Hani Kış Nerde?

A
a
Geçtiğimiz yıl bu aylarda çok ciddi kış yaşıyorduk. Hatta 9 Ocak’ta da Okullar kar nedeniyle tatil edilmişti diye hatırlıyorum. Ben o zaman “ KIŞ KIŞLIĞINI.. KIŞ KAPIYA DAYANDI” diye birkaç yazı da yazmış ve demiştim ki;“Bu yıl gerçekten kış kapıya dayandı. Gözüm değmesin, uzun aradan sonra tam anlamıyla kışı yaşıyoruz nihayet.  Uzmanlar son 10 yılın en yağışlı ve soğuk kış mevsimi olacağını söylüyorlar. Bu günlerdeki göstergeler de o yönde. Aman olsun….” Diyerek mutluluğumu paylaşmıştım siz değerli okurlarımla. Yine aynı dönemde haberlerdeki, “Aman öldük, aman bittik, kış esir aldı, Metropoller kara teslim oldu, kimse sokağa çıkamaz halde”  diyen felaket senaryolarını ve  “ Oooooo bu gış da dadını gaçırdı iyice. Yakacak- yiyecek bitti. Bu gadarda yağmaz ki, bu ne böle heç halimiz galmadı valla.” Diyen vatandaşların serzenişlerini kaleme almıştım.
Bu yoğun kış temposunun ardından bahara erişmiş ve sıcak yaz günlerine kavuşmuştuk. Hepimiz mutlu mesut yaşarken bu kez yoğun sıcaklar başlamış ve bir kısım yerler ciddi su sıkıntıları çekmişti. Biz, İnsan oğlu her zaman olduğu gibi bu kez de; “ bu ne canım hiç halimiz galmadı, yanıp kavaruluyok …” diyerek sıcaklardan şikayet edip bir dizi uyarılarda bulunmuştuk. Hatta Kayseri Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinin Haziran ayında Kırşehir’de sıcaklıkların 40 derece olacağı yönündeki tahminleri ve “Aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşlarımızın güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arası güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları konusunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları büyük önem taşımaktadır.”  Diye çok ciddi uyarısı üzerine bende bu köşeden;
“Uyarılara kulak vermekte yarar var tabi. Kimse oturduğu yerden ezbere bir şeyler söylemiyor. Bildikleri vardır ki bizleri uyarıyorlar….Özellikle bu mevsimde, hasat mevsiminde tarlada, bağda, bahçede, açık alanlarda çalışanlar, çalışmak zorunda olanlar için çok ciddi sıkıntı yoğun sıcaklar. Birde yol yapımında, sıcak asfalt yapan işçilerimiz var. Onlar daha çok hissediyorlardır sıcakları. Özellikle bu tür vatandaşlarımızın tedbirli olmasında yarar var… Yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar aman dikkat. Lütfen uzmanların uyarılarını dikkate alın. Mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamaya özen gösterin. Bol sıvı tüketin.” Diyerek siz değerli okurlarımı, sevgili Kırşehir’li hemşerilerimi uyarma gereği duymuştum.
            Bu yoğun kışı ve yoğun sıcakları kazasız belasız atlattık çok şükür. Kış’tı, Kar’dı, Sıcak’tı, Hazan mevsimiydi derken yeni yıla Kar olmadan, Kış’ı görmeden girdik. Bu gün neredeyse Ocak ayının yarısına geldik halen Kar-kış görmedik. Hemen mutsuzluğumuz, sıkıntılarımız, serzenişlerimiz başladı. “Yok yok bu yıl gışmış gelmez, gar neyimde yağmaz böle gider ondan sonada yazın su ne de bulamazzık.”
Hal bu ki daha Kış gelmeden, Sonbahar’da yine aynı Meteoroloji uzmanları ciddi uyarılarda bulunuyorlardı. Hatta geçen hafta ulusal bir haberde “ Bu yıl son 50 yılın en soğuk ve yağışlı Kış mevsimini yaşayacağız” diye uzman görüşlerine yer veriliyordu. Eeeee hani nerde. Bakıyoruz Kış yok, yağış yok, özellikle büyük şehirlere içme suyu taşıyan Barajlardaki doluluk oranı süratle düşüyor ve tehlike seviyesine yaklaşmış durumda. Önceki gün Ulusal ve televizyon kanalı Kartepe’yi gösteriyordu. Kar yok. Her zaman iki metre kar olan yerlerde 10 cm. kar var.  Şikayetler mi? O istemediğiniz kadar. Her konu için şikayet etmekte sıkıntı yaşamayız çok şükür.
Bu günlerde Ülkemizde yoğun yağışlar olsa, dağlarımız beyaza bürünse, üşüsek, sıkı sıkı giyinip karda yürüyüşler yapsak fena mı olur. Şirin Kırşehirimize bol kar yağsa,  Kervansaray dağlarımız, Obruk tepesi, Akbayır gibi ilimizi çevreleyen dağlar karla kaplansa, Akçakent’lilerMahsenli tepesini çıkamasa, bizler, Boztepe ilçemize giden kamu çalışanları Kervansara’yı çıkamasak, yolda kalsak servis kaptanımız Hasan kardeşimiz zincir takmaya uğraşsa, yardım etsek, PTT memuru Kamuran kardeşimiz Hasan’nın resimlerini çekip sosyal medyada paylaşsa fenamı olur. Gerçi bizim kaptan gerçekten tecrübeli, deneyimli, çocukluktan beri mesleğin içinde ve mesleğini seven bir kardeşimiz. Aracını güzel kullanır, tedbirlerini de alır. Bazı zamanlar hata yapan diğer kaptanlara kızar, öfkelenir, öfkelenince de konuşmayı şaşırır ya o zaman da FatoşHala’sı devreye girer toparlar. Neyse nerden nereye geldik. Kar-Kış diyordum. Dağlar, tepeler karla kaplanır, toprak suyunu Kış’dan alırsa Bahar ne güzel olur. Düşünün değerli okurlarım, bizim tepeler baharda yemyeşil olsa, çiğdemler, papatyalar, diğer kır çiçeklerimiz rengarenk süslese her tarafı, börtü böcek neşe içinde uçuşsa, arılar çiçek çiçek dolaşıp bol bol bal yapsa fenamı olur.   
Gerçi biz her zaman bir bahane buluruz, yukarıda soğuk için de sıcak içinde bir şeyler bahaneleri sıraladım.Ben kar yağmasından, kışın kışlığını, bahar baharlığını, yaz yazlığını göstermesinden, hazar mevsiminin de kendi güzelliklerini sergilemesinden yana olanlardanım. Hepsinin kendine özgü tadı-tuzu, acısı-tatlısı, ezası-cefası, sevinci-mutluluğu var. Öyle güzel bir ülkemiz var ki bütün farklı güzellikleri yaşama şansına sahibiz çok şükür. Ehh bu arada da bir kısım sıkıntılar da olacak. Bu yıl ki gibi mesela. Bunlara da katlanmak durumundayız. Umutsuzluk yok, enseyi karartmak yok, NEFES ALIYORSAK UMUT VAR DEMEKTİR. Bakalım hayırlısı.
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
Önceki gün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü idi. Tüm gazetecilerimize bir kez daha kutlu olsun. Umuyorum, arzu ediyorum, düşlüyorum ve bekliyorum ki;
 İnşallah 10 Ocak 2018 bir milat olur, tüm gazetecilerimizin sorunları giderilir, çalışma şartları iyileştirilir,  halkın doğru haber alması için çalışırken önlerine çıkarılan engeller kaldırılır ve gerçekten gazetecilik yapmaları sağlanır.Haksızlığa uğramış, haksız yere mesleğinden edilmiş kişilerin meslek onurları iade edilir ve işlerine dönerler.
İnşallah 10 Ocak 2018 bir milat olur, Gazeteciler,  Gazeteciyim diyenler,İnsanlara, İnsan haklarına saygılı, insan onurunu her şeyin üstünde tutan, yalan, dolan, iftira, tezgah, kumpas gibi gayri ahlaki iş ve ilişkilere bulaşmayan, sadece ve sadece Gazetecilik yapan,yapmak için gayret sarfeden, mesleğini seven, meslektaşlarına saygı ve sevgiyle yaklaşan, meslek onurunu satmayan, satılmayan, kimsenin kölesi ve borazanı olmayan, çevreye duyarlı, tüm canlıların yaşam hakkının kutsallığına inanan, Atatürk İlke ve İnkılaplarına, Demokratik Laik Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkan, Anayasaya saygılı ve Gazetecilik onurunu üzerinde taşıyan, taşıyabilen kişiler olurlar. Bunlarda benim önümüzdeki yıldan, yıllardan beklentilerim. Çok şey istememişimdir umarım.
 
Kırşehir basını 10 Ocak Çarşamba günü, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Sayın  Mehmet Emin TURPÇU öncülüğünde, AŞIKPAŞA gazetesi sahibi ve Cemiyet Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Hüsnü ARIÖZ’ün destekleri ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kentpark KOCATEPE KAHVE EVİ’nde ki kahvaltıya Sayın Valimiz, Belediye başkanımız, Rektörümüz ve İlimizin basın camiası katıldı. Güzel bir birliktelik oldu. Zaman biraz dardı. Malum mesai gününe denk geldi kahvaltı. Mesai dışı bir zamanda olsa, katılmayan, katılamayan basın mensuplarımız da katılsa ve uzun sohbet imkanı olabilse çok daha güzel olurdu diye düşünüyorum.
Bu bir ilk. Umuyorum bundan sonra bu tür güzel birliktelikler artarak devam eder. Ben Sayın TURPÇU ve SayınARIÖZ’e teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. KOCATEPE KAHVE EVİ’nin yönetici ve çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Sağ olur, var olun.Çalışamayan, çalıştırılmayan ve Çalışan Gazeteciler:  Gününüz kutlu olsun.Galın sağlıcakla.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri