bin yaşasın.’’ Sözü vatandaşın günlük yaşam tarzı olmuş. Yanlış söylenmiyor. Hata uyarılmıyor. Kusurlar göz ardı edilip üstü örtülüyor. Hata yapan sorumsuz kişilerde bundan güç alarak pişmanlık yerine umursamadan yoluna devam ediyor. Bu,bazen ‘’sorumsuzluktan.’’ Bazen ‘’bana ne’’ den kaynaklanıyor. Bazen de ‘’Bela benden uzak olsun’’ dan dankaynaklanıyor.  Eğer biz yanlışı görüp de müdahale etmeyip bu üç görüşün birine sahip isek biz de en az hatayı yapan kadar suç ortağıyız.
                          Manevi değerlerin zayıflaması, ekonomik istek ve ihtiyaçların artması, teknolojinin sınır tanımayan ilerleyişi fertleri kişisel yaşama itti. İlişkiler zayıfladı. Egolar yükseldi. Bu egoistlik o kadar çok arttı ki. Akrabalık, samimi dostluk, komşuluk ilişkileri bitme noktasına geldi. Artık kişiler sadece kendim ve kendi çıkarlarım diyor. Kendi çıkarlarına karşı çıkan engel olana en sert tepkiyi gösteriyor.
                          Hırçın olduk. Saygısız, saldırgan. Hoşgörüsüz olduk.
                          Toplumda cinayetler, kavgalar arttı. Boşanmalar evliliği geçti. Eşi ile problemi olan cezayı karşı tarafa fatura ederek infaz ediyor. Arkadaşı, akrabası, komşusu ile en ufak problemi olan sorunu konuşup uzlaşı ile çözmek yerine kaba kuvvet ve şiddet yolunu seçiyor. Yöntem bu olunca sorun daha da büyüyüp çözülmez hale geliyor. İşin en vahimi de bu kadar sorun yaşayan biri hiç de pişmanlık ve pişmanlık duymuyor. Vurdumduymaz, pişkin ve yüzsüz.
                            Sebebi de.
                           Yukarda misallerini verdiğimiz karşıdan alacağı tepki.
                            Toplum bireyleri artık sadece kendi için yaşam çizgisini seçti. Kendi yaşamına karşı çıkana en sert tepkiyi veriyor. Yaşamından en ufak taviz vermiyor.
                              Ben mutsuzsam sen de olma.
                              Benim yoksa senin de olmasın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri