Kırşehir'de Adaylar Belli Gibi Gibi

A
a
 Yumurta kapıya geldi dayandı. Kırşehir’deki tüm partilerin aday aday belli oldu. Kırşehir AK Parti de de 20 aday adayı görücüye çıkacak. Bu gün Kırşehir’de yapılacak AK Parti temayül yoklaması yapılacak. Delegelerden hangi adayı istediği sorulacak. Ardından Genel Merkezde aday adayları ile birebir görüşme ile sözlü sınav.
AK Parti kurulduğu günden bu yana her seçim öncesi temayül yoklaması yapılır. Tüm il ilçe beldede bulunan delegeler spor salonunda toplanır. Bir veya iki oy kullanarak kendi gönlünde yatan adaya oy verir. Bir curcuna, bir kargaşa ile oy verme işi biter. Yıllarca kurucu üye olarak ben de oy kullandım. Oylar torbalarla Genel Merkeze gider. 4-5 gün sonra kim ne kadar oy almış Kırşehir’de duyulur.
                      Ne gariptir ki 1260 delegenin oyları ile en çok oyu alan adayın hiç ilk sırada seçimlere girdiğine şahit olmadım. Bazen 2-3 sıradaki birinci. Bazen 5. Sıradaki birinci olarak seçimlere girer. Madem öyle, şu iş güç zamanı köyden kentten delegeyi niçin toplarsınız? Madem delegenin oyu sonuç belirlemiyor. Bunca toplantı, bunca çaba niye. Milleti perişan ediyorsunuz?
                       Gelelim Genel Merkezdeki mülakata.
                        Kırşehir’deki tüm aday adayları guruplar halinde genel merkeze çağrılır. Kurulmuş olan seçme komisyonlarında birebir yüz yüze görüşülerek sözlü sınava tabi tutulurlar.
                        İşte düğüm burada çözülür. Nihai karar burada verilir.
                        Kırşehir de 4 ü eski vekil olmak üzere 20 aday adayı yarışacak. Amaç, ilk iki sırayı kapabilmek.
                        Günlerce heyecanla süren hazırlıklar başlar. Yeni lacivert takım elbiseler. Ayakkabılar alınır. Çağrılıp genel merkezin yolu tutulur.
                         Genel merkezi belki de ömründe ilk defa gören yeni vekil adayları sıra bana ne zaman gelecek diye kapıda tir tir titreyerek sırasını bekler. 4 eski vekil tecrübelidir. Komisyondaki simalar tanıdıktır. Komisyona girince hoş geldiniz Hacı Bey, Hoş geldiniz Mikail Bey, Hoş geldiniz Abdullah bey diye karşılanır. Soru bile sorulmaz. Hal hatır sorulup günlük siyasi gelişmeler değerlendirilir.
                          Seçme komisyonundaki kişiler arkadaşları, mecliste birlikte çalıştıkları mesai dostlarıdır. Böyle olmasından daha doğal ne olabilir ki.
                            Ya yeni adaylar.
                             Komisyon karşısında esas duruşta veya eli göbeğinde zıngırzıngır titrer. Kolay değil, tüm geleceği, günlerce ailesi ile kurduğu hayalleri karşısındaki kişilerin iki dudağının arasındadır.
                             Sorular başlar. Adın soyadın? Ne iş yapıyordunuz? Aday olmanıza en büyük etken ne? Diye sorular peş peşe gelir. Ağzı kurumuş yeni vekil adayının heyecanı zirve yapar. Günlerce çalışarak ezberlediği sözleri unutur. Dili dolaşır. Konuşamaz.
                             Daha başlangıçta 1-0 yenik başlar.
                             Sonuç şu ki sıralama savaşı Abdullah çalışkan. Mikail Aslan. Hacı Turan arasında geçecektir. Bu benim şahsi görüşüm. Ne bir yerden tüyo aldım. Ne genel merkezle görüştüm. Ne de bir kulağıma fısıldadı. İçimdeki his bunu söylüyor.
                              Yeni yüzler bekleyen seçmen de maalesef hayal kırıklığı ile 24 Haziranda sandık başına gidecek.
                                HAYDİ HAYIRLISI.
 
 
1000
icon
AKİF 13 Mayıs 2018 21:17

Hacı Bey

0 0 Cevap Yaz
Fatih 8 Mayıs 2018 13:50

Bu dönem Ak Parti Kırşehir Milletvekili Birinci sıra adayı Hacı TURAN olmalı Musa bey

0 0 Cevap Yaz
Turgay Turgut 6 Mayıs 2018 13:58

Şimdiden akp vekilin birini alacağını kabullenmiş bu yazıda onu anladım hayırlı günler

0 0 Cevap Yaz
Paşa 5 Mayıs 2018 20:29

Hacı Turan

0 0 Cevap Yaz
fatih 5 Mayıs 2018 18:51

REIS E oy var .. eskiler olursa MHP ye oy.. Bu harunu bilemedim kırşehir in nersinden arkadaş...

0 1 Cevap Yaz
Rahmi 5 Mayıs 2018 13:32

Benim AK PARTİ sıralaman 1 - Hacı TURAN . 2 - Harun Çiftçi . Cumhurbaşkanı Adayım RECEP TAYYİP ERDOĞAN.

0 1 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri