Isınma (Merkezi Mi, Ferdi Mi)?

A
a
   Doğalgazla ısınma sistemine geçişlerde ( bilhassa yeni doğalgaz gelen yerler) en çok konuşulan ve bilgi kirliliği olan konu; Merkezi sistem mi, Ferdi sistem mi?
Mevcut da merkezi sistemle ısınan binalarda yakıtımızı doğalgaza çevirirken ısınma şeklini de değiştirebilir miyiz? Değiştirmek için yüzde kaçlık bir oran olmalı?
İki bin metre karenin üzerindeki konutlarda ısınma şeklini kanun, merkezi sistem olarak zorunlu kılmaktadır.Kanunda böyle olmasına rağmen (emsal bir karara binaen) doğalgaza ilk geçişte eğer yüzde yüzlük bir oran sağlanırsa ferdi sisteme geçilebiliniyor.
Isınmada aranılacak üç ana unsur;
*Konfor,
*Tasarruf.
*Bireysel ısı özgürlüğü,
Teknik olarak biz mühendisler daima merkezi sistemi öneririz. Çünkü merkezi bir ısınma sistemin de;
Konforu ve Tasarrufu yakalayabiliriz. Eksik olan bireysel ısı özgürlüğüdür.
Her bir ferdin kendine özgün bir sıcaklık anlayışı vardır. Örnek olarak bazıları yirmi derecede,bazıları yirmi iki derecede, bazıları da başka bir sıcaklıkta kendilerini mutlu hissederler.
Yine kanun gereği merkezi ısınma sitemlerinde ısı paylaşım cihazı (Kalorimetre veya ısı pay ölçer) kullanmak zorunludur. Bu cihazın takılması ile kişiler tükettiği ısı enerjisi kadar bir ödeme yaparlar.
Bu şekildeki bir paylaşımla hem hakkaniyetli, hem de tasarruf yapılacağı için daha az bir yakıt bedeli ödenir. Yapacağımız tasarrufla şahsımıza, komşumuza ve ülkemize katkı sağlarız.
Enerji de dışa bağımlı bir ülke olarak tasarruf edeceğimiz bir kalori bile fayda sağlayacak ve bağımlılığımız azalacaktır.
Ayrıca daha az enerji tüketerek küresel ısınmaya etkimizi de azaltılırız. Bu şekilde direkt ve dolaylı olarak çevreye daha az zarar veririz.
Tasarruflu ısınma sistemini ve tasarruflu cihazlarları tercih ederek ısınmada harcadığımız enerjiyi azaltalım.
Daha temiz bir çevre, daha bağımsız bir ülke ve mutlu yaşam sağlayalım.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri