Mümtaz Boyacıoğlu

İbrahim Özdemir’in 65. Sanat yılı

A
a
Yurt içi ve yurt dışından gelen değerli şair arkadaşlarım, değerli konuklarımız, 65. Sanat yılını kutladığımız, 1939 yılı Mucur İlçesi Dalakçı Köyü doğumlu Araştırmacı, Şair ve Yazar İbrahim ÖZDEMİR’in (İhvan-i)bu anlamlı gününde sizlere hoş geldiniz diyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Önce Dalakçı Köyünden başlayalım; Önceden beri okuma ve yazmaya düşkün olan Dalakçı Köylüleri yurt içine ve yurt dışına serpilmiştir. Her ne kadar köylerinden ayrı olsalar da sıla günlerinde gerek köylerinde, gerekse Ankara ve yurt dışında tek vücut olup birleşirler. Büyüklerinden gördükleri imecenin önemini her fırsatta yaşar ve yaşatırlar. Çok okumuşu ve gurbetçisi olan Dalakçı Köyünün sularından sanatçı akar, toprağından sanatçı fışkırır.
Şiirin, fıkranın ve esprinin fışkırdığı bu yörenin bir sanatçısı olan Dalakçılı Sayın İBRAHİM ÖZDEMİR (İHVAN-İ) Bey de bunlardan bir tanesidir. Teknik Tarım ve Ziraat okulunu bitirdikten sonra bir süre Devlet Üretme Çiftliklerinde çalışır. 1970 yılında gittiği yurt dışında 32 yıl çalışır. Fakat bu süre içinde köyünden, toprağından hiç kopmaz. Köyündeki hasta ziyaretleri ve cenazelerde bulunmak günlük planının birinci maddesidir. Sarı buğdayını ekip, örnek kapama ceviz bahçesini kurup ve yetiştirerek, köyünden ayağını çekmez.
Kırşehir’e yerleşir yurt dışı dönüşünde. Üç katlı villasının yarısını zengin bir Etnografya müzesine dönüştürür. Halkın ve öğrencilerinin ziyaretlerinde erinmez, üşenmez onları tek tek gezdirir. Daha çok da okuyan gençlerin toplu ziyaretlerini çok hoşlanır.
Araştırma ve incelemeyi hiç bırakmayan, hoşgörülü ve hümanist, dayanışma ve paylaşım, Sayın Özdemir’in en önemli özelliklerindendir. Kırşehir konulu araştırmalarının yanında, dini, milli, aşk, ölüm ve ahlak konularda yazıp bastırdığı kitap sayısı 20’yi bulmuştur. Basıma hazırlananın sayısını bilemiyoruz.
Kenarı işlemeli kağıtların üzerine el yazısı ile yazdığı şiir, anı ve fıkralar çerçeveletip asılacak değerdedir. 
Bazen “ben yaşlı ağabeyinizim” dese de, çalışmalarından aldığı güç, gençlikten aldığı enerji ile yaşıtlarından daha dinç ve gençtir.
On parmağında 20’den fazla yetenek olan, çalışmalarından örnek aldığımız, 65. Sanat yılını kutladığımız ağabeyimiz, ustamız ve gençlere ışık olan bu örnek liderimiz SAYIN İBRAHİM ÖZDEMİR (İHVAN-İ) Beyin adının Kırşehir’de kalıcı bir eserde yaşatılmasını istiyoruz ve bekliyoruz.                                                                                                 Saygılarımla.                                                                                                                                                                                                                               09.12.2017                                         Mümtaz Boyacıoğlu - Araştırmacı – Şair – Yazar // Kaman
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri