Kırşehir Şeker Fabrikası Kime Satıldı.

A
a
Gecen hafta Ankara’da satışı gerçekleşen Kırşehir Şeker Fabrikası’nın yeni sahibi Tutgu Gıda. Tutgu Gıda’nın kurulduğu günden bugüne kadar ticari faaliyetinin olmadığını, beş yıl önce kurulup herhangi bir işle iştigal etmediğini görüyoruz. O zaman tüm Kırşehir'liler gibi benim de aklıma başka şey geliyor. Acaba Tutgu Gıda ‘naylon şirket’ mi ? Yazımın hemen başında böyle bir soruyu sormanın tek nedeni belirsizlikler. Kırşehir Şeker Fabrikası çalışanları, pancar çiftçileri ve Kırşehir kamuoyu tedirgin. Acaba satılan şeker fabrikamızın sonucu, akıbeti ne olacak ?

Geçen hafta Ankara’daki Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Kırşehir ve Bor Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için ihale düzenlenmişti. Kırşehir’deki fabrika için kapalı zarf aşamasının ardından dört elemeli tur yapılmış, açık artırmada başlangıç tutarı 300 milyon lira, artırım aralığı da 1 milyon lira olarak belirlenmişti. Kırsehir'den ihaleye iki şirket olarak giren Çağlayanları kutluyorum. Kırşehir Şeker Fabrikasını almak için mücadele verdiler. Kendilerini tebrik ediyorum.

Kırşehir Şeker Fabrikasını almak için ihaleye giren, Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat 330 milyon liraya çıkarak diğer firmaları solladı, salladı sollamasına da bu sefer de kim bu Kırşehir Şeker Fabrikasını alanlar. Şirketin sahibi olan İsmail Doğan kim ? Bu işe akıl yoranlar, takip edenler, ilgilenenler soruyor. Kırşehir Kamuoyu Soruyor İsmail Doğan Kim ? TUTGU Gıda Kim ? kimsenin tanımadığı şirket kurulduğu 2013 yılından bu yana ticari bir faaliyetinin bulunmadığını da araştırmalarımızın sonucu görüyoruz. Kırşehir kamuoyu tedirgin. Haklı olarak da soruyor Kırşehir Şeker Fabrikası'nı kime sattınız?

2013 yılının Mart ayı bir Çarşamba sabahı Tutgu diye bir şirket kuruluyor.

Öyle bir şirket ki kolayca kurulabiliyor. Unvanının içinde gıda, inşaat, turizm de var. İthalat, ihracat ve sanayisi de bulunuyor.

Hiç riski ve sorumluluğu olmayan, sorumluluk da konulan sermaye kadar olsun cinsinden kurulan bir şirket gibi. Olası bir iflas ya da zarar etmesi halinde mal varlığı ve sermaye çok olmasın diye midir nedir bilemiyorum düşük bir sermaye ile kurulmuş. Bu da gayet doğal kanuni bir sakıncası da yok.

Tutgu Şirketi 300 Bin lira sermaye ile 2013 Yılında kurulmuş. Kurulduktan sonra tam 5 yıl süreyle hiçbir faaliyette bulunmamış.

Şirket var ama bu şirket unvanı altında faaliyet gösteren tek bir işletmeye sahip değil, faaliyet yok.

Her ay ve her yıl şirketin zorunlu olan vergileri ödeniyor ama bir lira dahi kazancı yok. Ve 5 yıl sonra Kırşehir Şeker Fabrikasını satın almaya karar veriyor. Kırşehir Şeker Fabrikasına 300 bin lira sermayesiyle ve bir aktivitesi, faaliyeti olmayan TUTGU Firması da talip oluyor.
Yani Tutgu Firması 300 bin lira sermaye ile 325 Milyon liralık fabrikayı satın alıyor.
Ticarete bakarmısınız. Kırşehir de yok muydu 300 bin lira sermayeli şirketi olan, Çağlayanlardan başka bir babayiğit.

Kırşehir Şeker fabrikasını 325 Milyon liraya Devletten satın alan firmanın tam adı ve ünvanı TUTGU GIDA TURİZM İNŞAAT İMALAT İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Şirketin sahibi ise İSMAİL DOĞAN
İsmail beyi kimse tanımıyor. Ne işle iştigal ettiğini hiç kimse bilmiyor. Araştırdık herhangi bir şeye rastlamadık. En azından ben bilmiyorum. Kırşehir li bilmiyor. Elbette tanıyan bilen vardır,
300 bin Lira sermayeli bir şirketle 325 Milyonluk fabrikayı satın alan İsmail beyi çok merak ediyorum. İşinde böylesine mahir bir iş adamını yakında ben de, Kırşehir de tanıyacaktır.
Kırşehir Kamuoyunun ve benim de beklentim, Kırşehir Şeker Fabrikasını satın alan TUTGU Firmasının fabrikamızı en iyi şekilde çalıştırıp büyütmesi. Zaman bize ne gösterecek. Bekleyip göreceğiz..
 
1000
icon
Zafer 18 Mayıs 2018 16:57

Şimdi memlekete bir çivi bile cakmamis siyasi irade cumhuriyet kazanimlarini satip düzlüge cikmayi hedeflemistir, tupras, telekom, limanlar, poas, devlet arazileri vb birsuru envanter. ....fakat tudgu holding adi herneyse baslibasina bir paravan sirkettir yani faliyet metaryallerinin olmamasi bunun en buyuk belirtisi, firma israil firmasi yada siyasi erke yakin bir paravan sirkettir zaman bunu gösterecektir fakat herseyin hayirlisi diyen bir dusunceyle hareket eder caba gostermeden sirf hayirla daha çok halkin mali satilir bizde bön bön bakariz. ....saygilarimla

2 4 Cevap Yaz
Birol Tipi 17 Mayıs 2018 03:07

Selamun aleyküm Şeker fabrikasını israil e satıldığı söylentisi dolanıyor doğru değilmi.

0 6 Cevap Yaz
gerçekler 7 Mayıs 2018 14:04

ismanil doğan kim ? ismail doğan duygu mühendislik a. ş. nin sahibi. türkiyede önemli projelere imza atan ve halende faaliyette olan bir firmanın sahibi. adam gibi araştırın.

4 1 Cevap Yaz
kırşehirspor 18 Nisan 2018 10:28

kırşehirliler kırşehirspora destek oldukları kadar şeker fabrikasına sahip çıksalardı belki de bu satış olmazdı. yarın bir gün şehrimizde fabrika yok, iş sahası yok diyip sızlanmayın...herkesin sesi satıldıktan sonra çıktı yazık

0 6 Cevap Yaz
Dogrular 17 Nisan 2018 11:14

Glikozlu seker cogalinca hastalik artinca asil mesele anlasilacak

0 6 Cevap Yaz
Emrah 16 Nisan 2018 22:42

Bu fabrikada kac kisi calismasi gerekirken suan kac kisi calisiyor Ozellestirmeden once sayi:? Ozellestirildkkten sonraki say:? Cevap.

1 2 Cevap Yaz
Bekir 15 Nisan 2018 12:07

Seçim yaklaşıyor. Güneyde Savaş var. Devlete para lazım. Kırşehir Şeker Fabrikası Tutgu ya satılmış önemli değil. Yeter ki parayı versin. Tutgu nun arkasında Israil var. Amerika var bu da önemli değil gibi bir düşünce olamaz. Bu fabrika Kırşehir in. Kırşehir sahip çikacak. Belki de Tutgu yerlidir. Konyanın Tutku su gibi olursa şehir rahatlar.

1 4 Cevap Yaz
Haluk 14 Nisan 2018 10:29

Mındar edip kokutmandan bu tavuğu yemeyi beceremiyoruz. Devlet satmış vatandaş almış hele bi durun la bu kadar dedikodu üretmeyi bırakın. Hayr dileyen. Hayırlı olur İnşaallah.

10 3 Cevap Yaz
Celal 13 Nisan 2018 18:44

Kırşehir Şeker Fabrikası Çaglayanlara satılsa bu kadar dedikodu çıkmazdı. Kırşehir Şeker Fabrikası Kırşehir in olmalıydı.

0 6 Cevap Yaz
Mahmut 13 Nisan 2018 18:25

Kırşehir gündeminde satılan Şeker Fabrikası var. İktidar Kırşehir deki devletin son yatırımını da sattı. Buna çok ufak bir tepki geldi o kadar. Kırşehir Milletvekili Çetinkaya ve Aslan dan hiç tepki geldi mi? Gelmez onların haberi de yoktur. Varsa da iktidar partisi vekilleri oldukları için ses çıkartamazlar. Şimdi Kırşehir gündemine bir kara kutu atıldı. İsmi TUTGU Çıkin işin içinden çıkabilirsiniz. Eğer bu Tutgunun arkasında bir de ısrail varsa bunun hesabını İktidar zor verir. Sandıklar da yakın.

0 3 Cevap Yaz
Selahattin 13 Nisan 2018 18:13

Kırşehir Şeker Fabrikasını alan firmanın arkasında İsrail olduğu söyleniyor. Eğer gerçekse vay ülkemin haline. Vay Kirşehirimin haline.

0 4 Cevap Yaz
Zekeriya 13 Nisan 2018 18:07

Kırşehir kamuoyu tedirgin. TUTGU Firmasının belirsizliği rahatsızlık veriyor. Kırşehir kamuoyunda sağlıklı bilgi de yok fısıltı gazetesi çok rağbet görüyor. Halazırda fabrika stoklarında bulunan 60 milyonluk seker de bu fabrikayı alanin olcakmış.... gibi pek çok dedikodu var. Belirsizlikler arttıkça TUTGU kamuoyuna bir açıklama yapmadıkça insanlar Kırşehir kamuoyu daha çok rahatsız olacağa benzer. İhale sonucu açıklanmadan Tutgu da bir açiklama yapmaz herhalde. İktidar Partisi vekili M.Aslan da bu konuda hiç açıklama yapmadı.

1 1 Cevap Yaz
Bilal 13 Nisan 2018 17:54

Kırşehir Şeker Fabrikasının satılmasını hiç istemedim. Devlet İktidar satılması yönünde çok ısrarcı oldu. Aslında 2009 Yılında yine satılması gündeme iş fakat ihale sonucu fiatlar düşük gerekçesi ile satışlar iptal edilmişti. O döneme göre şimdiki fiatlar daha düşük. Kırşehir Şeker Fabrikası kar eden bir fabrika idi. Üstelik fabrika da yeni idi. Yeni sahibi bu fabrikayı en iyi şekilde çalıştırıp büyümesini sağlarsa Kırşehir olarak bizler de rahatlamış. Sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi TUTGU firmasında bir belirsizlik var. İnşaallah netice hayr olur.

0 2 Cevap Yaz
Kenan 13 Nisan 2018 10:18

Kırşehir Şeker Fabrikasını satın alan TUTGU Firması gerçekten bir kapalı kutu. Bu Fabrikayı çalıştırabicek mi. Kapanmasına gönlüm razı değil. Beş yılda hiçbir faliyet göstermemiş bir firma çıkıyor Kırşehir Şeker Fabrikasını satın alıyor hayırlı bakalım da .Sahibinin asıl işi ve meslegi nedir ki ihaleden geri dönmediğini göre yakında bir açıklama yapar herhalde

0 2 Cevap Yaz
Musa 13 Nisan 2018 09:52

Bu Fabrikayı alan Tutgu arsası arazisi için almamıştır. Sizin de temennimiz gibi İnşaallah kapanmaz çalışır. Büyür kar eder.

0 2 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri