Isınmanın Adaleti

A
a
Adalet denince hemen aklımıza son zamanlarda çok sık gündeme gelen adalet tartışmaları geliyor. Bu konulardan değil “Isınmanın Adaleti”nden bahsedeceğim.
Sonbahar mevsimine girdik. Hava sıcaklığı henüz yüksek olsa da akşamları havanın soğumaya başlaması kışın habercisi.
Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Enerji eşittir bağımsızlık ilkesinden hareketle, enerjideki dışa bağlılığımızı ne kadar azaltırsak bağımsızlığımızı o kadar artırırız.
Hem sağlıklı hem de tasarruflu ısınma için, en güzel ısınma şekli merkezi ısınma sistemidir. Kurallara uygun ve kaliteli bir kalorifer sistemi ile bunları sağlayabiliriz.
Bazı merkezi sistemlerde şu an yaşanılan en büyük problem kullanılan ısının ve ısınma bedelinin adaletli bir şekilde ölçülememesi. Çünkü bir kısım binalarda kullanılan cihazlar ısıyı ölçecek ve ücretlendirecek kriterleri taşımıyor. 
Eğer uygun ve kaliteli bir “Kalorimetre” veya “Isı pay ölçer” takılırsa kullanılan ısı miktarı ve ücretlendirme sağlıklı bir şekilde yapılır.
2 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ile merkezi ısıtma sistemlerinde Kalorimetre ve Termosta tik vana kullanılması zorunludur.
Yeni tip termosta tik vanaları tamamen kapatamayız. En düşük kademe oda sıcaklığının on altı derece olduğu konumdur. Oda sıcaklığımız on altı derece olduğu zaman alt ve üst katlarımız bizden etkilenmez.
Bundan dolayı komşuların birbirlerinden ısı transferi ( ısı hırsızlığı) olmaz, hem de fazla ısı gerektirmeyen bölümlerde gereksiz ısınma engellendiği için ısı tasarrufu elde ederiz.
Kalorimetre takılması ile ilgili bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yirmi dört dairelik bir apartmanda kalorimetre taktırma kararı alınmış bir apartman sakini, kalorimetre konusunda tecrübeli olduğunuzu ve sizin sağlıklı bir bilgi vereceğinizi söyledikleri için geldim dedi.
        Vücut dilinden ve konuşma şeklinden kalorimetreye karşı olduğunu sezinlediğimden ne gerek var şimdi yirmi dört tane cihaz bağlayıp ta masrafa girmeye dedim. “Hay Allah senden razı olsun” diyerek duymak istediği sözlerden dolayı memnuniyetini dile getirdi.
        Sözlerime devam ederek sanırım sizin apartmanınızda her daireye ait su sayacı ve elektrik sayacı vardır dedim. “ Olmaz olur mu elbette her daireye ait su ve elektrik sayacımız var” dedi.
        “Ne gerek vardı bu kadar masraf yapıp ta yirmi dört adet susayacı veyirmi dört tane elektrik sayacı taktırmaya”, “ Ana girişe bir tane su sayacı, bir tane de elektrik sayacı bağlasaydınız yeterli olurdu” dedim.
 Bu söylevim karşısında “Olur mu öyle şey kim elektriği, suyu kapatır. Elektrik ve su sarfiyatımız artacağından daha çok ödeme yaparız” dedi.
 Elektrik ve Su da nasıl ortak harcamada sarfiyatımız artıyor ise bu durum ısınmada da aynıdır. Kalorimetre taktırıp suda ve elektrikte gösterdiğimiz hassasiyeti ısınmada da gösterelim.
Kalorimetre ve termosta tik vana kullanarak merkezi sistemin konfor ve tasarrufunu, bireysel sistemin özgürlüğünü yaşayalım.        
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri