Hikâye Kurma Sürecinde İki Yanlı Çalışma…

A
a
Tüm sanat dallarında olduğu gibi,hikâye temeline oturan, roman sanatında da, sanırım, bilinç kadar, bilinçaltının da rolü büyüktür. Fakat nasıl?
Örneğin,“Çocukluğumun güneşli güzel günlerinde elimden tutup, beni gezmeye götüren bir teyzem vardı…” diye başladığımız bir hikâyede, acaba ilk düşüncemiz ya da fikrimiznasıl ve nerede doğmuştur? Bilinç bu cümleyi kurarken, sanata malzeme olabilecek ayrıntıları seçip düzenlerken, acaba bilinçaltı nerelerdedir ya da ne zaman devreye girmektedir?
Başladığımız bu giriş cümlesiyle gözlerimizin önüne, “teyzemizin çiçekli başörtüsü altında, içtenlikle gülen kömür karası gözleri ve daima bir anne kokusu aldığımız, şişman bedeni” geliyorsa, biz bu hikâyenin genelde bilinçaltında doğduğunu, sonra kaba hatlarıyla bilince çıktığını, bilincin de bunun üzerine ayrıntıları düzenlediğini söyleyebiliriz. Çünkü cümlenin ilk eldenbizde çağrıştırdığı ayrıntılar, gerçek yaşamımızdan alınmadır. Zaten kendi adıma konuşacak olursam ben, daha ziyadebilinçaltımdan beslenen bir yazarım; çoğu zaman rüyalarımda, gündüz saatlerinde meşgul olduğum hususlar,çeşitli kılıklara bürünerekbana kendisini gösteriyorlar.
Arkasından, tıpkı bir heykeltıraşın önündeki yontulmamış kabamalzeme gibi,geceleyin peşimi bırakmayan bu tipik duygusal durumlar, tipik karakter ve tipik sahneler, ayıklanması için bilincimin önüne gelirler. Bilincim bunların hangisinin sanata malzeme olabileceğini, hangisinin fazla özel olduğunu seçip, sınıflandırırken, bilinçaltı gene boş durmaz ve yazma esnasında, serbest bir akış halinde yeniden bilinceakarak, kişiliğimin tüm zenginliğini ortaya döker. Bilincin burada, bilinçaltının serbest akışını engellemeden ona destek olması, ya da önünden tamamen çekilmesi gereklidir. İşte yaratıcı bir kişilik, sanırım, en ziyade burada devreye giriyor.
Doğrusu, kendimizi yazar olarak eğitirken de böyle, bazen bilinç, bazen de bilinçaltı olmak üzere,  iki yanlı bir çalışma gereklidir bize; yaratım süreci içerisinde sadece bilinç devrede olur, bilinçaltı genelde göz ardı edilirse, ortaya çıkan eser, içtenlikten ve gerçeklikten uzak olur muhakkak.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri