Kırşehir ve Ahilik

A
a
Ahi Evran (1171-1261)
Ahilik Teşkilatının kurucusu AHİ EVRAN İran Azerbaycan'ın Hoy Kasabasında doğmuştur. Hoy Kasabası günümüzde Türkiye'nin doğu sınırından 60 km uzaklıkta ve Sultan Tuğrul zamanından beri Türklerin yerleştiği, yurt edindiği bir bölgedir. Ahi Evran ilk eğitimini doğum yeri olan Hoy'da aldıktan sonra Maveraünnehir ve Horasan'na giderek oranın ünlü alimlerinden olan Fahruddin Razi'nin derslerine devam etmiştir. Burada Kuran-ı Kerim tefsirini öğrenmiştir. Ahi Evran gençliğinde Ahmet Yesevi'den de dersler alarak kendisini yetiştirmiş, daha sonra Hac vazifesini yerine getirdikten sonra Bağdat'a gelir. Dönemin büyük üstadlarından dersler alan Ahi Evran Tefsir, Hadis, Kelam, Fıkıh ve Tasavvıfi kitaplar yazmıştır. Ayrıca Felsefe, Tıp ve Kimya ile de ilgilenen Ahi Evran çok yönlü bir ilim adamı ve Filozoftur. Önce Konya'ya oradan da Kayseriye gelen Ahi Evran bir deri atölyesi kurarak debbağlıga başlar. 
Kırşehir'e eşi Fatma ana ile yerleşen Ahi Evran kendi mesleği olan Debbağlık dalından başka 32 çeşit meslekte Esnaf ve Sanatkarların lideri olmuştur. Ahi Evran'ın Anadolu'da kurduğu Ahilik Teşkilatının asıl amacı ilim ve bilgiyi insanlığın hizmetine sunmaktır.
Osmanlı Devletinin kurulmasında önemli rol oynayan Ahi Evran doksanüç yıl yaşadı. Ahi Evran hayatı boyunca ilimle, eğitimle, sanatla uğraşmış, Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahiretine çalışmıştır. Ahi Evran-ı Veli tekkesine kapanıp dünyadan elini eteğini çekip münzevi bir hayat yaşamayıp aksine hayatını kazanmak için diyar, diyar dolaşmış, sanat ve ilimle uğraşarak insanlığa hizmet etmiştir.
Ahiliğin altı temel şartı var, bunlardan üçü açık, üçü kapalı. Açık olanlardan birincisi 'Elini açık tut', ikincisi 'Kapını açık tut', üçüncüsü 'Sofranı açık tut' yani cömert ol, tevazu sahibi ol, misafirperver ol, aç olanları doyur. Kapalı olanlardan birincisi 'Dilini bağlı tut' ikincisi 'Gözünü bağlı tut' üçüncüsü 'Belini bağlı tut'. Kötü söz söyleme, dedikodu yapma, kimsenin ayıbını görme, kimseye kötü gözle bakma, kimsenin onuruna, namusuna göz dikme.
'Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir,
Akıl - ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir'
diyen Ahiliğin pek çok temel ilkeleri var, bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.
İçi, dışı, özü, sözü bir olmak.
İyi huylu ve güzel ahlaklı olmak.
Yapılan iyilik ve yardımı başa kakmamak.
Ahdinde, sözünde ve sevgisinde vefalı olmak.
Cömert, ikram ve kerem sahibi olmak.
Gözü, kalbi ve gönlü tok olmak. 
Küçüklere sevgi, büyüklere karşı edepli ve saygılı olmak.
Hataları yüze vurmamak.
Hakka ve hukuka hak ölçüsüne riayet etmek.
Allah için sevmek, Allah için nefret etmek.
Hak için hakkı söylemek ve hakkı söylemekten korkmamak.
Kötü söz ve hareketlerden sakınmak,
Açıkta ve gizlide Allah'ın emir ve yasaklarına uymak.
İnanç ve ibadetlerinde samimi olmak.
Aza kanaat, çoğa şükür ederek dağıtmak.
Fedakarlığı daim kendi nefsinde yapmak.
Bu sene Kırşehir'de kutlanacak olan 'AHİLİK HAFTASI' 18 - Eylül'de başlayıp 24 - Eylül'de sona erecek. Bir hafta boyunca Türkiye genelinde ve Kırşehir'de kutlanacak olan Ahilik Haftasının Esnaf ve Sanatkarlarımıza, Kırşehir'imize hayırlar getirmesi temennisiyle meslek erbaplarının mesleklerini icra ederken Ahilik kültürü ve geleneğini kaybetmeden devam etmesi dileğiyle Ahi Bayramını kutluyorum.
 
 
1000
icon
ahi 13 Eylül 2017 14:25

mevcut esnafları Ahi Evran Veli hazretleri görse yüzlerine tükürürdü. Böyle ahilik olmaz.

0 0 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri