İl Eğitim Tarih Müzesi

A
a
Geçtiğimiz Cuma günü Kırşehir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde İl Eğitim Tarihi Müze kuruldu. 81 ilde gerçekleşen Tarihi Müze Kırşehir’de de Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ayhan Yolal’ın öncülüğünde Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün yanı sıra okul müdürleri ve yardımcılarının katılımıyla gerçekleşti.
93 tane envanteri sergileyen Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde öğrencilere eskiden ne şartlarda, hangi zorluklarla çalışmaların yapıldığı ve günümüzde ki teknolojinin rahatlığı adeta göz önüne alınmış.
Eski tarihi aletleri, ilk çıkan eserleri, eski akülü amplifikatör, çevirmeli telefonlar, manyetolu telefon, körüklü projeksiyon, Osmanlıca imtihan netice defter, Osmanlıca tapu, ilk nüfus cüzdanı, dik bıçaklı kumaş kesme makinası, ses kayıt cihazı, siyah beyaz fotoğraf makinası, radyo, rapido takımı, güneş sistemi, dişli moment deney seti, makaralı film oynatma makarası, video kaset oynatıcısı gibi 94 adet eserler sergilendi.
Mesleki Teknik Anadolu Lisesi kurduğu ekiple eskiden günümüze doğru sergilediği tarihi müzede gençlerin, millî, manevî ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, eski ve yeni sanat ve kültür eserleri, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında bağlantı kurarak geçmişini öğrenen bugünle bağlantı kurarak mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri sağlamak amaçlanmış. Bu kapsamda Tarihi Müzede derslerde yapılarak öğrencilere eskiyi ve günümüzü anlatılacak.
Şimdiye bakıyorum da her şey lüks. Bir telefonumuzla para transferinden tutun kilometrelerce uzaktaki bir arkadaşımızın yaşantısını sosyal medya aracılığıyla görebiliyoruz. Eskiden kızların hayaliymiş dikiş makinesi. Şimdi bırakın dikmeyi atıp yenisi alınıyor. Eskiden siyah beyaz fotoğraf makinesiyle fotoğrafçının belli bir manzarası varmış orada çiftlerin belli bir pozu varmış fotoğrafçı ne derse öyle durup çekinilirmiş. Şimdi akıllı telefonlarımıza selfie çubuğuyla istediğimiz kadar fotoğraf çekinebiliyoruz. Tarihi müze sayesinde eskiden kullanılan aletleri gördük ve teknolojinin günümüzde ise resmen çığır açtığını fark ettik. Böyle tarihi bir müze için ise Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Yolal’ı tebrik ediyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri