Hayırlı Olsun ( Mucura ve Kamana Doğalgaz geldi )

A
a

      Hava kirliliğini önlemek, çevreyi temiz tutmak ve daha konforlu ısınmak için güzel bir alternatif doğalgaz. Doğalgaz kullanımında kış sezonunun başlamış olmasına rağmen Mucur halkını daha istekli ve duyarlı gördüm. 

      Doğalgazla ilgili farklı bilgiler ve değişik görüşler insanların kafalarını karıştırıyordu. Benim de girişimimle Mucur Ticaret Odasında Kırgaz yetkililerinin katılımı ile doğalgaz bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bu bilgilendirme ile katılımcıların kafasındaki soru işaretleri azalmış oldu.  

      Isınmada öne çıkan üç ana unsur vardır. Birincisi konfor, ikincisi tasarruf, üçüncüsü ise bireysel özgürlüktür. Bu üç unsuru sağladığımız zaman en ideal şekilde ısınmış oluruz. 

      Biz mühendislerin önereceği ısınma şekli merkezi sistemdir. Ayrıca iki bin metre karenin üzerindeki binalarda merkezi sistem kanunen zorunludur.  

      Merkezi sistemlerde konforu ve tasarrufu elde ediyoruz ama bireysel ısınma özgürlüğünü yakalayamıyoruz. Çünkü sistemde uygun bir ısı ölçme sistemimiz yok. Kalorifer tesisatımızın şekline göre kalorimetre veya pay ölçer taktırarak bireysel ısınma özgürlüğümüzü elde edebiliriz. 

      Genelde çatı katındaki ve zemindeki daire sahipleri donuyoruz, ara katlardaki daire sahipleri yanıyoruz derler. Kalorimetre takılı yerlerde daire sahipleri harcadıkları ısı kadar ödeme yapacakları için yanıyorum ve donuyorum konusu sona erecektir.  

      Her insanın kendine göre bir ısı anlayışı vardır. Düşük ısıda rahat eden kişilerin az ısı enerjisi harcaması hem kendi konforunu hem de diğer daire sahiplerinin tasarrufuna katkı sağlar. 

      Binamızdaki kalorifer tesisatımızın şekline göre ölçüm cihazları da değişir. Mobil sistem (Tek kolonlu) dediğimiz tesisatlarda ise kalorimetre kullanılır. Çok kolonlu tip tesisatlarda pay ölçer kullanılır 

      Kalorimetreleri; Mekanik kalorimetre ve Ultrasonik kalorimetre olarak sınıflandırırız. 

      Mekanik kalorimetrelerde okuma işlemi cihazın üzerinde yapılır. Kalorifer tesisatında oluşan küçük partiküller ve kireçlenme zamanla mekanik kalorimetreleri etkileyebiliyor. Bu durum mekanik sayacın sistemini etkilediğinden hassasiyeti azaltıp hatalı ölçümler yapabiliyor. 

      Ultrasonik kalorimetrelerde mekanik sistem olmadığından kalorifer tesisatında oluşacak etkenlerin bir önemi olmuyor. 

       Ayrıca ultrasonik kalorimetreler de; kablolu sistem, radyo frekanslı sistem ve ön ödemeli sistem gibi seçeneklerimiz var.  

       Radyo frekanslı sistemde kablo bağlantıları veya daire içerisine girmeden el terminali ile uzaktan bilgiler alınır. Hesaplamalar yapılıp her bir dairenin ödeyeceği rakam belirlenip mail olarak yöneticiye iletilir. 

       Kalorimetre taktırırken aynı zamanda ısı paylaşımı (ücretlendirmesi) yapabilen yetkili firmaları araştıralım. Bu konuda yetki almış firmaları tercih edelim. 

       Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak tasarrufa çok ihtiyacımız var. Konforlu, tasarruflu ve bireysel ısı özgürlüğünde ısınacak bir ısınma sistemi oluşturalım. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri