KÖTÜLÜĞE VE KÖTÜLERE ENGEL OLMAK

A
a
Emr-i bil ma’ruf ve nehy-i ani’l münker, birçok ibadetten çok daha önemlidir ve salihattandır. İyiliği emretmek ve çirkin olanı nehyetmek, yani fesada ve günaha engel olmak, salah: fesadın ve seyyienin (bozgunculuğun, günahın ve kötülüğün) zıddıdır.  
‘’Islah olmuşken yeryüzünde fesat çıkarmayın.’’ ( Araf suresi 56.ayet)  
‘’İman edip salih amel işleyenler, orada temelli kalıcıdırlar.’’ (Bakara suresi 82.ayet)  
Sulh da aynı kelimedendir. Arayı düzeltmek barışı temin etmek demektir. Şu ayetler bunu ne güzel izah ediyor.  
‘’Eğer müminlerden iki gurup birbiri ile vuruşurlarsa aralarını düzeltin’’ (Hucurat suresi 9.ayet)  
‘’Ancak müminler kardeştir. O halde kardeşlerinizin arasını düzeltin.’’ (Hucurat suresi 10.ayet)  
‘’Allah bozguncuların işini düzeltmez’’ (Yunus suresi 81.ayet)  
Yine Kur’an-ı kerimde, Asr suresinde, imandan sonra hemen zikredilen şey salih ameldir.  
‘’Asra yemin olsun ki insanlık ziyandadır. Ancak iman edenler, salih amel işleyenler, hakkı ve sabrı tavsiye edenler kurtulmuştur.’’  
Gördüğümüz ve İslam inanç ve ahlakı açısından yanlış bulduğumuz şeye elle, dille müdahale etmek, şayet bunları da yapamıyorsanız, o ortamı terk ederek o işten memnun olmadığınızı tavrınızla ortaya koymak, buna da kalple müdahale denir. ‘’ Onlar başka bir söze geçinceye kadar orayı terk etmek’’ Yüce Allah’ın emridir. Bu konuda Nisa suresi 140.ayete bakılabilir.  
Tabi bütün bunlardan önemlisi, müdahil olabilmek için doğru bildiğinizden emin olmanız gerekir. Doğru bildiğinizden eminseniz, üslubunuzu da güzel ayarlarsanız müdahil olabilirsiniz. Bilgilenme konusunda bir gayretiniz varsa, doğru kaynaktan besleniyorsanız, yapıcı müdahalede bulunabilirsiniz. Aksi takdirde müdahaleniz doğru olmaz.  
Doğru bilgiden emin olmanın yolu İslamın temel kaynaklarından geçer. Kur’an la irtibatınız sağlamsa o zaman istikametiniz doğru demektir. Zira elinizdeki pusula sağlamdır. Çünkü o yüce kitap mahza hidayettir. ‘’lâ raybe fiyh’’ dir. (Onda asla şüphe yoktur) ‘’hüden lil muttekiyn’’ dir. (muttakiler için hidayettir)  
Okuduklarınızın başına Kur’an ı koymuşsanız, işe doğru başlamışsınızdır. Yani ilk düğmeyi doğru iliklemişsiniz demektir. Sonrakiler doğru gider.  
Birileri ısrarla insanları Kur’an dan uzak tutmaya  çalışıyor, bunun için ellerinden geleni yapıyorlar. Kur’an ı anlamak için bir yığın ilimler sayıyorlar. Bütün bu ilimleri öğreneceksin, ondan sonra sıra gelirse Kur’an ı okumaya başlayacaksın. Onlara göre anlamını düşünmeden, sevap amaçlı okumada bir mahzur yoktur. Hatta okuma bilmiyorsan bile, Kur’an sayfalarını gözünle takip edersen bile sevap kazanırsın. Bu kadar kolay sevap kazanılıyorsa adam ne diye kafa yorsun ki?  
Tabi ben okumak deyince, Kur’an ı mezarda ölülere okumak gibi bir okumayı kastetmiyorum veya anlamını hesaba katmadan sayfaları gözden geçirmeyi kastetmiyorum.  
Yüce Allah’ın kastettiği manayı düşünerek, anlayarak, üzerinde kafa yorarak, akleden insanlarla birlikte müzakere ederek, Hz. Peygamber ve sahabe bu ayetleri nasıl anlamışlar, hayata nasıl geçirmişler, o eserlerden yani tefsir kitaplarından, hadis ve siyer kitaplarından yararlanarak, anladığından emin olduktan sonra, onları iman haline getirip, önce kendi hayatınıza o istikamette yön vererek, daha sonra da emin olduğunuz bu ayetlerle insanlara çağrıda bulunmak ve yerine göre müdahil olmak en doğru yol olsa gerekir.  
Hz. Peygamber (sav) ashabıyla ayetleri müzakere ederdi. Onların sorularına cevap verir, onların yorumlarına saygı duyar ve hatta onları yorumlarından dolayı takdir ederdi.  Örneğin bir ayet üzerinde müzakere ederken, Hz. Peygambere sahabe soru soruyor. Müzakere edilen ayet Maide suresi32. Ayette geçen ‘’ Kim, bir cana kıymamış veya yeryüzünde bozgunculuk yapmamış olan bir kimseyi öldürürse, bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Kim de bir kimsenin hayatını kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibidir’’ Bu ayet üzerine sahabe soruyor:  Ya Rasulallah, İnsanı öldürmeyi anladık da, diriltmek, hayat vermek nasıl olur? Hz. Peygamber(sav) şöyle izah ediyor.  
‘’Birisi bir adamı öldürmek üzereyken, ona engel olursunuz veya bir insan bir ateşe veya bir çukura düşmek üzereyken tutarak onu kurtarırsınız. Böylece onu hayata döndürmüş olursunuz.’’ Buyurdu. Sahabeden birisi  ‘’Ya Rasulallah, Küfürdeki bir insanı İslama döndürürsek onu gerçek hayata döndürmüş olmaz mıyız? Deyince Hz. Peygamber (sav) ‘’Bu ne güzel yorumdur’’ buyurdular.  
Bu olaydan da anlaşılıyor ki, Hz. Peygamber (sav) yorum yaparken, sahabe de kendi görüşünü söylemekten çekinmiyor. Sadece pasif dinleyici değil, hem soru soruyor hem de yorum yapabiliyorlar. İşte ilmi müzakere böyle olmalıdır.  
Mecellede bir kaide vardır. ‘’Barika-i hakikat, müsademe-i efkârdan doğar.’’ Hakikatin parıltısı, fikirlerin vuruşmasından ortaya çıkar.  
Tabi fikir ortaya koyabilmek için, diri ve uyanık olmak, çok okumak, ilmi müzakerelerde bulunmak, çok kafa yormak gerekiyor. İnsanlara ölü gibi olmayı tavsiye edenlerle hangi hakikati ortaya çıkarabilirsiniz. Veya ölü gibi bir toplumdan hangi mütefekkiri çıkarabilirsiniz. Mütefekkiri olmayan bir toplumdan ne beklentiniz olabilir. Veya ‘’O dediyse bir hikmeti vardır’’ diyerek efendisinin yanlışında, hatta akıl ve izan dışı söylemlerinde hikmet arayan ve ‘’neden böyle?’’ demeye bile korkanlarla hangi hakikate ulaşabilirsiniz?  
Düşünmek ve düşünceyi ortaya koymak bir erdemdir. Şu ayetlerle konumuzu sonlandıralım.  
‘’Şüphesiz Allah katında hayvanların en kötüsü, düşünmeyen sağırlar ve dilsizlerdir.’’ ( Enfal suresi 22.ayet)  
‘’ Allah’ın (akıl ve irade vermesi sonucu gerçekleşen) izni olmasaydı, hiçbir insan imana eremezdi. Ve O, aklını kullanmayanları pisliğe mahkûm eder.’’ (Yunus suresi 100.ayet)  
Selam ve dua ile… 
 
 
1000
icon
M.ŞAHİN 15 Mayıs 2018 00:10

GAYET MÜFİD BİR YAZI..TEBRİKLER HOCAM.. TABİİ MÜNAZARALARDA SES TONUMUZU DA ÇOK İYİ AYARLAMALIYIZ;ALİMALLAH MUHATABIMIZIN KULAĞINA ZARAR DA VEREBİLİRİZ BELİRLİ BİR SES ŞİDDETİNİ GEÇERSEK...

0 0 Cevap Yaz
Faydalı 12 Mayıs 2018 14:53

Değerlendirme de bulunan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Allah razı olsun

0 0 Cevap Yaz
Ramazan 12 Mayıs 2018 13:58

Fikirlerin carpismasindan hakikat cikiyor Ama bir cogumuz karsi Fikri dahi dinlememekteyiz Bu da gelismenin onune koydugumuz engel oluyor Kucuk bir cocuktan dahi ogreneceklerimiz vardir

0 0 Cevap Yaz
Adil büyükçolak 12 Mayıs 2018 13:55

Hayatı iyi yüreği iyilere selam olsun.

0 0 Cevap Yaz
Hikmet ilhan 12 Mayıs 2018 13:47

Allah razı olsun hocam güzel bir yazı

0 0 Cevap Yaz
Mehmet 12 Mayıs 2018 13:39

Kötülerin,(yalan söyleyen,Iftira atan,küfür eden) insanların çoğaldığı günümüz de insanları uyaran ve uyandıran makalenizi beğendim.Basarilar ve saygılar.

0 0 Cevap Yaz
Necati Yilmaz 12 Mayıs 2018 12:50

Akletmek ne demektir? Önce bu sorunun üzerinde düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.

0 0 Cevap Yaz
Ali Uçar 11 Mayıs 2018 19:41

Ağzına sağlık hocam harikasin yine

0 0 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri